על השחיטה הכשרה

הגר"פ גולדשמידט התריע בכנס החירום: "חופש הדת באירופה בסכנה"

נשיא ועידת רבני אירופה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט, שהגיע לכנס חירום של הנציבות האירופית, התריע ואמר: "בבלגיה ובפינלנד כבר נעשו צעדים לאסור בגסות או להוציא מחוץ לחוק את יכולתן של הקהילות היהודיות לספק בשר כשר. בכדי שנוכל להיות מסוגלים לחיות ולשגשג כיהודים באירופה, עליכם לשמור על זכויותינו בחוק" (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגר"פ גולדשמידט בכנס (צילום: ועידת רבני אירופה)

הנציבות האירופית יזמה כנס חירום בבריסל שבבלגיה, כדי לדון בנושא השחיטה הכשרה ברחבי היבשת, בכנס השתתפו משלחת רבנים נכבדה בראשות נשיא ועידת רבני אירופה הגאון רבי פנחס גולדשמידט.

הנציבות האירופית קיימה כאמור היום (חמישי)כנס ביוזמתה תחת הכותרת 'חופש דת באירופה: אתגרים ליהודים ולמוסלמים מול איסורים על שחיטה מסורתית'.

בכנס השתתפו סגן נשיא הנציבות האירופית מרגריטה שינס ושופט בית המשפט העליון לזכויות האדם באירופה, נציגי קהילות היהודיות והמוסלמיות, נציגי המדינות החברות באיחוד האירופי ונציגים בכירים במאבק למען חופש הדת ונגד האנטישמיות ובהם: פרופ' דבורה ליפשטדט השליחה המיוחדת של ארה"ב למאבק באנטישמיות וניקולה ביר סגנית נשיא הפרלמנט האירופי ושליחת הפרלמנט במאבק באפליה דתית ואנטישמיות.

הגר"פ גולדשמידט עמד בראש משלחת של הועידה, ובכנס השתתפו גם; סגן נשיא הועידה ורבה של רומא הרב שמואל די סייני, נציג הועידה במוסדות האיחוד האירופי ורבה של בלגיה הרב אברהם גיגי, רבה של פולין הרב מרדכי שודריך. רבה של מץ צרפת וד"ר לוטרינריה הרב ברוך פיזון ראש ארגון שחיטה UK הר"ר שמעון כהן וראש מטה לשכת הנשיא מר גדי גרוניך.

במסגרת הכינוס נערך פאנל עם מנהיגים דתיים מאירופה, בהשתתפות הרב מיכאל שודריך, הרב שלמה הופמייסטר רב בכיר של הקהילה היהודית באוסטריה, האימאם סלאחודין ברקאת משבדיה, מנואל אנריקה באריוס פרייטו, מזכ"ל הכנסייה הקתולית באיחוד האירופי וחאליד חג'י, מומחה לדיאלוג בין-דתי.

ממשלת פינלנד - מדינה שעומדת להעביר חוק נגד השחיטה, הותקפה קשות בדיון; 'הכיצד יעלה על הדעת שפינלנד מצד אחד מתירה את הצייד למטרות שעשוע ופנאי ומצד שני אוסרת את השחיטה'.

ראשי הנציבות האירופית אמרו בכנס: "הנציבות מחויבת לשמור על חופש הדת במדינות האיחוד האירופי, בדגש על זכויות של קבוצות מיעוטים הרוצים לבטא את אמונתם בתרבות ובמסורת, הנחשבים לזכויות יסוד".

הגר"פ גולדשמידט אמר בכנס: "כינוס החירום של הנציבות האירופית הינו מאמץ ראוי. אך כיהודים, אנו זקוקים לחופש דת מוחלט. עלינו להיות מסוגלים לספק בשר כשר על פי ההלכה, לחנך את ילדינו ע"פ המסורת היהודית ולשמור על ולשמור על אורח החיים שלנו. כרגע החירויות הללו נמצאות בסכנה ואם לא תשונה הגישה בעשור הקרוב יהגרו כמחצית מיהודי אירופה".

עוד אמר הגר"פ: "בבלגיה ובפינלנד למשל, חוק רווחת בעלי-חיים אוסר בגסות או עומד להוציא מחוץ לחוק את יכולתן של הקהילות היהודיות שלהן לייצר בשר בעצמן. מהלך זה מצר את צעדיהם של אורח החיים היהודי באותן מדינות ומתעלם מזכויותיהם הדתיות. בכדי להיות מסוגלים לחיות ולשגשג כיהודים באירופה, עליכם לשמור על זכויותינו בחוק".

הגר"פ גולדשמידט בכינוס בינ"ל לאחרונה (צילום: ארכיון כיכר)

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר