כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
חשף את מאחורי הקלעים

הישיבה הוותיקה שסגרה את שעריה: ראש הישיבה שיתף בצערו והסביר על הסגירה

במכתב נדיר וכנה, גולל ראש ישיבת דרך חכמה - שנסגרה בסוף 'זמן חורף', מדוע החליט לסגור את הישיבה ושיתף בכאב העצום שאופף אותו בימים אלו | ראש הישיבה התייחס גם לטענות שהישיבה נסגרה בשל הסלקציה שנערכה בין ה'טובים' ל'רעים' | המכתב המלא של ראש הישיבה (עולם הישיבות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
ראש הישיבה, הגר"א סילבר (אהרן לופא ויאיר רוזנברג)

חשיפת 'כיכר השבת': ישיבת דרך חכמה בשכונת הר נוף בירושלים, הודיעה לתלמידי הישיבה בסוף 'זמן חורף', כי היא סוגרת את שעריה לאחר שנתיים קשות ו-20 שנה לאחר שנפתחה וזכתה להצלחה.

במסגרת הכתבה שהודיעה על סגירת הישיבה, עלו טענות של תלמידים ורשמים, כי הישיבה נסגרה, בשל הסלקציה שנערכה בישיבה לפני כשנתיים, בין הבחורים בישיבה.

במכתב חריג ונדיר שכותב היום (שלישי) ראש הישיבה הגאון רבי אליעזר סילבר, הוא מגולל את הסיבות שהביאו לסגירת הישיבה וכן מתייחס לטענות.

ראשי הישיבה שנסגרה: מימין - הגר"א סילבר ולצדו הגר"י וילנסקי (ארכיון 'כיכר')

המכתב המלא

"לאחי רעי ואהוביי בני הישיבה הקדושה ובוגריה לאורך כל שנותיה", פתח ראש הישיבה את מכתבו: "הרגשתי צורך לשתף אתכם במעט מרחשי ליבי. בטוח אני שכולכם חשים בכאב גדול מכך שהישיבה היקרה לכולנו סגרה את דלתותיה, אין לי מילים לתאר לכם את צערי וכאבי העמוק, אבל כך הוא רצון הבורא והכל לטובה מאיתו יתברך".

"והנה", מסביר ראש הישיבה במכתב שנשלח לבוגרים ותלמידי הישיבה: "אין תועלת כעת לחפש ולמצוא את הסיבות שגרמו לכך, אבל לצערנו הרב המציאות היא שכבר תקופה ארוכה, כחמש שנים בערך, שלא הצלחנו להביא לשיעור א' בחורים שאנחנו מרגישים שבכוחותינו לתרום לעלייתם הרוחנית ולגדלם בתורה וביראת שמים כשאיפותינו".

עוד מוסיף ראש הישיבה וכותב: "אולם האמת. צריכה להיאמר ולהיכתב, שאף בשנים האחרונות הצלחנו בס"ד לגדל פירות משובחים ביותר שמפארים את בתי המדרש בכל אתר ואתר, במקומות שהם בחרו להמשיך את ה"שטייגען" והעלייה שלהם. וכמו בכל שנות קיום הישיבה החותמת המיוחדת של תלמידי "דרך חכמה" עליהם, הן ברמת הלימוד והן במידות טובות ובייחוד בהנהגה המיוחדת של בני תורה".

"ובלב שלם" כתב ראש הישיבה, "אני מכריז שאני גאה בכולכם. למדתי מכל אחד ואחד מהבחורים שלמדו בישיבה כמאמר חז"ל "ומתלמידי יותר מכולם", ותמיר דלתי תהיה פתוחח לפניכם, לשמוע את שעל ליבכם ולהיות לכם לאוזן קשבת, ולנסות להיות לעזר בעצה ותושייה עד כמה שאוכל".

בשלב זה עבר ראש הישיבה להתייחס להיכן יעבור ללמד: "כפי ששמעתם בכוונתו של ידידי הגאון ר' יונתן שליט"א (רה"י הנוסף, הגר"י וילנסקי. ח"ב) לפתוח בית מדרש חדש עם שותפים חדשים, ובתור ידיד אני מאחל לו הצלחה רבה ושיזכה להרבות חיילים לתורה ולתעודה. ואני מצדי אעשה כל שביכולתי להצלחת המקום תורה החדש, ומבקש מכולכם ג"כ לעשות כך".

"בנוגע אליי, זה נכון שקבלתי הצעה להיות מרבני אחד הכוללים החשובים בירושלים. אמנם עדיין לא ברור מתי ואיך הדבר יתגשם. ובקשתי מכולכם היא שתתפללו שאזכה בעזרת השם להמשיך להרבוץ תורה ברבים".

לגבי הסיבות לסגירת הישיבה, כתב ראש הישיבה: "כמו בכל ענין שניזון משמועות שמסתובבים מפה לאוזן, ברוב המקרים הדברים אינם זהים לאמת ולפעמים הם ההיפך הגמור מן האמת, ובמיוחד אני בא להביע את צערי הגדול, על זח שהובא לידיעתי כתבה שהתפרסמה, שבה מנסים להסביר את התהליך שגרם לישיבה לסיים את תפקידה, ולהטיל אצבע מאשימה על אלו שהאחריות לסגירתה מוטלת עליהם".

בסיום מכתבו כתב רה"י: "הנני להודיעכם שהדברים שנכתבו הם רחוקים מאד מן האמת, וכיון שנצטווינו להרחיק מן הכיעור לא אוסיף לדבר על כך. הזכרונות הנפלאים וההערכה העצומה שלי לכל אחד ואחד מכם לא יסורו מלבי לעולם! אוהבכם בלב ונפש".

מדוע נסגרה הישיבה הוותיקה?

כזכור וכפי שדווח בהרחבה, כאן ב'כיכר השבת', לפני תחילת שנת הלימודים תשפ"ב, הודיעו ראשי הישיבה דאז, הגאון רבי אליעזר סילבר והגאון רבי יונתן וילנסקי, כי הם רוצה את טובת כלל תלמידי הישיבה, ועל כן, בעצה אחת עם שאר רבני הישיבה הם מחלקים את הישיבה ומעתה, יהיו שני בתי מדרש נפרדים.

"הבחורים הטובים יישארו בישיבה - בהיכל הישיבה המקורי ובחדרי הפנימייה הצמודים, והשאר - הבחורים שצריכים יותר להתחזק (הבחורים המודרניים. ח"ב) יהיו בבית מדרש אחר", אמרו ראשי הישיבה לבחורים ההמומים.

יצוין, כי בישיבה היו באותה תקופה 160 בחורים, והחלוקה הייתה כזו - 70 בחורים הנחשבים "פתוחים" או "מודרניים" - עזבו את בית המדרש ועברו לאגף אחר בישיבה וכן ישנו בפנימיות נפרדות, בעוד שאר הבחורים, המגיעים ממשפחות סגורות יותר, או הבחורים הטובים בישיבה, נשארו כאמור בהיכל הישיבה.

הבחורים בישיבה סיפרו בזמנו ל'כיכר השבת': "הייתה ישיבת צוות, בתחילת השבוע, בה דנו רבני הישיבה, על כך שצריך לחזק את הישיבה, רוב רבני הישיבה, תמכו בהפרדה של הבחורים הטובים ו"הסגורים" לקבוצה אחת ואת הבחורים היותר "מודרניים" לקבוצה ישנה".

עוד סיפרו הבחורים כי "לא מדובר בהכרח, בבחורים שפחות לומדים, אלא בבחורים המגיעים ממשפחות יותר מודרניות, שהחליטו להטיל עליהם סטיגמה כבחורים פחות טובים". "אנחנו", הוסיפו הבחורים לסיום, "קוראים לחלוקה הזו - "הרעים והטובים", כאשר המודרניים נחשבים כביכול לרעים".

ראש הישיבה השני הגאון רבי יונתן וילנסקי, היה בתחילה נגד החלוקה, אך לבסוף השתכנע כי זו טובת הישיבה, למרות הפגיעה לכאורה בבחורים "הרעים".

בתחילת שנת הלימודים הנוכחית, דווח בפרסום ראשון ב'כיכר השבת', על מספר ישיבות שהחליטו לא לפתוח שיעור א', בשלל שלל סיבות שפורטו, אחת הישיבות, הייתה ישיבת דרך חכמה, שנחלה כשלון ברישום באותה שנה.

אחד הרשמים הבכירים בעולם הישיבות סיפר ל'כיכר השבת': "הישיבה שגם ככה לא הייתה במצב משהו, נקברה באופן סופי ברגע שהוחלט על החלוקה, הם איבדו גם את הציבור המודרני, וגם את הציבור היותר 'פרום', שהבין שהישיבה בנויה על קפריזות ולבחור יהיה קשה לגדול ולהתעלות בכזה מקום. אם ראשי הישיבה חשבו שהסלקציה שעשו תרומם את הישיבה, התברר שיש יד מסובבת מלמעלה, שראתה את כאבם של הבחורים שהוגדרו 'רעים' ושילמה מנה אחת אפים לראשי הישיבה, שראו איך מפעל חייהם הולך וקורס למול עיניהם הנדהמות".

אותו רשם מוסיף ואומר: "זו קריאת אזהרה לכל מיני ראשי ישיבות שחושבים שהבחורים הם כלי ביד היוצר, שניתן לעשות להם הכל והכל יסולח על ידי השקעה כספית עצומה ברישום, המקרה הזה הוכיח מעל לכל ספק, שיש ריבונו של עולם שמעניש את מי שפוגע בבחורים".

עם סיום 'זמן חורף', כאשר הישיבה מנתה מספר מביך של בחורים, ראשי הישיבה הבינו שהם חייבים לנקוט צעד כואב, או לסגור את הישיבה, או לנסות לשרוד עם מעט בחורים ועם חוסר התעניינות ציבורית בישיבה, ראשי הישיבה בחרו באפשרות של סגירת הישיבה, ועם סיום 'זמן חורף', הסבירו לבחורים שעליהם למצוא ישיבה חדשה.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר