חשיפת 'כיכר' | מאחורי הקלעים

'ר' דב לא חותמת גומי' | המהלך ההיסטורי שעלול להתפרק בגלל שס • חשיפה: אלו חברי הועדה

הקרב על הועדה לענייני תקשורת: הגרמ"ה הירש הצליח לאחד את שתי המועצות האחרות וכבר השבוע יתכנסו הגרמ"ה הירש מ'דגל', הרבי מויז'ניץ מ'אגודה' והגר"מ מאיה מש"ס לישיבה משותפת | חשיפת 'כיכר השבת': אלו הרבנים שיהיו חברים בוועדה | מה קורה בש"ס שמונע את הישיבה המשותפת? מאחורי הקלעים (חרדי)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגרמ"ה הירש, הגר"מ מאיה והרבי מויז'ניץ (דוד כהן, יונתן זינדל, פלאש 90 וקובי הר צבי)

הקרב על הוועדה • חשיפת 'כיכר השבת': המרתון להחלפת חברי ועדת הרבנים לענייני תקשורת ממשיך בימים אלו, תחת הנהגתו של ראש הישיבה הגרמ"ה הירש, וזאת למרות הלחצים הבלתי פוסקים המופעלים על ידי גורמים אינטרסנטים על חברי מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה'.

כזכור וכפי שנחשף לראשונה ב'כיכר השבת', לפני יותר משבועיים, באותו יום בו נפטר ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין זצ"ל, פורסמה מודעה אנמית בעיתון 'יתד נאמן' המופץ בחינם, שהכשירה הלכה למעשה ועדת רבנים ליטאית חדשה לענייני תקשורת - וזאת, כאמור, רגע לפני פטירתו של ראש הישיבה זצ"ל, ובעודו במיטת חוליו בבית החולים.

אך אם עד למחטף שבוצע, אותם עסקנים חשבו, כי הם יכתירו את "הגדולים", ובכך יוכלו לקבוע להם איך לנהוג בענייני ציבור, עד מהרה התבררה טעותם, כאשר התברר שגדולי ישראל אינם חותמת גומי.

בשבוע שעבר נחשף ב'כיכר השבת', המכתב שהועבר לחברי הכנסת של דגל התורה, מכתב שיצא נגד הוועדה החדשה שהוקמה, שזכתה כאמור לגיבוי ב'יתד נאמן'. מאז אותו מכתב התחוללה דרמה פנימית בתוך דגל התורה.

העסקנים התומכים בוועדה חדשה, שלכאורה יש להם אינטרס עיסקי בהקמתה, החלו להפעיל מסע לחצים אדיר על ביתו של הגר"ד לנדו, שיחזור בו מחתימתו על המכתב ויורה לפעול אחרת ובעד הוועדה החדשה; "מדובר במסע לחצים מטורף, אין גורם בכיר חרדי שלא התערב וניסה להפעיל לחצים על בית הגר"ד לנדו", מספר גורם בכיר ל'כיכר השבת'.

עוד מספר אותו הגורם: "מדובר באנשים שכנראה לא מכירים את ר' דב, הם חושבים שהוא מתרשם מכך שהם הכתירו אותו, והם לא מבינים שהוא רחוק מכך. הלכה למעשה, ר' דב אמר להם, שהוא לא מבין בוועדה מאומה, והוא אפילו לא חבר מועצת, ובכל הדברים הללו שיפנו לר' משה הלל".

ל'כיכר השבת' נודע, כי במקביל ללחצים שהופנו לביתו של הגר"ד לנדו, אותם עסקנים מנסים לעשות 'הפרד ומשול' בתוך מועצת גדולי התורה, כאשר הם מנסים לשכנע את החצרות של הגרב"מ אזרחי ועוד ראשי ישיבות החברים ב'מועצת', לתמול בוועדה החדשה, אך גם הניסיון הנוכחי של לתקוע טריז בין חברי המועצת, נחל עד עתה כישלון.

כך או כך, ראש הישיבה הגרמ"ה הירש, החליט לפעול במהירות והוא הגיע לסיכומים ברורים עם שתי המועצות של הספרדים והחסידים.

הוועדה החדשה - בראשות שלוש המועצות

לפי הסיכומים בין רבני שלוש המועצות, ימונו מספר חברים שווה בוועדה, כאשר לכל מועצת יינתנו ארבעה חברים. לפי דרישת המועצות, חברי הוועדה החדשה יהיו רבנים ולא עסקנים, ומסיבה זו הסיר הגרמ"ה הירש את חברותו של תלמידו הרב בנימין גפני והם ציפו שש"ס תסיר את חברותו של מקורבו של דרעי, יוסף חיים כלף.

יצוין, כי במידה והמהלך יצא לפועל מדובר במהלך היסטורי, לו יהיו שותפים גם חברי בית הדין של העדה החרדית, שגם מטעם ימונה נציג חבר בוועדה.

נציגי המועצת של דגל התורה

חברי ההנהלה החדשים שימנה הגרמ"ה הירש מטעם 'דגל', הם; הגרמ"ה הירש ר"י סלבודקא. הרה"ג רבי אפרים רוטשילד, נאמנו של הגר"מ קסלר – רבה של מודיעין עילית, שממונה ומוביל מטעמו את תחום הכשרות בעיר.

חבר הנהלה נוסף הוא הגאון רבי אלימלך קורנפלד, רב שכונה מוכר בבית שמש, שכזכור עורר סערה לפני למעלה משבוע כאשר השתתף בכנס של 'אחוות תורה', אך הגרמ"ה החליט בכל אופן להכניס אותו, גם בשל הפופולריות שלו בקרב הציבור המודרני, וגם בשל שיקול הדעת המיוחד שלו.

בשלב זה מתנהלים מו"מ קדחתניים על זהותו של חבר הנהלה נוסף.

נציגי המועצת של אגודת ישראל

מטעם המועצת החסידית, האדמו"ר מויז'ניץ יהיה נציג וחבר בעמותה, הרב פישביין יהיה חבר מטעם חסידות גור, ומטעם חסידות בעלזא, יהיה ככל הנראה הרב בענט, ראש ישיבה חשוב בחסידות. מטעם חסידות סלונים יעמוד ראש הישיבה ובנו של האדמו"ר – הגר"מ ברזובסקי.

נציגי מועצת חכמי התורה

מטעם מועצת חכמי התורה, זה נהפך כבר למורכב יותר, שכן זקן ראשי הישיבות הספרדים הגר"מ צדקה, וזקן המועצת הגר"מ מאיה מעוניינים שאחד הנציגים יהיה מטעם המועצת, והם העלו את שמו של הגאון רבי שלמה זעפרני.

אך על פי דיווחים שונים, ח"כ אריה דרעי מתנגד למינוי שלו, והאופציה הנשקלת כעת, היא הגאון רבי ברוך שרגא. בכל מקרה הגר"מ מאיה, יהיה חבר גם בעמותה וגם בוועדה. ל'כיכר השבת' נודע כי עמדתם של הגר"מ צדקה והגר"מ מאיה מקבלת חיזוק בימים האחרונים מהגרמ"ה הירש, שמתעקש גם הוא על מינויים של הגאונים הרב זעפרני והרב שרגא.

גורם בכיר מספר ל'כיכר השבת': "מי שמנהל את המשא ומתן מטעם ש"ס, הוא מקורבו של אריה דרעי, יוסף חיים כלף, שמוציא ומביא בבתי הרבנים, אך זוכה להתנגדות מטעם בתי הרב צדקה ועוד רבנים, שלא מעוניינים שהוא זה שינהל את המשא ומתן (הרבנים מעוניינים בחברי וועדה רבנים. ח"ב) וכל שכן שלא יהיה חבר בוועדה, כי אחרת הוועדה תהיה נשלטת בידי ש"ס, וזו נקודת המחלוקת כעת - שצריכה להיפטר עוד היום".

אותו גורם מוסיף: "בעיקרון הכינוס של שלוש המועצות היה אמור להתקיים מחר, אך בגלל שמחכים לתשובה מש"ס זה נדחה כל הזמן, אבל בסוף זה יקרה ותהיה ועדת רבנים ששלוש המועצות תפקח עליה".

ל'כיכר השבת נודע, כי ההתנהלות מצד ש"ס גורמת לכאוס רב ולעיכוב משמעותי בהחלטה לכנס את המועצות להכרזה על החברי הוועדה החדשים. גורם המעורה בפרטים הסביר ל'כיכר', כי מלבד התנגדותו של דרעי למנות את הרב זעפרני והרב שרגא, דרעי מתעקש למנות ארבעה חברי וועדה משלו ללא תיאום עם המועצות האחרים, תוך הסתרה של זהותם עד הרגע האחרון.

גורם רבני בכיר שעוסק במינויים בשבוע האחרון טוען ל'כיכר השבת': "דרעי מאיים לפוצץ הכל אם לא יתנו לו יד חופשית במינוי חברי הוועדה מטעם מועצת חכמי התורה, גם במחיר של סיכול העברת 'חוק ארבל'."

הגורם הרבני הוסיף כי "זה גורם למצב בעייתי מאוד. מצד אחד פועלים לבנות וועדה מתוך הסכמה רחבה, בין היתר על זהותם של חברי הוועדה, וכן שיהיו כולם רבנים בעלי משקל רוחני וחינוכי, ומצד שני דרעי מתנהל פה כאילו זה עוד תעשייה של ג'ובים שצריכים להשתלט עליה. הספיק לנו מאלה, רוצים פה דרך חדשה ונקייה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות