חשיפת 'כיכר השבת'

אחדות בישיבה: הגר"ד לנדו הורה להעביר את הכיבוד אל הגרמ"ה הירש; כתב היד נחשף

תַּלְמִידֵי חֲכָמִים מַרְבִּים שָׁלוֹם בָּעוֹלָם | בזמן שיש המעוררים סכסוך בין בתי הרבנים, חושף 'כיכר השבת' פתק שכתב הגר"ד לנדו אל הגאון רבי שמואל זקס, מראשי ישיבת סלבודקא, אודות הגרמ"ה הירש | בניגוד למקובל בישיבה, הורה להעביר את העליה לרעו בהנהגה, תוך שהוא מוותר על הכיבוד הקבוע שלו (עולם הישיבות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
(צילום: בעריש פילמר)

ראשי הישיבה שנמצאים בידידות אמיצה זה עשרות בשנים, ממשיכים את הדאגה הכנה והמרגשת אחד לשני, בזמן שיש שמועות על סכסוך בין הבתים.

לידי 'כיכר השבת' הגיע פתק שכתב ראש הישיבה הגר"ד לנדו, אותו העביר לידי הגאון רבי שמואל זקס, מראשי ישיבת סלבודקא, עם הנחיה לתת עליה לרעו בהנהגת הישיבה, ראש הישיבה הגרמ"ה הירש.

על הפתק נכתב בתמצות: "אף על פי שאני סנדק, כמובן לתת העלי' לרמ"ה".

בישיבה מסבירים כי ביום רביעי חזר הגרמ"ה הירש מלונדון, וביום חמישי הוא היה אמור לעלות לתורה ולברך 'הגומל'.

אך ביום חמישי, היה ברית וכיבדו את הגר"ד לנדו בסנדקאות, והמנהג בישיבה לאורך השנים כי ביום בו הוא מכובד בסנדקאות, ר' דב מקבל עליה.

גבאי העליות תהה כיצד לנהוג, אך עוד לפני שהספיק לשאול מה עליו לעשות, הבחין הגר"ד לנדו בסיטואציה שנוצרה ומיהר לכתוב פתק אותו העניק אל הרב זקס, שיעביר לגבאי, שלא יתן לו את העליה - אלא לר' משה הלל.

מקורבי הרבנים שנחשפו לפתק, מציינים כי מדובר בהוכחה נוספת, הוכחה שלא זקוקים לה, אך בימים בהם יש שמועות על סכסוך בין בתי הרבנים בנוגע לשאלות בהנהגה, בין היתר סביב הבחירות המקומיות, הנה הוכחה כתובה לקשר האמיץ בין ראשי הישיבה, המכבדים זה את זה, ומתייעצים האחד עם השני באופן תדיר.

כזכור, אחרי מסע החיזוק של הגר"ד לנדו, פרסם 'כיכר השבת' את השיחה המלאה בין ראשי הישיבה, שיחה קצרה המעידה על ההוקרה וההערכה ביניהם, אך ללא בזבוז זמן יקר המוקדש ללימוד התורה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר