במהלך מסיבת החנוכה | צפו

לראשונה אחרי שנים רבות: מינוי חדש בישיבת גרודנא אשדוד

במשך שנים רבות לא היו מינויים חדשים בישיבה הוותיקה באשדוד, במהלך מסיבת חנוכה, בנו ונכדו של ראשי הישיבה, מונה ל'ראש הקיבוץ', מי שהגיע למעמד ההכתרה, הוא מנהיג הפלג הירושלמי שאף נשא דברים חריפים בענייני השעה | צפו (עולם הישיבות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגר"א דויטש במעמד ההכתרה

היסטוריה ב'גרודנא אשדוד', לראשונה אחרי שנים רבות, מינוי חדש בישיבה: הגאון רבי יעקב שמידע, בנו של ראש ישיבת גרודנא הגאון רבי משה שמידע, חתנו של ראש הישיבה הראשון הגרד"צ קרלנשטין זצ"ל, מונה לראש הקיבוץ בישיבה

הכרזת המינוי הייתה במהלך מסיבת החנוכה בקרית הישיבה באשדוד, כשלמקום הגיע במיוחד ראש הישיבה ומנהיג הפלג הירושלמי הגאון רבי אשר דויטש לברך על המינוי החדש.

יצוין, כי הרב יעקב שמידע, מכהן כבר כעשור כראש כולל רצופות באשדוד ונמצא בקשר הדוק עם אדמור"י ורבני העיר. הוא נחשב לאחד מתלמידיו המובהקים של סבו ראש הישיבה הגר"צ קרלינשטיין זצ"ל.

במעמד ההכתרה נשאו דברים רבני הישיבה הנוספים ובירכו על המינוי החדש וקיבלו בברכה את ראש הקיבוץ החדש לצוות הישיבה.

הגאון רבי מיכאל פלס מראשי הישיבה העיד כי מנהיג ומייסד 'הפלג הירושלמי' הגר"ש אויערבאך זצוק"ל, הביע בפניו בעבר את רצונו להכניס את הגר"י לכהן כר"מ בישיבה.

במהלך האירוע התייחס ראש הישיבה הגר"א דויטש למלחמה ואמר: "במשך כל הדורות יש את סגולת הימים הללו להתגבר על המתיוונים, ואולי גם לתקן קצת את הציבור בכללותו. בימים האלו אנו חייבים וצריכים לחזק את עצמנו בעניינים האלו".

עוד הוא אמר: "אדם הרי הוא מדיני בטבע, הוא מושפע מסביבותיו, הקב"ה הראה עכשיו שכל ה'כוחי ועוצם ידי' זה כלום אפס והבל, למנהיגי המדינה זה לא משנה הרבה, יש איזה קצין שטעה ולכן קרה מה שקרה... אבל צה"ל ממשיך ומנצח וימשיך לנצח... לצערנו ברמה מסוימת זה חודר גם לציבור החרדים, כפי שידוע כל מיני פעולות שעושים וכל מיני דיבורים שנשמעים, זה הזמן לחזק לפחות אצלנו את הגישה הנכונה".

דבריו של הגר"א דויטש במעמד ההכתרה

"הלא זה דברים פשוטים", הוסיף ואמר מנהיג 'הפלג', "כמו שראש הישיבה זצוק"ל היה רגיל לומר ש'ילד בן תשע מבין', ילד בן תשע הרי מבין היום שמדינה שנוסדה על כפירה בקב"ה, מיסודה לא רצו להזכיר שם שמים ועד עצם הזה מנהיגי המדינה לא רוצים להזכיר שם שמים, אולי פעם אחת אמרו בעזרת ד', אבל הם לא מעוניינים להזכיר שם שמים בכוונה, ובכל חוקיה אין זכר לתורה ומצוותיה, מדינה כזו היא ממש בחינה של כתבו על קרן השור 'אין לנו חלק באלוקי ישראל'! כיצד אדם יכול להעריך מדינה כזו? ליצור איזה קשר עם מדינה כזאת?".

"ולצערנו", אמר ראש הישיבה לאחר ההכתרה: "הדברים הם לא כך אצל רבים, כל אחד ברמה אחרת אצלו קטנה או גדולה, הימים הללו כפי שאמרנו מסוגלים לזה ולפחות לחזק אצלנו, ראש הישיבה פה בישיבה זכר צדיק וקדוש לברכה קבע במסמרות את עסק התורה בעיון ובה יהיה השיח בבוקר ובלילה ומאידך בתוספת לזה ובמקביל לזה הוא חיזק בחוזקה כאן את ההשקפה הנכונה וגם חינך ללחום את מלחמת ד' מעטים נגד רבים וד' יעזור שיתחזקו בזה הלאה כאן בישיבה".

לסיום אמר הגר"א דויטש: "ברצוני לבוא בדברי ברכה לידידי ר' יעקב שב"ה עומד כעת להיכנס להנהלה הרוחנית של הישיבה ללמד תורה, מלבד מה שזכה ללמוד עם ראש הישיבה זצ"ל בחברותא ולהיות תלמידו המובהק, אני מכירו משנים רבות את כוחותיו הגדולים בעיון ובחידוש, ברצוני לאחל לו ולראש הישיבה שימשיך וירביץ תורה כאן בישיבה עם כל הרבנים ובע"ה שיהיה בהצלחה וכל טוב".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר