בשיעור בליקווד | תיעוד

הגרמ"ה הירש: "יש בחורים חלשים שמתמודדים עם בעיות באמונה"

במסגרת המסע של חבר 'המועצת' הגאון רבי משה הלל הירש בארצות הברית, הוא הגיע למסור שיחת חיזוק בישיבת ליקווד | ראש הישיבה, הגר"מ קוטלר נצפה רושם את השיעור כאחד התלמידים • תיעוד (עולם הישיבות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגרמ"ה הירש בליקווד

המסע של הגאון רבי משה הלל הירש בארה"ב נמשך: מאות בחורים ואברכים גדשו אתמול (שלישי) את ישיבת ליקווד, כדי להשתתף בשיעור כללי ובשיחת חיזוק של הגרמ"ה.

עם בואו למתחם הישיבה, יצאו לקראתו ראשי הישיבה הגאון רבי אריה מלכיאל קוטלר, הגאון רבי ירוחם אולשין, הגאון רבי דוד צבי שוסטל והגאון רבי ישראל ניומן, לקבל את פניו וללוותו עד להיכל בית המדרש הגדול.

בפתיחת השיעור, הקדים ראש הישיבה ונשא דברי חיזוק קצרים: "בימינו רואים רח"ל שהעולם כולו יורד פלאים, בכל העולם כולו יש התרחקות מכל מושג האמונה בד'. ולא רק בעולם שמחוץ לכותלי הישיבות, אלא אף בקרב הציבור החרדי ישנם בחורים חלשים שמתמודדים עם בעיות באמונה, ולא רק כאלה שכבר עזבו ל"ע את מסגרות הישיבות אלא אפילו כאלו שעדיין נמצאים בתוככי הישיבות ישנם כאלה שנחלשו באמונה. הדרך היחידה שאנו יכולים להשפיע על אחרים בעניין זה, הוא ע"י שאנו בני הישיבות נתחזק בעמילות בתורה, שע"י זה תתחזק האמונה בכל העולם כולו".

הגרמ"ה הירש בליקווד

"המשימה שלנו", הוסיף ראש הישיבה, "בני הישיבות, בשעה קשה זו, היא להתחזק בתורה, ולא רק מצד עצם החיוב לקנות שלימות ע"י לימוד התורה, אלא גם כי על ידי זה נזכה לחזק את האמונה אצל כל אחד מישראל. בן תורה צריך להכיר כי יש לו אחריות על חיזוק האמונה בכל העולם כולו, שאם הוא לומד בעמלות כראוי, הוא גורם חיזוק באמונה בכל פינות ומחנות. זה שכל העולם כולו מתקיים על ידי לומדי התורה, זה הרי דבר ידוע לכל".

"אבל", הוסיף ואמר ראש הישיבה, "מבואר פה חידוש נוסף, כי עמוד האמונה בעולם תלוי בגודל העמילות של לומדי התורה, שכאשר בני הישיבות מתחזקים בעמלה של תורה כראוי, הרי מלכותו של הקב"ה מתגלה בעולם, ונפעל מזה חיזוק באמונה בכל העולם כולו. וכאשר נחלשים ח"ו, הרי זה פועל להיפך. ויהי רצון שנזכה להתחזק בעמלה של תורה ויגיעתה, ומתוך כך נזכה לומלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים בביאת גואל צדק בב"א".

תוך כדי דיבור, החל רה"י למסור שיעור בסוגיא ד'הילך' בבא מציעא, שנלמדת בישיבה בימים אלו. במהלך השיעור, התעוררו כמה מחשובי אברכי הישיבה והקשו קושיות, ורה"י התפלפל והשיב לכל אחד במתינות ובבהירות.

בקרב תלמידי הישיבה נרשמה התפעלות לנוכח העובדה המעניינת שראש הישיבה הגאון רבי מלכיאל קוטלר ישב ורשם לעצמו הערות בכתב לכל אורך השיעור.

עם תום השיעור, ליווהו אלפי בני הישיבה לבית המדרש ה'ישן', שם התפלל ראש הישיבה מנחה עם ראשי ישיבת לייקווד ובני הישיבה. בדרכו, נתלווה עמו רה"י הגאון רבי ירוחם אלשין. לכל אורך הדרך, בין אלפי הצובאים מסביב, נדחקו בחורים ואברכים מבחירי הישיבה שנשאו ונתנו עם מרן רבינו ראש הישיבה בבירור מהלכו המחודש בסוגיה.

הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד
הגרמ"ה הירש בליקווד

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר