אחד על אחד עם ישי כהן | צפו

שר החוץ אלי כהן: "רוצים לקדם את הרפורמה המשפטית בהסכמה, אבל זה לא תנאי "

גל הטרור הרצחני; הפשע במגזר הערבי; הפתרון שהביא לעשרות אלפי החסידים הטסים לציון רבי נחמן באומן; סערת חוק הגיוס וההתגמשות שהוא מצפה מהחרדים; המשך קידום רפורמת המשפט ומי פוגע בכלכלה? המגעים לשלום עם סעודיה ומסכם חצי שנה ראשונה בתפקידו במשרד החוץ | שר החוץ, אלי כהן, בריאיון מיוחד ובלעדי ל'כיכר השבת' • הריאיון המלא (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
(צילום: יוני מאיר. מפיק: אשר רוט. עריכה: ידידיה כהן)

שר החוץ, אלי כהן, מתארח לריאיון מיוחד ל'כיכר השבת' ומתייחס לגל הטרור הרצחני, הפתרון שהביא לעשרות אלפי החסידים הטסים לציון רבי נחמן באומן שבאוקראינה, סערת חוק הגיוס, המשך קידום רפורמת המשפט והאם הרפורמה פוגעת בכלכלה, המגעים לשלום עם סעודיה ומסכם חצי שנה ראשונה בתפקידו במשרד החוץ. צפו בריאיון המלא.

כותרות מהריאיון

תחילה מתייחס שר החוץ לגל הטרור הרצחני: "אנחנו פועלים בנחישות מול הטרור, תראה את כמות המחבלים שחוסלו, את חיסול צמרת הג'יאהד שחוסלה בעזה, הפעולה בג'נין. אין לי ספק שהממשלה הקודמת שהייתה תלויה במנסור עבאס - לא הייתה יכולה להוביל בנחישות ובתקיפות את הפעולות שאנחנו מבצעים מתחילת השנה".

"מדינת ישראל לא תהפוך להיות שוויץ, יש לנו פה מאבק בסופו של דבר מול איראן, היא ממנת את הטרור, אנחנו גם בקבינט קיבלנו החלטות משמעותיות", הוסיף השר כהן.

שר החוץ מתייחס לטרור האזרחי בחברה הערבית: "אני חושב שצריך לשנות את הדיסקט, זה אחד האתגרים החשובים ביותר של הממשלה. יש כאן פגיעה בחיי אדם ובכלכלה, כמי שהיה שר המודיעין - במסגרת הוראת שעה השב"כ צריך להתערב ולהיות חלק מהמשטרה בטיפול בסוגיה הזו, אנחנו רואים כאן ארגוני פשע שלא יודעים גבול, פוגעים בנשים, ילדים ובנבחרי ציבור. אנחנו נמצאים במלחמה, ובמלחמה כמו מלחמה צריך להשתמש בכל הכלים, גם בשב"כ".

אנחנו עוברים לדבר על משרד החוץ, וכהן חושף: "הלב שלי היה במשרד האוצר, במסגרת המו"מ הקואליציוני אני ביקשתי מרה"מ לכהן כשר האוצר, היו 48 שעות הייתי שר האוצר והסגן שלי היה אמור להיות מש"ס, היה סיכום מי יהיה הסגן שלי".

שר החוץ אלי כהן (צילום: כיכר השבת)

אנחנו מתחילים לדבר עם שר החוץ על רפורמת המשפט והשאלה האם הרפורמה פוגעת ביחסי החוץ של מדינת ישראל: "היו מקרים שבהחלט אני נשאלתי על הרפורמה והמשמעות, ואמרתי שאני גאה שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון וכך היא תישאר, המדינה היחידה שאפשר עדיין להפגין".

באשר להמשך קידום הרפורמה בכנס החורף, אומר השר כהן: "אני אומר שאנחנו רוצים לקדם את הרפורמה בהסכמה אבל זה לא התנאי. שמנו לעצמנו מטרה לקדם רפורמה שתחזק את הדמוקרטיה".

"עובדה שבעילת הסבירות היו 64, אומרים החברים שלי שהם רוצים לקיים דיון סיעתי, לא רואה בזה שום פסול", הוסיף כהן באשר לביקורת מתוך 'הליכוד' על המשך קידום רפורמה ללא הסכמות.

על השאלה האם הרפורמה פוגעת בכלכלה, אומר השר כהן: "אין למוחים קווים אדומים, אותם מוחים - מה שמעניין אותם זו לא הרפורמה אלא הם לא יודעים לקבל את ההכרעה הדמוקרטית, ירידת הדולר קשורה למחאה, לא לרפורמה".

שר החוץ ובכיר 'הליכוד' מתייחס לסוגיית חוק הגיוס, הפטור מגיוס לתלמידי ישיבות, ואומר: "אני אומר שאנחנו צריכים לקדם חוק גיוס שיהיה מאוזן, שייתן את המעמד ללוחמי צה"ל, שייתן כמות מסויימת של חרדים שתורתם אומנותם.

"אפשר להגיע להסכמה. אני בעד למצוא משהו מאוזן וסביר. החרדים הם אחיי, אני אוהב אותם אהבת נפש, אנחנו צריכים למצוא משהו מאוזן וסביר. לבוא עכשיו ולהכתיב את הכל? אני מכיר את אחיי החרדים, הם עכשיו יושבים, אפשר להגיע לפתרון. נכון לקדם חוק שייתן מכסה משמעותית לטובת אלו שתורתם אומנותם, איזון זה הדבר הנכון".

שר החוץ אלי כהן בריאיון לישי כהן

שר החוץ חושף כי נמצא הפתרון לסוגיית טיסות החסידים לאומן בראש השנה: "אני נמצא בקשר שוטף עם האוקראינים, עם הקולגה שלי שר החוץ דמיטרו קולבה, בכירי המשרד נמצאים עם העמיתים שלהם באוקראינה.

"לפני שבועיים התקשר אליי שר החוץ של אוקראינה וביקש ממני לדאוג לארכה לטובת הביטוח הרפואי לטובת הפליטים שנמצאים בארץ. דיברתי עם ראש הממשלה נתניהו, ואכן תוך 48 שעות ההבטחה שלי לשר החוץ האוקראיני - מומשה במלואה".

לדבריו: "בד בבד, באותה שיחה, הוא נתן לי את הבטחתו שלא תדרש ויזה מישראלים שנכנסים לאוקראינה. זה הדדי, גם אוקראינים שנכנסים לישראל לא צריכים ויזה".

״ישנה אזהרת מסע לאוקראינה", הדגיש שר החוץ: "היא מדינה שנמצאת תחת מלחמה. אך יחד עם זאת, אנחנו עדים לכך, בשנה שעברה למרות שהייתה אזהרת מסע - הגיעו 30.000 חסידים לאומן. היעד העיקרי שמגיעים אליה היא מולדובה ואנחנו נערכים לזה״.

בסיום הריאיון מתייחס שר החוץ, אלי כהן, לסיכוי להגיע להסכם עם סעודיה: "אני אופטימי שברבעון הראשון של 2024 אשר להגיע לנורמליזציה עם ערב הסעודית. נכון להיום יש אינטרס של ארה"ב, של ביידן בראש ובראשונה, של סעודיה. ביידן עומד בנשה הבאה לבחירות - הוא רוצה להביא הישג מדיני. ישראל לא תתפשר על ביטחון ישראל".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר