מדבר על הכל

״אחזור ללשכת ראש הממשלה״; יאיר לפיד בריאיון בלעדי לישי כהן | צפו

מסכם את השנה אותה פתח בלשכת רה"מ אך מסיים בלשכת ראש האופוזיציה; ההערכה שלו שישראל תלך לבחירות בשנה הקרובה והוא עוד יחזור לתפקיד רה"מ; השיחות להסכם עם סעודיה והסירוב להצטרף לממשלת אחדות במידה ונתניהו יזדקק לכך לשם ההסכם; רפורמת המשפט והמחאות; דיאלוג על סערת חוק הגיוס ויציאה חרדים לשוק העבודה; ההתחזקות של בני גנץ וההסתה נגד החרדים | יאיר לפיד בריאיון בלעדי לישי כהן (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בריאיון המלא (צילום: יוני מאיר ולמי עזוז. תמונות: חן שימל. עריכה: ידידיה כהן. מפיק: אשר רוט)

יו"ר 'יש עתיד', ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה, יאיר לפיד, מתארח לריאיון בלעדי ב'כיכר השבת', ומסכם את שנת תשפ"ג בה הפסיד את הבחירות לבנימין נתניהו ונערך לשנת תשפ"ד שלהערכתו תהיה שנת בחירות בה יחזור ללשכת ראש הממשלה.

לפיד מתייחס להסכם המתגבש בין ישראל לסעודיה, בתיווך ארה"ב, ומזהיר מפני אישור להעשרת אורניום על אדמת סעודיה, מצהיר שלא יצטרף לממשלת אחדות גם לצורך אישור ההסכם, מתייחס לסערת חוק הגיוס, מדוע אינו דורש גיוס ערבים? מדבר על הרפורמה המשפטית וההתערבות הצפויה של בג"צ, ומה התנאים שלו לכניסה להידברות עם הקואליציה. צפו בריאיון המלא.

תחילה סיכם לפיד את השנה שעברה, שנה שנפתחה כשהוא מכהן כראש ממשלה והסתיימה כשנתניהו בתפקיד: "זה היה באמת רכבת הרים לגמרי משוגעת, במובנים רבים מה שאני עושה היום יותר חשוב ממה שעשיתי בראש השנה שעבר כי אנחנו מגנים על הערכים הישראלים הכי בסיסיים, על הדמוקרטיה אבל הייתה שנה לא פשוטה".

לפיד מעריך כי בשנה הקרובה ישראל תלך לבחירות: "שנת 2024 תהיה שנת בחירות, בתוך פחות משנה וחצי. לממשלות בסוף דרכן יש כמה תופעות קבועות. סיעות מחרימות הצבעות, חכים בודדים עושים מה שמתחשק להם, ישיבות ממשלה הופכות לסשנים של צרחות, החכים בליכוד מתחילים להתנהל כמו בפריימריז. כל התופעות שתארתי עכשיו מתרחשות בימים אלה כבר. כי זו ממשלה לא סבירה עם אנשים לא סבירים.

לשאלה האם יחזור לכסא ראש הממשלה הוא אומר: "אני מקווה מאוד, גם מקווה וגם מעריך. זה בסוף החלטה של הבוחר הישראלי. אני חושב שהניסוי הקרוי ימין על מלא נכשל לחלוטין. נכשל תפקודי. הכלכלה במצב הרבה פחות טוב, מספר בפגעים מטרור כפול בממשלה הזו מהממשלה שלנו, מספר הנרצחים בחברה הערבית יותר מכפול, הפשע עולה. שום דבר שהם הבטיחו, זה כישלון. זה ראש ממשלה שאיבד שליטה על שריו".

אנחנו עוברים לדבר על ההסכם המתקדם בין ישראל לסעודיה, בתיווך ארה"ב, ויאיר לפיד מזהיר: "כמובן אני מאוד אשמח מהסכם בין ישראל לסעודיה. הוא לא יכול לכלול העשרת אורניום על אדמת סעודיה. העשרת אורניום על אדמת סעודיה - פרושו שאפשר לקחת את זה ובסיבוב של מפתח להפוך את זה לתעשייה צבאית. מוחמד בן סלמאן התראיין אתמול ודיבר על זה שאם לאיראן יהיה נשק גרעיני אז גם אנחנו נרצה נשק גרעיני. כלומר, הוא מבין את זה גם לבסיס לתעשייה צבאית".

יאיר לפיד בריאיון לישי כהן

"לא יכול להיות", מוסיף לפיד: "זה לקיחת סיכון על ביטחון ישראל שתהיה העשרת אורניום על אדמת סעודית. יש קולות מדאיגים שאומרים שההתנגדות של נתניהו, שהיא התנגדות של כל ממשלות ישראל, נחלשה מאוד. בעיקר בגלל המצב הפוליטי שלו פה בארץ. אלו הקולות שעולים מארצות הברית".

לדבריו: "ישראל צריכה לחתור להסכם עם סעודיה אבל לא במחיר הנורא של סיכון ישראל שזה העשרת אורניום על אדמה סעודית".

לפיד מצהיר שיסרב להיכנס לקואליציה גם אם יוסדר נושא העשרת האורניום אך נתניהו ייתקל בהתנגדות מתוך הקואליציה בשל הקלות אפשריות לפלסטינים: ״אני לא נכנס לממשלה הזו, אני לא נכנס לממשלה של אדם שחושב על עצמו במקום על מדינת ישראל. אבל אם יהיה הסכם אנחנו נתמוך בו מבחוץ״.

לפיד מודה ששאלת כניסתו לממשלה עלתה בשיחות עם בכירים בארה״ב: ״הנושא עלה ועמדתי ידועה. אין דבר כזה, זה לא יקרה. אם זה מספיק חשוב אז נלך לבחירות״.

אנחנו עוברים לדבר על החקיקה המשפטית והשאלה הגדולה הממתינה להכרעת בג"צ, האם לשופטי העליון יש סמכות לפסול חוקי יסוד. לפיד אומר: "המדינה כרגע נמצאת במצב שבו היא לא הגדירה מה זה חוק יסוד. יכולים שני ח"כים והם יכולים להעביר חוק יסוד. עד שלא יהיה חוק יסוד חקיקה ולא תגדיר מה הם חוקי היסוד של מדינת ישראל - מוכרחה להיות עליהם גם ביקורת שיפוטית".

שאלנו את לפיד האם הוא ייתכן והוא מרוצה מהצב שנוצר, אין הידברות ובטח שלא הסכמות, מה שיכול לערער את יציבות הקואליציה: "אני לא מרוצה משום דבר שקורה בתשעת החודשים האחרונים. אני לא ישן בלילות, הילדים שלי חיים במדינה הזו ואני אני לא רוצה לראות אותה מתפרקת. אני עשיתי יותר מכל האחרים כדי להגיע להסכמות. 45 דקות לפני הצבעה על הסבירות היה לי הסכם עם נתניהו שחטפתי עליו בבייס שלי, אבל חשבתי שזה הדבר הנכון למדינה. אבל אז בן גביר ויריב לוין נכנסו לחדר ודפקו לו על השולחן והוא נבהל וברח. הייתי מוכן ללכת מאוד רחוק".

יאיר לפיד בריאיון ל'כיכר השבת'

אז למה כן לפיד מוכן? "קודם כל 18 חודשים של הקפאה בחקיקה ואחרי זה נשב לדבר על כל היתר. זה מופיע בנייר שהם חתמו עליו. זה גם טוב לממשלה כי זה אומר שיהיה זמן לשקם את הכלכלה ולהחזיר את מערכת הביטחון למסלול".

לפיד מונה את שרי הממשלה שנתניהו מינה ותוקף, אבל כשהוא מגיע לשר הפנים הוא משנה כיוון ומפרגן: "משה ארבל הוא שר מצוין ועושה עבודה טובה מאוד. אין מה לעשות, כשטוב טוב. מה אתה רוצה שאעמיד פנים שהוא שר לא טוב? הוא שר טוב ואיש הגון. וחבל שהוא הודיע על הפרישה. לא הבנתי את זה וזה חבל".

שאלנו את לפיד אם הוא בכלל נשלט על ידי ראשי המחאה שתוקפים אותו בכל פעם שהוא קורא להידברות: "אני די חסין מהדברים האלה. המחאה היא שותפה שלנו אבל אין למחאה ולאופוזיציה אותו תפקיד, המחאה עושה משהו חשוב - להביא לחברה הישראלית את ההבנה שאנחנו צריכים למנוע התפרקות ומה שקורה הוא דבר נורא. האופוזיציה צריכה לפעול במרחב הפוליטי בין השאר כדי להגיע להסכמות".

אז למה לפיד לא גינה את ההתבטאות של שקמה ברסלר, ממובילות המחאה, שכינתה את ראשי הימין "נאצים"? "ראיתי את זה באיחור, אם היא לה הייתה מתנצלת הייתי מגנה אבל זה כי אני לא מוכן שיישוו שום דבר לנאצים. כל תעשיית הגינויים הזו די נמאסה עלי".

אחרי שדיברנו על הסעודים והרפרומה, אנחנו עוברים לדבר על הנושא העיקרי, חקיקת חוק הגוס החדש. במהלך הריאיון התנהל דיון על עמדתו מול עמדת הסיעות החרדיות.

לפיד הסכים שלא ניתן לגייס בכוח: "כן, לא ייכנסו טנקים לבני ברק כדי לגייס בכוח, האם זה אומר שאנחנו נגיד עכשיו שמה שהוא לא מוסרי הוא כן מוסרי? שמייאוש נרים ידיים? אנחנו צריכים להתנהג כמו מדינה ולהגיד שזה לא חוקי ויש לזה השלכות לפני ששולחים טנקים לבני ברק".

לדבריו: "זה מקלקל גם משהו בחברה החרדית, זה אומר ש׳אנחנו לא שותפים׳, מדינה היא לא רק מוסד מעשי אלא גם ערכי והחלטה של חיים משותפים. הנחתי על השולחן חוק גיוס הדרגתי".

לפיד שולל את מתווה הגיוס של גנץ ואייזנקוט: "הוא לא מקובל עלי, אנשי צבא יש גם אצלנו, אני עוסק בזה יותר שנים משניהם. החוק שלהם פשוט לא יגייס אף חרדי. אין חרדי אחד שיתגייס".

אז למה הוא לא דורש גיוס של החברה הערבית? לפיד מסביר: "חובת גיוס לכל אזרח יהודי במדינת ישראל כי זו מדינת יהודית. אני בעד שירות אזרחי לכל ערבי. יש הסבר לזה למה ביטחון ישראל, אנחנו לא רוצים לפקפק בזה שאזרחי מדינת ישראל הם אזרחים נאמנים, אבל יש הסבר לזה למה אזרחי ישראל הערבים צריכים לעשות שירות לאומי ולא שירות אזרחי. בוא נתחיל בחרדים.. ישראל היא מדינה יהודית, לפיכך אין בה שוויון מלא".

תוך כדי דיון על החרדים והגיוס שאלנו את לפיד על ההתבטאות האומללה של איש התקשורת רון קופמן שכינה את החרדים "סרטן", לפיד אומר: "זו אמירה איומה, אני מגנה אותה. הנה שאלה ועניתי, אני מגנה את אמירתו השקרית והטיפשית, גינוי מלא וגדול".

לקראת סיום לפיד מתייחס לזינוק של בני גנץ בסקרים, גם על חשבונו, והאם זה בשל העובדה שגנץ מוכן יותר להידברות בגיוס וברפורמה: "יכול להיות, זה קרה לי בעבר כשאתה אומר אמת לא נעימה. יש לזה מחיר פוליטי אבל אני יודע שבסוף, ביום הבחירות, אנשים מצביעים למי שאמר להם את האמת. אני חושב שביום הבחירות זה ייראה אחרת".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר