"הימים הקשים בחיי"

פרויקטור מירון: "מי שיינסה לעלות להר מירון מסכן את חייו, אלו דרכים שנפלו בהן טילים"

ההכנות הארוכות להילולה במירון והרגע שפרצה המלחמה בשמחת תורה ששיבשה את הכל; המידע המודעיני על כוונות חיזבאללה; הסכנה הגדולה לנסות לעלות בדרכים צדדיות, שם נפלו הטילים של חיזבאללה; ההדלקות המצוצמצות בהר; החשש מקנאים שינסו להיכנס; ההבדל בין ההילולה בנתיבות למירון; ההדלקות ברחבי הארץ וההתחייבות שלא יהיו 'מקורבים' שיצליחו להיכנס להר מירון בל"ג בעומר • פרויקטור מירון, יוסי דייטש, בריאיון ראשון לישי כהן | הריאיון המלא (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
פרויקטור ההילולה יוסי דייטש בריאיון (צילום ועריכה: למי עזוז)

בשנה שעברה רשם יוסי דייטש הצלחה גדולה בניהול ההילולה בל"ג בעומר בהר מירון, הופקו הלקחים כדי לשפר את ההילולה בשנת תשפ"ד שתחול במוצאי השבת הקרובה, אך ברגע אחד כל התוכניות השתנו.

מתקפת הפתע האכזרית של חמאס בשמחת תורה הובילה ללחימה גם בגבול הצפוני וארגון הטרור חיזבאללה החל לשגר טילים וכטב"מים לעבר יישובי הצפון בדגש להר מירון, שם ממוקם גם בסיס הבקרה של חיל האוויר.

מאז חול המועד פסח הבין הפרויקטור יוסי דייטש שההילולה במירון תראה אחרת השנה, שתהיה הילולה מצומצמת, אך ככל שחלף הזמן הבינו העוסקים במלאכה בישיבות עם המשטרה ופיקוד העורף שהר מירון ייסגר לחלוטין מחשש שחיזבאללה ישגר טילים לעבר ההר, מה שיכול להוביל לאסון גדול.

ואכן, בחקיקה שעברה בכנסת הוחלט לסגור את הר מירון לחלוטין כבר מאמש, אלוף פיקוד העורף חתם על צו שהופך את הר מירון לשטח צבאי סגור. עם זאת, יתקיימו שלוש הדלקות בהשתתפות כ-30 משתתפים, ההדלקה של האדמו"ר מבויאן, ההדלקה של הראשל"צ הגר"ש עמאר וההדלקה של הגאון רבי שמואל אליהו.

הפרויקטור יוסי דייטש בריאיון לישי כהן

כמו כן, בהחלטה משותפת הוחלט שהציון עצמו יהיה פתוח במהלך ההילולה ותושבי המושב יקיימו בו תפילות.

בריאיון ראשון לתקשורת, מספר יוסי דייטש על החודשים של הדיונים סביב ההילולה, ההחלטה של גורמי הביטחון שההר יהיה סגור, החשש מקנאים שיינסו בכל זאת לעלות להר והההדלקות שיתקיימו ברחבי הארץ. צפו בריאיון המלא.

בפתח דבריו מדגיש דייטש: "זו סיטואציה מאוד מאוד עצובה, עצובה לעם ישראל שאנחנו יומיים לפני ההילולה וצריכים להתעסק בלהסביר לאנשים למה לא להגיע ולהביא מיגוניות למעט שכן יגיעו. שנכנסתי לתפקיד לא חשבתי שאני ייצטרך להיות הפרויקטור של אי ההילולה".

על ההכנות בצל המלחמה, הוא משתף: "במוצאי שמחת תורה אמרנו שנדחה קצת את ההכנות, בחנוכה התחלנו להתכנס עם המשטרה, המצב בצפון כבר היה נפיץ, חשבנו שעד ההילולה נהיה אחרי זה. בכל ישיבה עם ממ"ז צפון והקצינים כולל המפכ"ל - אמרו לנו להכין דפוס פעולה שיש הילולה גדולה אבל להשים בתודעה אפשרות של אירוע מצומצם או מצב שלא יהיה כלום והכל יהיה סגור, אבל עובדים שיהיה אירוע גדול, וכל חודש שעובר - המצב רק הולך ומסתבך".

לדבריו: "בחול המועד פסח הייתה לנו ישיבה עם הממ"ז וראש אג"מ, השר פרוש ואני, בישיבה נאמר לנו שצריך להבין שעל סמך מידע שיש - כולל הנפילות שהיו בדרך בורמה ובנפילות בצד המושב, ואז אחרי הכטב"ם בצומת גולני נאמר לנו שלא תהיה שום הדלקה וההר הולך להיסגר. וכעת אתה צריך להסביר את זה לציבור...".

"ההנחיות של פיקוד העורף, הצבא, המשטרה, ההנחיות לא הגיעו מבית המדרש שלי, אני עובד לפי התדרוכים שמקבל מכוחות הביטחון", מבהיר הפרויקטור.

דייטש מזהיר את אלו שיינסו בכל זאת להיכנס למירון: "מדובר בסיכון חיי אדם, אם אנשים אומרים שכמו בקורונה הם יילכו מההרים וייכנסו להר, הם צריכים לדעת שהם מסכנים את עצמם, כל הנפילות היו בשטחים פותחים האלו, איפה שנכנסו אנשים בשנת הקורונה, זה מסכן חיי אדם. איך אדם לוקח את הילד שלו לחלאקה ויודע שב-15 שניות מרגע השיגור עד הנפילה הוא יכול להיות בסיטואציה הזאת".

הפרויקטור יוסי דייטש בריאיון ל'כיכר השבת'

"זה קורע לי את הלב שאני צריך לשבת פה כדי להסביר לאנשים למה לא לעלות להר מירון, אני הייתי צריך לשבת פה ולהסביר לאנשים להגיע ושיש כרטיסים", משתף דייטש.

הפרויקטור סיפר על הפגישות עם האדמו"רים, שם הסביר להם על הסכנות להגיע למירון: "הצגנו את זה לאדמו"רים, את המעט שאישרו לנו להציג להם, אמרו לנו שמדובר בסכנת נפשות, זאת לא החלטה של השר פרוש, זה באמת הכרעות שמתקבלות להגן על חיי אדם, מדובר בסכנה אמיתית".

לדבריו: "מירון זה המקום הכי מטווח בצפון זה הר מירון, היו שם 260 נפילות, רק ביישובי גדר יש מספרים כאלו, הוא נמצא במקום מאוד רגיש למדינת ישראל, יש שם את הבסיס של חיל האוויר".

על החשש ש'מקורבים' ייזכו להיכנס למירון בעוד הציבור הרחב יימנע: "אני מודיע לך: אין לי שום קשר לרישיון כניסה, אני אישית גם לא אשתתף בשום הדלקה, אני לא הולך להביא מקורבים והשר פרוש לא הולך להביא מקורבים".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות