כמה מילים על עתיד, זקנה וכבוד

אנחנו חיים בתקופה מורכבת. תוחלת החיים הולכת ומתארכת, ויוצרת מציאות חדשה בתכלית. לגידול זה בשנות החיים, מעבר למשמעויותיו המבורכות – השלכות רבות נוספות ואחת מהן היא הסיכון הגדל להפוך לסיעודי ולהישאר במצב זה במשך שנים. להזדקן בכבוד היא שאיפה ברורה וטבעית, המשותפת לכולנו, יש דרך לשמור על והדרת פני זקן

אילוסטרציה (צילום: שמוליק סופר, כיכר השבת)

אנחנו חיים בתקופה מורכבת. תוחלת החיים הולכת ומתארכת, ויוצרת מציאות חדשה בתכלית. לגידול זה בשנות החיים, מעבר למשמעויותיו המבורכות – השלכות רבות נוספות, ואחת מהן היא הסיכון הגדל להפוך לסיעודי ולהישאר במצב זה במשך שנים.

להזדקן בכבוד היא שאיפה ברורה וטבעית, המשותפת לכולנו. מילדות, מחשבות על זיקנה מלוות בחשש מסוים ואנחנו מייחלים כי לא נגיע למצב בו נהיה תלויים באחרים, לא נוכל לדאוג לעצמנו לבד. זהו אולי הפחד הגדול ביותר, המשותף לכולם.

לצד העלייה המתמדת בתוחלת החיים והעלייה במספר האנשים המגיעים לגילאים מתקדמים - עולה משנה לשנה גם מספרם של אלו הנזקקים לעזרה וטיפול סיעודי.

חשוב לזכור שסיעוד אינו נחלתם של מבוגרים בלבד, גם צעירים יותר נקלעים למצב סיעודי. כולנו מכירים אנשים בשנות העשרים והשלושים לחייהם שנפגעו מתאונות עבודה, תאונות דרכים או הסתבכות של מחלות, ונזקקים לסיוע צמוד.

אין מנוס מן ההבנה כי הזמן הנכון לקחת אחריות על החיים שלנו ולדאוג לעתידנו, הוא ברגע זה ממש.

תוחלת החיים העולה - האם תמיד ברכה?

מחקרים צופים כי תוחלת החיים בעוד כ- 40 שנה, תגיע ל- 115-110 שנים. ילדינו בני ה- 20-10, עשויים לחיות עד גיל 110, ואולי יותר.

אולם לצד בשורה משמחת זו, נמצא כי מגילאי 60 ואילך, חל גידול משמעותי במדדי התחלואה: יותר מבוגרים חולים במחלות כרוניות המצריכות טיפולים מתמשכים ויקרים. התוצאה ברורה: אנחנו זוכים, לא פעם, לאריכות חיים ללא איכות חיים. חולים שבעבר נפטרו משום שהרפואה לא מצאה להם מזור, חיים היום בקרבנו, אך חלקם נמצאים במצב של חוסר תפקוד חלקי או במצב סיעודי מוחלט.

דווקא המדע שהאריך לנו את החיים, לא הצליח לפתור, עדיין, את בעיות חוסר התפקוד המביא למצבים סיעודיים. אותו מדע שגרם להארכת תוחלת החיים, לא פתר עדיין, למשל, את הבעיות הדמנטיות שלנו, את היכולות הקוגניטיביות הנחלשות, את חוסר האונים התפקודי.

רבים סבורים כי הוצאה חודשית של כמה מאות דולרים, עבור עובד זר, מספיקה לטיפול בחולה סיעודי. בפועל, ההוצאה גבוהה הרבה יותר ומגיעה כדי 10,000 ₪ בחודש ואף למעלה מזה. חולה סיעודי נדרש לסיוע בפעולות שגרתיות ויומיומיות, החל מקימה ממיטתו ועד להכנת אוכל ולרחצה. לצד הטיפול הצמוד והמסור הנדרש לחולה, הוא זקוק לאביזרים מיוחדים המתאימים למצבו הסיעודי. עלותם של אביזרים אלו גבוהה מאוד, ומתווספת להוצאה בגין החזקת המטפל הצמוד.

היערכות מוקדמת תאפשר חיים של כבוד בכל גיל

כיוון שצרכיו של החולה הסיעודי לא באים לידי פתרון מלא וכולל במסגרת הפתרונות שמעניקה המדינה, חברות הביטוח מוכרות פוליסות ביטוח שמטרתן לסייע במימון הוצאותיו של אדם שמצבו סיעודי.

גם קופות החולים מציעות לחבריהן להצטרף לביטוח סיעודי קבוצתי תמורת תשלום נוסף.

הכיסוי הניתן במסגרת הפוליסות הקולקטיביות של קופות החולים מהווה פתרון בסיסי לצורך בכיסוי סיעודי, אולם מדובר ברובד בסיסי בלבד ובכיסויים שאינם תמיד מספיקים,

תקופת הפיצוי בביטוח בקופות החולים, סכומי התגמול והמסלולים קבועים מראש ואין למבוטח אפשרות להחליט על סכום כיסוי או תקופה המתאימה לצרכיו.

אשר על כן הכיסוי בקופות החולים הוא רק חלק מקווי ההגנה לו זקוק כל אחד ואחד מאיתנו.

הביטוח הסיעודי הפרטי שחברות הביטוח מציעות כולל ביטוחים קבוצתיים (דרך מקום העבודה למשל) וביטוחים אישיים (ביטוחי-פרט).

ביטוח הפרט הוא פוליסת ביטוח אישית המשווקת כחוזה ישיר בין המבוטח לבין חברת הביטוח. המבוטח רוכש את הביטוח באמצעות סוכן ביטוח או ישירות מחברת הביטוח. גובה הפרמיה לכל מבוטח מחושב לפי גילו, מצב בריאותו, גובה הפיצוי החודשי שבחר (הסכום שיקבל אם יהיה מצבו סיעודי) ומשך תקופת הפיצוי.

תקופת הביטוח היא כל חיי המבוטח (חברת הביטוח אינה רשאית לבטל את הביטוח באמצע התקופה, אלא רק המבוטח), הפרמיה יכולה להיות משתנה על-פי גיל או קבועה לכל אורך תקופת הביטוח, ואולם מגיל 65 ומעלה היא תמיד קבועה (אינה משתנה על-פי גיל) ובדרך כלל המבוטח יכול לצבור זכויות במשך תקופת הביטוח.

קיימות פוליסות סיעוד עם תקופות המתנה שונות ותקופות פיצוי שונות.

הפוליסות המקובלות בשוק הינן : פוליסה עם תקופות המתנה של 60 יום, פוליסה עם תקופת המתנה של 3 שנים ופוליסה עם תקופת המתנה של - 5 שנים.

בעוד הראשונה הינה פוליסה קלאסית המעניקה למבוטח מענה מידי, כקו הגנה ראשון, בעת קיומו של מצב סיעודי ומבטיחה פיצוי בתום תקופת המתנה קצרה של 60 יום, פוליסות עם תקופת המתנה ארוכה יותר נחשבות כפוליסות המהוות רובד משלים מעל לביטוחים קבוצתיים או מקורות אחרים שקיימים למבוטח, למימון השנים הראשונות.

פוליסות אלה, מכסות את התקופה שלאחר תום תקופת הביטוח בפוליסות הקיבוציות והן נועדו למבוטחים שברשותם ביטוח סיעודי קולקטיבי, והמעוניינים בהארכת תקופת הפיצוי והגדלת סכום הפיצוי מעבר לקבוע בביטוח הקבוצתי

במרבית פוליסות הפרט, משוחרר המבוטח מתשלום פרמיות, במהלך התקופה בה הוא מקבל תגמולי סיעוד.

לחשוב היום, כשאנחנו במלוא כוחנו, על העתיד לבוא

בתקופה בה אנו חיים, הצורך בפתרונות פרטיים לאיכות חיינו ועתידנו, הפכו ממותרות לחובה. אדם שלא ידאג לעתידו, בעודו במלוא כוחותיו, עלול למצוא את עצמו נופל למעמסה על היקרים לו ביותר, הופך אבן רחיים, רגשית וכלכלית, על צווארם.

גם אם המחשבה על הנושא לא תמיד נוחה לנו, ברור כי היערכות מוקדמת ונכונה תאפשר קבלת טיפול מיטבי וחיים של כבוד בכל גיל. לכן מומלץ להקדים ולרכוש ביטוח סיעודי מתאים. העתיד, הרי יגיע, וחשוב לזכור את זה גם היום.

רוצים לדעת עוד על ביטוח סיעודי לחצו וצפו בסרטון המסביר את פרטי הפוליסה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות