שלושה חודשים לפרוץ המלחמה 

יצחק בריק בריאיון לוחמני | "הבסיס של צה"ל - שקר, טיוח ותחקירים לא אמינים" 

האלוף במיל' יצחק בריק, שהיה המתריע בשער וחזה את המתקפה שפרצה, מנתח בריאיון ל'כיכר השבת', את שלושת חודשי המלחמה | "שני היעדים שנתניהו הציג - טרם הושגו" | על תקרית הירי בחטופים: "חמור מאוד, צריך להיבדק עד תום" | ומציין, מי צריך ללכת לבית ביום שאחרי המלחמה ומה הוא חושב על המינוי של שאול מופז ותרבות השקר שיש בצה"ל | צפו בריאיון (מיוחד) 

דודי בן חמו | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ"ו בטבת תשפ"ד | 07.01.24
האלוף בריק בראיון לדודי בן חמו (למי עזוז | הפקה: אשר רוט )

שלום לאלוף במיל יצחק בריק, תודה רבה שהגעת אלינו ל'כיכר השבת'. עבר במערכת הביטחון לא חסר לך, היית גם לוחם כמפקד פלוגה במלחמת יום הכיפורים – אתה מסתכל על הלחימה של צה"ל במשך שלושה חודשים ברצועת עזה, אבל מה הכל שווה כאשר 150 חטופים לא בבית?

״זה הרבה יותר מסובך ומורכב מהנושא של החטופים, ואני מסכים שזאת מטרה שחייבים ליישם אותה, משום שאם לא נחזיר את החטופים הביתה לא ניצחנו במלחמה. ערבות הדדית זה הדבר המרכזי שאנחנו מדברים בלחימה, כמו שהפקרנו אותם (צה״ל והמדינה) כשהם נחטפו אנחנו לא יכולים לפגוע פעם שניה בהם ובמשפחות שלהם, צריך להציל אותם״.

האלוף בריק בראיון לדודי בן חמו (צילום ועריכה: למי עזוז | הפקה: אשר רוט )

״אבל הבעיה היא הרבה יותר מורכבת, מסביר בריק, אנחנו חודשים פועלים בתוך עזה, תחילה התעסקנו בעיר עזה, שיטחנו כמעט את כולה עם מטוסים - זה אפשר לחיילי חי״ר ושריון להיכנס בנחת ובשקט ללא כמעט אבידות. כשעברנו לחאן יונס שם חייל האוויר פחת גם הארטילריה וגם הזמן - ההעולם לא איתנו ואז אנחנו חוטפים הרבה יותר אבדות, מטענים ומילכודים״.

״מאות קילומטרים של מנהרות עדיין לא הגענו אליהם, זה רק קצה הקרחון כל הפירים שאנחנו מפוצצים יש עוד אלפי פירים נוספים״.

״אבל הבעיה הכי גדולה היא רפיח, רפיח היא מחנה פליטים, ומסביבו שני מיליון פליטים חמאסניקים מחופשים לאזרחים תמימים ושולטים בשטח. ומשתמשים במזון שמגיע ובדלק ובאנרגיה שנכנס לרצועה".

"אבל מתחתם יש את הדבר החמור ביותר שזה המנהרות הגדולות שעוברות דרך מצרים לתוך רצועת עזה ומשם החמאס בנה את עצמו שנים, הכל כמעט מתנהל דרך שם כמעט״.

״במידה ואנחנו לא נשתלט על העניין הזה של החמאס ברפיח, ששם הוא שולט ביד רמה ובמנהרות שמתחתיו - לא ניצחנו את המלחמה. ואני שואל את הרמטכ״ל ושר הביטחון, הכיצד לאורך כל הדרך אמרתם לנו מה אתם הולכים לעשות, איך עד עכשיו לא אמרתם לנו מילה שאתם הולכים להתעסק ברפיח? כלומר ויתרתם? הפתרון לזה הוא קיר שיחסום את המנהרות".

אבל צה״ל כבש את מרבית הרצועה, אי אפשר לומר שצה״ל לא עשה כלום

״לא אמרתי שלא עשו כלום, הייתה לחימה, שיטחו את השטח למעלה ותפסו שליטה אבל לא תפסו שליטה על המנהרות מתחת וזאת הבעיה הגדולה".

"אם היינו עושים זאת לאורך כל הרצועה כולל רפיח, היה יותר קל להתעסק עוד שנה ושנתיים בנושא המנהרות. אבל ברפיח ששם חמאס שולט, לדעתי המנהיגים נמצאים שם ואם לא נשתלט על רפיח אז לא עשינו כמעט שום דבר".

בריק מוסיף כי "אני לא רואה ולא שומע שיש כוונה כזאת, ואני יכול להבין גם למה כי שני מיליון פליטים שנמצאים בתוך מחנות צפופים ולפגוע באנשים שאתה לא יודע מי הם זה כנראה אי אפשר לעשות - אבל - שנתניהו יגיד את זה ואם כך בואו נתעסק במטרה המרכזית שהיא חילוץ החטופים ".

בסבב הקודם שהוביל לשחרור חטופים אמרו לנו שרק לחץ צבאי עובד על חמאס, זה לא נראה כך אם מסתכלים במבט רחב על הישגי המלחמה.

״אז הלחץ הצבאי, אולי בשלב הראשון יצר את סבב שחרור החטופים הראשון, אבל סינוואר הלך לזה לא כי הוא נחמד אלא כי הוא האמין ששם הלחימה תסתיים".

"כיום הוא מסתכל על הכל במבט אחר כי הוא מרגיש שצה״ל לא הולך להגיע אליו, ושהוא נמצא ברפיח בשליטה מוחלטת והוא מרגיש, והמנהרות שמעבירות לו את הציוד והאמצעי לחימה ממשיכות לתפקד והוא השתלט על הדלק של הסיוע ההומניטרי ובעצם הוא מרגיש שהוא חזק ולא איבד שליטה אז בשביל מה לו לעשות עוד עסקת חטופים נוספת ? הוא נמצא בעמדה שכדי להגיע לעסקת חטופים הוא דורש הפסקת מוחלטת של הלחימה וכל זה כי הוא הבין שצהל לא מתכוון להגיע לרפיח ולגרום לכך שחמאס יאבד את שלטונו״.

בהתחלה נתניהו אמר שאחד משלושת יעדי המלחמה הם מיתות שלטון החמאס – אך מהר מאוד התדרוכים היו שונים לכך שהיעד רק להכרעת השלטון ולא מיתות  | אז בעצם המטרה המרכזית של המלחמה לא תושג ?

‏"אני לא יודע אם הם יודעים מה המטרה ברגע שאתה מחליט יום יום שעה שעה שאתה הולך לנטרל את שלטון החמאס ולנטרל את היכולות המבצעית שלו ואתה לא מראה שאתה הולך לעמוד בזה זאת אומרת שלא הגעת למטרות שלך".

"לכן, תגיד את זה (נתניהו) אני שיטחתי את עזה, אני נמצא בתוך חאן יונס ואני מבין שאני לא יוכל למוטט את שלטון החמאס ואת היכולות המבצעיות שלו לחלוטין וכעת אני יצא למטרה של חילוץ החטופים"

"מה שקורה עכשיו - לא עומדים לא במטרה של מיגור חמאס וגם לא לעסקה נוספת, ועם ישראל מתחיל להבין שיש כאן בעיה קשה עם כל ההבטחות וכל הסיפורים, מדוע אתם לא מתחילים לחשוב ולשנות כיוון ? ולהבטיח לפחות את החזרת החטופים ומול החמאס מכה אותם אבל לא לחלוטין".

אם אתה מסתכל עד עכשיו, שלושה חודשי לחימה, האם יש יעד שצה״ל כן השיג ?

"שני היעדים שהוא הציג - הוא טרם הצליח להשיג, יש הצלחה בשחרור חלק מהחטופים, היעד המרכזי של מיגור חמאס - לא הושג".

"נניח שמרבית הרצועה נכבשה, ונניח שכוחות ישראלים ישהו שם במשך השנים, כי הרי הממשלה לא קבעה מדיניות מה יקרה שם, וכשאין מדיניות גם אין כיוון מה יקרה שם, וגם נגיע להישגים הם לא יחזיקו מעמד, ולכן יש קולות בממשלה שאומרים שהשליטה ברצועה תיהיה תחת ישראל".

בין כל המחדלים של צה"ל שאנחנו עוד נגיע אליהם בהמשך הראיון הזה, עד כמה חמור התקרית שכוח צה"ל יורה בשלוש חטופים זאת לאחר שהם עשו הכל בכדי לסמן לכוח שהם חטופים ישראליים.

‏"חמור מאוד מאוד, זה בעצם מראה שכל נושא של נוהל הירי והוראות פתיחה באש לא הוטמע בצורה ברורה בצבא, כל התהליכים שצריכים לעשות במצבים כאלה, ויש נהלים לדברים האלה - פשוט לא קרו, וזה חוסר משמעת בכל הסוגיה של הוראות פתיחה באש".

שבוע שעבר נרשם הישג למערכת הביטחון בחיסולו של סאלח אל ערורי, כמובן שישראל לא מאשרת את הדבר, אבל כמה זמן לדעתך נראה את אותם פושים רק על שם יחיא סינוואור ?

״נניח שישראל תחסל אותו, אולי זה כייף לראות את זה, אבל יש איזה תחושה בעם שאם נתפוס את סינוואר אז נגמר הסיפור, זה קישקוש, יש לו מחליפים, בסבב של עלות עם שחר נגד הג׳יאהד אנחנו עם מטוסים הצלחנו לפגוע במנהיגים שלהם, וזה הצטייר כניצחון גדול אבל לאחר מעשה הם רק הכפילו את ירי הרקטות וצריך להבין שלכולם יש מחליפים, מי שחושב שלאחר חיסול סינוואר חמאס יתמוטט אז הוא לא מבין".

אני רוצה להתעכב על השאלה ששאלה אורית סטורק, האם יש מקרים של סרבנות בצה"ל בעודם נלחמים | לדעתך זה משהו שקורה, והאם זו שאלה לגיטימית ?

"אני לא מכיר דבר כזה, אני לא חושב שיש סרבנות, אני לפחות לא שמעתי על דבר כזה, אני חושב שאחד הדברים שהיו לנו לפני המלחמה עם ההסתה והפילוג - אם לא היה פורץ מלחמה תופעת הסרבנות היתה עולה ולא היה נשאר לנו צבא היום, עד כדי כך משום שהפוליטיקה נכנסה פנימה, ואני טענתי תמיד שעם כל הוויכוחים את הצבא תמיד צריך להשאיר מחוץ למשחק, אבל אז הגיעה המלחמה ועצרה אותו. ואלוהים ישמור אם לאחר המלחמה התופעה הזאת תימשך, אנחנו נמוטט את עצמינו קודם".

"ולגבי עצם השאלה שאלה - היא שאלה כמה שאלות נכונות והיא צדקה".

אתה ידוע כמבקר חריף של היערכות צה"ל ומשרד הביטחון למלחמה, מאז מתקפת הפתע בשמחת תורה מדי שבוע אנו עדים למרבית ההתראות שהיו על המתקפה הזאת ועל שורות מחדלים שבלתי נתפסים במוח, כך צה"ל מתנהל ?

"תראה, אחד הבעיות של צה״ל לאורך שנים זה התרבות הארגונית שלו, התרבותית והמנהיגותית, התרבות הזאת קלוקלת וסדוקה שאי אפשר להקים עליה בית, כשאני מדבר על ההתנהלות הסדוקה הזאת אני מדבר על כך שאין בקרה ומעקב על הדברים שאלופים שם אומרים, לא מוציאים לקחים ואם כן אז לא מיישמים אותם, תרבות של שקר וטיוח, ותחקירים לא אמינים זה לא הכל מכל, אבל זה הבסיס, ועל בסיס כזה אי אפשר להסתמך, והיום אנשים מפחדים להגיד את דעתם, וזה רק מראה איך הגענו למצב הנורא הזה".

ביום חמישי האחרון בלילה ישיבת הקבינט הסתיימה בצעקות עד לב השמיים, היושבים בדיון מהצד הימני שעל המפה זעמו על כך שמינו את שאול מופז, שר הביטחון לשעבר, לעמוד בראש צוות חקירה שיחקור את המחדל של השביעי באוקטובר, לדעתך מינוי ראוי? או שהוא כן צריך להיות בוועדת החקירה אבל מהצד של הנחקר לא של החוקר.

"המינוי שלו הוא חד משמעית לא ראוי, ואין לי מילים לתאר את מה שקרה פה, הרי מי שיחקור אותם זה אחד שהיה איתם ביחידות ושירת יחד איתם, ויש חברות אחד בין השני, כך גם האלופים בצה"ל, רובם ב-20 שנה האחרונות שירתו, והם גם חלק מהבעיה וכעת הם צריכים לבדוק את הבעיה שהם הורישו, אבל לא זאת הבעיה העיקרית, צוות שעושה תחקיר בודק מה היו ההשלכות ומדוע לא התייחסו למודיעין מה הטעויות של הרמטכ"ל ואז מוצאים מסקנות, אבל זה עדיין לא מספיק כי לא צריך לבדוק רק מה קרה, אלא למה זה קרה, ובצבא שקר כזה לא עושים כאלה דברים"

בסיום הראיון הזה האלוף בריק - מי צריך ללכת לבית בסיום המלחמה הזאת?

"לדעתי רוב הפיקוד הבכיר של צה"ל, ולדעתי גם הדרג המדיני, הרמטכ"ל אמר כבר שילך בתום המלחמה, אבל זה לא רק הם, צריך להביא דור צעיר שיתחיל וישנה על מנת להביא לדור שיתחיל לשקם גם את התחום הצבאי וגם הכלכלי והמדיני".

צפו בראיון המלא.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר