אאא

דו קיום? עפולה בירת העמק סוערת בימים אלו, בעקבות זכייתם של עשרות תושבים ערבים במכרז לבניית יחידות דיור בסמוך לבניינים בהם מתגוררים תושבים יהודים בהם גם חרדים. התושבים הפגינו ומאיימים במאבק קשה.

המאבק החל לפני מספר שבועות, בעקבות פרסום תוצאות מרכז שבו שווקו 27 מגרשים, ובהן משפחות ערביות. התושבים החרדים טענו כי המכרז נעשה בדרכים לא כשרות, משום שהם הציעו מחיר דומה לרכישת הקרקע.

בעקבות כך הפגינו התושבים מול בניין העירייה ודרשו מראש העיר, יצחק מירון, לפעול לביטול המכרז שעשוי לשנות את אופיה של שכונת עפולה עילית.

צילום: ג'ורג' קניגסברג
צילום: ג'ורג' קניגסברג
הגדלה

מוביל המאבק יעקב בר נתן אמר ל"כיכר השבת": "כולם כאן יהודים והגעתם לא מתאימה לצביון של המקום. יש כאן ישיבות וכוללים וברגע שיהיו כאן שכנים ערבים הכל ישתנה. זה לא מתאים. ברגע שהם יגיעו ערך הדירות ירד והתושבים ירצו לעזוב".

"הם אנשים טובים ומשכילים", אמר התושב על הערבים שזכו במכרז. "אבל זה פשוט לא מתאים שהם יבואו להתגורר כאן יחד עם היהודים". הוא הוסיף "כי הם אנשים לא קיצוניים ובטח כשהם יראו את המאבק הם יתחרטו".

אך במידה והם לא יתחרטו ולבסוף יגיעו לשכונה הוא משגר מסר ברור: "אם הם יבואו לכאן אנשים אחרים יעשו להם צרות והם יברחו מעצמם, או שלא יבואו לכאן".

לאורך השיחה מבהיר מוביל המאבק, כי גם במידה ומאבקם לא יצליח, הם יישארו להתגורר בעיר, "אנחנו נשאר כאן".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הוא הוסיף כי הם יפעלו גם משפטית נגד המהלך: "הבעיה שהם מצאו פירצה במכרז וקנו את הקרקעות. המכרז יצא לכלל הציבור ולכן הם הצליח", הוא מסביר. 

בתחילת השבוע קיימו התושבים הפגנה סוערת נגד בניין העירייה, בדרישה לבטל את תוצאות המכרז, התושבים נשאו שלטים, עליהם נכתב "באנו חושך לגרש", "עפולה לא תהיה נצרת עילית" ו"ראש העיר בנו בגד, הוא רוצה לבנות מסגד". 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "הרשות משווקת קרקעות לכלל אזרחי המדינה ללא הבדל דת גזע ומין ובשקיפות מלאה. המכרז הפומבי במורדות עפולה הצעירה, לחכירת 27 מגרשים לבניית 45 יחידות דיור לבנייה עצמית, פורסם בעיתונות ובאינטרנט בחודש יולי ונסגר כשלושה חודשים לאחר מכן".

עוד אמרו ברשות כי "למכרז יכלו לגשת כל אזרחי המדינה ובכלל תושבי עפולה. למכרז הוגשו 305 הצעות כשרות של אזרחי המדינה (מכל המגזרים) ובמכרז הוכרזו 27 זוכים (חלקם זכו במגרשים לבנייה דו-משפחתית). ההצעות שנבחרו היו גבוהות משמעותית מממוצע ההצעות האחרות שהוגשו למכרז".