אאא

מכתב האישום שהוגש היום (שני) נגד הערבי הישראלי שביצע את מסע הירי בחיפה לפני כחודש עולה, כי הוא פעל משנאת יהודים, ועל כן הרצח מוגדר פיגוע. במקביל להגשת כתב האישום, מבקשת הפרקליטות לעצור את המחבל שפצע את הדיין הרב אילוז ורצח את גיא כפרי - וגם את חבריו - עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

בכתב האישום נטען, כי השנאה ליהודים החלה אצל מוחמד יוסף שינאווי (21) כבר לפני 10 שנים, בתקופת מלחמת לבנון השנייה. "התחזקה אצלו האמונה כי יהודים הם כופרים וכי יש היתר לפגוע בהם פיזית. בחודשים האחרונים שקדמו לאירועים שיתוארו להלן, התעצמה שנאתו של הנאשם כלפי יהודים עוד יותר, והתגבש אצלו הרצון לנקום ביהודים".

העובדה שהוא כונה על ידי מכרים שלו "אוהב יהודים" ו"ציוני יהודי" היתה הזרז העיקרי לביצוע הפיגוע בחיפה. בסוף שנת 2015 רכש הנאשם נשק מאולתר, דמוי תת-מקלע. הוא צבע אותו בשחור, הסתיר אותו ובכמה הזדמנויות התאמן בירי בחורשות באזור חיפה.

זירת הפיגוע בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
זירת הפיגוע בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
הגדלה

"בלילה שבין 2 בינואר השנה ל-3 בחודש גמלה בלבו של הנאשם ההחלטה להמית יהודים באמצעות הנשק". הוא ביקש מאחיו הקטין להביא אליו את הנשק, טען אותו והסתיר אותו בנוכחות האח. לאחר מכן אמר לאחיו, שאם יקרה משהו, יאמר שהוא שלח אותו להביא את הנשק. למרות זאת, בפרקליטות מציינים כי האח לא ידע שבכוונתו של המחבל לבצע פיגוע. את הנשק הטעון הסתיר שינאווי בתיק.

הדיין הרב יחיאל אילוז (צילום: באדיבות המשפחה, מתוך ynet)
הדיין הרב יחיאל אילוז (צילום: באדיבות המשפחה, מתוך ynet)
הגדלה

סמוך לשעה 9:30 בבוקר הפיגוע, הגיע שינאווי עם התיק לרחוב העצמאות בחיפה על מנת לבצע את הפיגוע. קורבנו הראשון היה הדיין הרב יחיאל אילוז, שחזותו הדתית הקלה על המחבל להבין שמדובר ביהודי.

וכך מתואר הירי כלפי הדיין: "ממרחק של מטרים ספורים, כאשר הנשק בתוך התיק, ירה בו הנאשם מספר כדורים ופצע אותו. הרב אילוז התמוטט על הקרקע והנאשם ברח מהמקום. לאחר מכן הוא עלה למונית וירד בשכונת חליסה".

המחבל, מוחמד שינאווי
המחבל, מוחמד שינאווי
הגדלה

בעת מנוסתו מהזירה, כך מתברר כעת, ביצע שינאווי ירי נוסף לעבר אישה יהודייה שזיהה באזור, אך היא לא נפגעה.

לאחר ירי זה, "סמוך לשעה 10:00, ברחוב הגיבורים, הוא הבחין בנהג הסעות של ילדים בעלי מוגבלויות גיא כפרי, שצעד לבדו. משהגיע למסקנה כי המנוח יהודי, ובהמשך להחלטתו להמית יהודים, גמלה בליבו של הנאשם ההחלטה להמית את המנוח באמצעות ירי מהנשק, זאת על רקע שנאתו ליהודים. בהמשך לכך, ממרחק של מטרים ספורים, ירה הנאשם בנשק, כשהוא מוסתר בתיק, מספר יריות לעברו של המנוח, כל זאת בכוונה להמיתו. שלושה קליעים מתוך הכדורים שירה, פגעו במנוח באזור חזה שמאל והצוואר וגרמו למותו".

בכתב האישום מפורט מסלול הבריחה המפתיע של המחבל, במשך יומיים וחצי בהם נערכו חיפושים אינטנסיביים: ראשית השליך את התיק ובו הנשק באזור הררי סמוך לבית הוריו בשכונת חליסה. הוא נעזר בחבריו, איהאב איוב יוסף (20), וחאלד עאטף אבו כלייב (21) - שנגדם הוגש גם כן כתב אישום על הסיוע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

השניים הסיעו אותו למקומות מחבוא שונים, ויוסף אף נתן לו סכין שנועדה לשחיטת כבשים, כדי שיוכל להגן על עצמו – ולאחר שסיפר להם כי בכוונתו לשדוד אופנוע משליח של מסעדת סינטה בר. בהמשך מתואר המפגש בין הנאשם לשליח, שעזב את המקום לאחר שהבחין בהתנהגות חשודה של הנאשם.

חוקרי היחידה המרכזית של משטרת מחוז חוף שחקרו את הפרשה עם אנשי השב"כ, שחזרו לפרטי פרטים את המשך נתיב הבריחה. בין השאר גנב הנאשם קטנוע, וכאשר החנה אותו, ברחוב יד לבנים בחיפה, הבחינו בו אזרחים. המשטרה כמעט הצליחה לעצור אותו במקרה זה.

בלילה שלאחר הרצח הוא שהה במסגד בשכונת חליסה. בבוקר שלאחר מכן הוא נסע לירושלים והתפלל במסגד ליד שער שכם, נסע לתל אביב ומשם חזר לחיפה, שם הסתובב בשכונת נווה שאנן. למחרת המשיך להסתובב בעיר ובהמשך נסע לבית דודו, בכפר מכר הסמוך לעכו. משם, הגיע מלווה בדודו למשטרת עכו והסגיר את עצמו.

כתב האישום מייחס לו עבירות של רצח בכוונה תחילה על פי חוק המאבק בטרור, ניסיון רצח על פי חוק המאבק בטרור, פעולה בנשק למטרות טרור, וכן החזקת סכין, גניבת רכב וניסיון שוד. שני חבריו מואשמים במתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, מתן אמצעים לביצוע פשע, שיבוש הליכי משפט ועוד.