אאא

האזהרה שלא הקשיבו לה: שבוע אחרי האסון הכבד מתברר כי בחברת החיזוי "מטאו-טק" התריעו בפני מכינת בני ציון כי הטיול באזור נחלי הערבה מסוכן בשל חשש כבד לשיטפונות. נח וולפסון, מנכ"ל "מטאו-טק" סיפר כי יום לפני האסון בנחל צפית וגם ביום האירוע התקשרו מהמכינה וביקשו תחזית מטאורולוגית שהזהירה מפורשות מטיול באזור.

"הוצאנו הודעה לעיתונות שבימים רביעי, חמישי ושישי צפויים גשמים כבדים ושיטפונות בדרום הארץ, מדבר יהודה והבקעה", מספר וולפסון על פי הדיווח ב-ynet. "ההודעה לעיתונות עוררה המון הדים וקיבלנו המון שאלות מעבר ללקוחות הקבועים שלנו".

לדברי וולפסון, ביום רביעי ב-11:00, יממה לפני הטרגדיה בנחל צפית שבו נספו תשע נערות ונער שיצאו לטיול מטעם המכינה הקדם-צבאית, התקשרו מהמכינה וביקשו לקבל תחזית לאזור. וולפסון מספר עוד: "למחרת התקשרו בבוקר והחזאי אמר להם בשעה 09:00 בבוקר לערך: 'זה לא יום לטיולים. אין מה לחפש בחוץ'".

מנכ"ל חברת החיזוי ציין גם, כי על אף שבמכינה ביקשו תחזית לגבי נחל צאלים, הם קיבלו מהחברה מידע על כל נחלי האזור. "המשטרה הייתה המומה מרמת המסמכים שיש. גורם אחר אמר להם שניתן לטייל עד שעות הצהריים, וזה לא מה שאנחנו אמרנו. התרענו על חשש כבד לשיטפונות", מסביר וולפסון. "נחל צאלים הוא נחל מאוד רחב ונחל צפית הוא נחל מאוד צר".

כזכור, אתמול (רביעי), הודיע ראש המכינה יובל כאהן, החשוד בגרימת מוות ברשלנות, על התפטרותו מהתפקיד. כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב שחשוד בהריגה, שוהים במעצר בית. "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש", מסר כאהן.

"אני יודע שבצלו של האסון האיום, אמון זה, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים. לכן החלטתי להגיש את התפטרותי ליפה, יו"ר העמותה, שהטילה עלי לפני אחת עשרה שנים להקים מפעל זה, לזכר בנה בן ציון שי חדד ז"ל, לוחם צה"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו. אני בטוח שהמכינה על חניכיה, מדריכיה, מוריה ובוגריה המדהימים ימשיכו להתעצם, לעשות טוב ולחנך לערכי ציונות, אנושיות ואמת. אני אמשיך להיות מחויב לכל מה שיידרש ממני לטובת מפעל זה והמשכו. אין ביכולתי לנחם ולו במעט את המשפחות שאיבדו את היקר מכל. אני משתתף בכאבן הנורא", אמר כהאן.