אאא

מהפכה בענף השיפוצים: פחות מ-10% מקבלני השיפוצים יכלו עד כה להירשם בפנקס הקבלנים, להחזיק ברישיון ולעסוק בעבודות שיפוצים,  אך שר הבינוי יואב גלנט חתם על תקנות לפיהם גם קבלני שיפוצים המבצעים עבודות של עד 350 אלף שקלים יוכלו להירשם בפנקס הקבלנים. קבלן ללא רישיון - יעבור על החוק.

גלנט חתם על התיקון לתקנות רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות, אשר יאפשרו ליותר מ-10,000 קבלני שיפוצים להירשם בפנקס הקבלנים. רשם הקבלנים יפנה את המועמדים המתאימים למבחנים מקצועיים כדי לקבל את הרישיון.

בהתאם לחוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות, מי שאינו רשום בפנקס הקבלנים אינו רשאי לבצע עבודות בהיקף העולה על כ-45,000 שקלים. 

בתוך כך, משרד הבינוי והשיכון והתאחדות קבלני השיפוצים יקדמו תכנית להכשרת קבלני שיפוצים, שתכלול הקניית יכולות מקצועיות ותכנים מתחום הבטיחות בעבודה. ההתאחדות תסייע לקבלנים להגיש את בקשותיהם לרישום בפנקס הקבלנים באמצעות קורסי הכנה מקצועיים. משרד הבינוי והשיכון סיכם עם התאחדות קבלני השיפוצים, כי עם הצגת תכנית הקורסים המפורטת, המשרד יקבע את היקף ואופן השתתפותו.

יצוין, כי ענף השיפוצים מגלגל למעלה מ-15 מיליארד שקל בשנה, מתוכם, כ-6 מיליארד על תחזוקה ושיפוץ במשקי הבית וכ-10 מיליארד שקל על עבודות שיפוץ ותחזוקה של מוסדות ומשרדים ממשלתיים.

כ-10,000 קבלנים פועלים בענף, מתוכם רק כ-10% רשומים בפנקס הקבלנים וכפופים לפיקוח רגולטורי של משרד הבינוי והשיכון.

כאמור, עד היום התאפשר רק לקבלנים המבצעים עבודות בהיקף של עד כ-1.5 מיליון שקל  לקבל רישיון. מהיום, גם קבלן שיפוצים שמבצע עבודות קטנות יוכל להיות רשום בפנקס הקבלנים; קבלן שיעבוד ללא רישיון יעבור על החוק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "חתמנו הבוקר על תקנה חדשה שתאפשר לאלפי קבלני שיפוצים להירשם בפנקס הקבלנים ולעשות את עבודתם עם כל האישורים הדרושים. כפועל יוצא, יוכל רשם הקבלנים לבחון את מידת התאמתם של כעשרת אלפים קבלני שיפוצים, ולבדוק האם יש להם את הידע והניסיון הדרושים, הן מבחינה מקצועית, והן בהיבטי הבטיחות בעבודה.

"אני מבקש להודות לאנשי רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון על עבודת המטה בשיתוף עם התאחדות קבלני השיפוצים שתביא להסדרת ענף השיפוצים בישראל".

ערן סיב יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים: "אנו מברכים את משרד הבינוי והשיכון על המהלך המשמעותי כל כך להסדרת ענף השיפוצים. במשך שנים התדפקנו על דלתות הקברניטים, בניסיון להסביר את חשיבות שינוי התקנות וכעת שר הבינוי הרים הכפפה במטרה לקדם ולייעל את ענף הבנייה בישראל לטובת הקבלנים והאזרחים".

"עד היום הסתננו אלפי "חאפרים" לתחום, מעתה הציבור צריך להבין שהוא יכול לדרוש מקבלן שיפוצים רישיון, שיעיד שיש לו את הידע המקצועי והוותק לקיים עבודות כנדרש. אנו נמשיך ונסייע לקבלני השיפוצים בתהליך קבלת הרישיון ונפתח קורסים עיוניים ומעשיים, שיקדמו את הרמה המקצועית של הענף".