אאא

מנהיגי מדינות ה-G7 חתמו הלילה (מוצאי שבת) על הסכם לפיו יילחמו במדיניות הטלת מכסים על מוצרי ייבוא לשם חיזוק הייצור עצמי - בדיוק כפי שפעל באחרונה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. גם טראמפ חתם בתחילה על המסמך המשותף ואף פרסם את תמונתו עם ההסכם, אך לאחר מכן, כשהוא במטוס אייר פורס וואן בדרך לסינגפור לפסגה עם קים ג'ונג און, צייץ כי הוא חוזר בו מהתמיכה בהצהרה ותקף את ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו על דבריו והתנהגותו לאחר החתימה ולפניה.

"ראש הממשלה ג'סטין טרודו התנהג בצורה כל כך כנועה ומתונה במהלך פגישת ה-G7 שלנו, ורק אחרי שעזבתי ערך מסיבת עיתונאים ואמר ש'המכסים של ארה"ב הם די מעליבים' ושהוא לא מסכים 'שישחקו בו'. מאוד לא נאמן וחלש. המכסים שלנו הם תגובה ל-270 אחוזים שלו על מוצרי חלב", צייץ טראמפ.

עוד צייץ: "בהתבסס על ההצהרה השקרית של טרודו במסיבת העיתונאים, והעובדה שקנדה גובה מכסים מסיביים מחקלאים, פועלים וחברות אמריקניים, הוריתי לנציגים האמריקנים לא לתמוך בהצהרה, בזמן שאנו בודקים הטלת מכסים על רכבים שמציפים את השוק האמריקני".

מלשכתו של טרודו נמסר בתגובה לציוצים: "טרודו לא אמר דבר שלא נאמר קודם לכן בשיחות עם טראמפ. ראש הממשלה נותר ממוקד על מה שהושג בפסגת ה-G7". ממשלת קנדה פרסמה את אותן ההצהרות שטראמפ תקף - בזמן שטראמפ פרסם את ציוציו נגד טרודו.

המסמך בחתימתו של טראמפ. צילום: שילה קרייגהד, הבית הלבן
המסמך בחתימתו של טראמפ. צילום: שילה קרייגהד, הבית הלבן
הגדלה

בין שני המנהיגים התפתחה מתיחות בימים האחרונים בשל המכסים. גם לפני הפסגה, ביום שישי, צייץ טראמפ נגד טרודו, שלדבריו "מאוד ממורמר. הוא מדגיש את היחסים בין ארצות הברית לקנדה במשך שנים רבות ועניינים נוספים, אבל הוא לא מדגיש את העובדה שהם גובים ממנו מס של 300% על מוצרי חלב- זה פוגע בחקלאים שלנו והורג את החקלאות!".

מנהיגי המדינות נאבקו בשבוע האחרון למציאת פתרון מול וושינגטון בנוגע למסחר. הנשיא טראמפ הכריז רק בשבוע שעבר על הטלת מכסים על ייבוא פלדה ואלומיניום מקנדה, מדינות האיחוד האירופי ומקסיקו, תחת הנימוק כי הוא עושה זאת כדי להגן על היצרנים בארה"ב.

בהצהרה הרשמית המשותפת לאחר הפסגה, שממנה כאמור הסתייג לאחר מכן הנשיא טראמפ, נמסר: "אנחנו מדגישים את החשיבות הרבה של מערכת סחר בינלאומית המבוססת על חוקים, ונמשיך להילחם בפרוטקציוניזם". נכתב כי המנהיגים הסכימו שיש צורך ב"סחר הוגן, חופשי ומועיל לכל הצדדים. אנחנו שואפים לצמצם מכסים וסבסודים, ואנו מחויבים לדון בהסכם הסחר העולמי - כדי להפוך אותו להוגן יותר בהקדם האפשרי".

ראשי המדינות מסרו הצהרות לתקשורת לאחר הפסגה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה במסיבת עיתונאים: "אלה ערכים משותפים, למרות שהמלכודות טמונות בפרטים הקטנים". נשיא צרפת עמנואל מקרון תיאר את ההסכם כצעד ראשון חיובי שמציג את הרצון של המדינות לייצב את המצב. "עם זאת, אני לא חושב שעם ההצהרה הזו הכל הושג. ברור שאנחנו צריכים לעבוד על זה בשבועות ובחודשים הקרובים", אמר.

המסמך שעליו חתמו הלילה המנהיגים, בן שמונה עמודים, כלל גם התייחסות לסוגיית האקלים ואיכות הסביבה - שם נעדרה חתימתו של הנשיא טראמפ שמתנגד לחלק הזה. עוד הוסכם בין המדינות כי יש לפעול לשמור על הסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן דבר נוסף עליו צפויים להתגלע מחלוקות בין טראמפ לשאר המדינות האירופאיות.