אאא

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נחת בארצו לאחר הפסגה שקיים אתמול (שלישי) עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בסינגפור. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ: "כולם חשים כעת בטוחים יותר מאשר היום שבו נכנסתי לתפקיד. אין יותר איום גרעיני מצפון קוריאה. הפגישה עם קים הייתה חוויה מעניינת וחיובית מאוד. לצפון קוריאה יש פוטנציאל גדול לעתיד".

שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, קיבל את הזמנתו של נשיא ארצות-הברית דונלד טראמפ לביקור בבית הלבן, כך דיווחה הלילה סוכנות הידיעות הממלכתית של צפון קוריאה KCNA. הסוכנות דיווחה כי השליט קים הזמין את הנשיא טראמפ, במהלך הפסגה ביניהם בסינגפור, לביקור מקביל בצפון קוריאה. טראמפ, כך לפי הדיווח, קיבל את ההזמנה.

עוד דווח בסוכנות הממלכתית כי קים ג'ונג און אמר שפירוקה של צפון קוריאה מנשק גרעיני תלוי בהפסקת ההתגרויות בין הצדדים.

בהודעת סוכנות הידיעות הממלכתית נאמר כי "קים ג'ונג און הזמין את טראמפ לביקור בפיונגיאנג בזמן שיתאים לו וטראמפ הזמין את קים ג'ונג און להגיע לביקור בארה"ב, שני המנהיגים קיבלו בברכה את ההזמנות ההדדיות והם משוכנעים שהן יהוו אפשרות נוספת לשיפור היחסים".

 קליפ סיכום לאחר הפסגה

לפי הדיווח של הסוכנות הצפון קוריאנית, טראמפ הסכים לבטל את הסנקציות שהוטלו על צפון קוריאה לאחר שיפסיק את התרגילים הצבאיים עם דרום קוריאה. מוקדם יותר אתמול הדגיש טראמפ, כי לפי שעה לא יוסרו הסנקציות.

קים, כך לפי הדיווח, אמר לטראמפ כי אם ארה"ב תעשה צעדים משמעותיים לבניית האמון היא תיענה במחוות מצידו והבהיר כי על הצדדים לפעול בנוגע לנושאים שבהם דנו בפסגה בהקדם האפשרי.

אמש, במהלך מעמד החתימה על מזכר ההבנות ביניהם, נשאל טראמפ אם יזמין את קים לביקור בבית הלבן והשיב: "בהחלט". במסמך ההבנות מתחייב קים ל"פירוק מוחלט של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני" במקביל לקבלת "ערבויות ביטחוניות" מצד ארה"ב. עוד כתב כי המדינות יפעלו לכונן מערכת יחסים חדשה ביניהן ויעשו מאמצים לכונן שלום בר קיימא בחצי האי הקוריאני.