אאא

פרסום ראשון: מועצת הרבנות הראשית תתכנס ביום שני הבא לישיבה מיוחדת, בה יידון בין היתר מתווה הכשרות החדש, לאחר ביקורת חריפה שהושמעה מצד בכירים ברבנות הראשית על אי התכנסות המועצת והחשש מהתערבות בית המשפט העליון. 

יצוין כי, ככל הנראה, מדובר בישיבת המועצת האחרונה אותה ינהל הרב הראשי הגאון רבי דוד לאו, שכן בעוד כחודש צפוי הגר"ד לאו להיכנס לתפקידו החדש כנשיא בית הדין הגדול, והראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף יכנס לתפקיד נשיא מועצת הרבנות.

כפי שדווח בשבוע שעבר ב'כיכר' השבת', לוח הזמנים שקבע בג"ץ - בעתירת 'התנועה להגינות שלטונית' - לפני מעט יותר משנה, מגיע לקיצו בסוף החודש הקרוב, והרבנות הראשית תידרש עד אז להציג בפני בג"ץ את הסדרת הכשרות של הרבנות ואת הסוגיה הבוערת ביותר בתחום הכשרות - ניתוק הזיקה בין משגיחי הכשרות לבין בתי העסק, שעד כה שילמו את עלות המשגיח מכיסם, מצב שיצר ניגוד עניינים בין משגיח למושגח.

בהתאם לפסק הדין, הרבנות הראשית לישראל ערכה התייעצויות עם משרדי משרד המשפטים ומשרד האוצר במטרה להגיע לפתרון בהתאם לדרישת פסיקת בג"ץ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כעת, ישנה תכונה רבה ברבנות הראשית וחשש מהתערבות בג"ץ בנושא הכשרות שיכול להוביל להרס הכשרות של הרבנות. לצורך כך הוגשה בקשה עלי ידי היועץ המשפטי לרבנות למשרד המשפטים להגשת בקשה לדחיית המועד שנקבע על ידי בית המשפט אך כאמור בכדי למנוע את התערבות בג"ץ בנושא נדרש אישור מועצת הרבנות הראשית אך זאת טרם התכנסה לאישור ההמלצות וטרם נקבע מועד.

 גורם ברבנות אמר ל"כיכר השבת" כי "כמי שנמצא שנים במקום לא זכור לי מצב בו הכשרות של הרבנות עומדת על כרעי הביצה וכחוט השערה מפריד בין הסדר הכשרות לבין הרס הכשרות המשמעות של התערבות בג"ץ בנושא יכול להוביל לכאוס בכשרות ולהרס הכשרות של הרבנות".
 
לדבריו: "מבחינת הרבנות, ככל שאין אישור מועצת הרבנות ולא תאושר דחייה של בית המשפט ביישום המתווה מדובר בקטסטרופה שתהרוס את הכשרות. בית המשפט קבע את זה בצו. והתערבות של בית המשפט בכזה דבר - הכוונה לחוסר התערבות ושלא תאושר דחייה- אומר שמשגיחי הכשרות לא יכולים לעבוד  ובעצם אין כשרות של הרבנות".

 

מלשכת הרב הראשי ונשיא מועצת הרבנות הגאון רבי דוד לאו נמסר בתגובה: "מתווה הכשרות הסופי הגיע ללשכת הרב הראשי הגר"ד לאו רק בימים האחרונים כשעדיין אינו חתום על ידי כל חברי הוועדה שמינה הרב לפני כשנה.

"אנו מודעים לסד הזמנים הלחוץ ובכפוף לכך שיו"ר הוועדה יסיים להחתים את הדו"ח ויגיש אותו בצורה מושלמת מועצת הרבנות תתכנס בימים הקרובים ותאשר את המתווה".