אאא

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (שלישי) לקריאה שניה ושלישית חוק המסמיך את בתי הדין לסייע לעגונות העולם כולו.

לפני שעה קלה הסתיימה ההצבעה בוועדת החוקה לאחר דיונים רבים. החוק עבר פה אחד בקולות הקואליציה עם שמונה חברי כנסת שהצביעו בעד, ושלושה חברי כנסת מהאופוזיציה שהצביעו נגד.

גורמים בכירים מסבירים כי "חוק זה עשוי להציל עגונות שעד היום לא היה להן כל מושיע מאחר ולמדינות העולם אי אפשר היה לכפות גט ולהציל סנקציות כנגד סרבני גט".

המצב כיום הוא שיש נשים יהודיות ברחבי העולם שלא שפר גורלן וחיי נישואיהן התפרקו אך בעליהן מעגנים אותן ומסרבים לשחררן בגט. בתי הדין הרבניים בישראל מנועים מלסייע להן ולחלץ אותן מעגינותן – וכך נוצר מצב שהן נשארות עגונות ללא מושיע. לשם כך הציעה הנהלת בתי הדין הרבניים תיקון לחוק בתי הדין הרבניים ובו הסדר חוקי שיאפשר לסיוע לעגונות ברחבי העולם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

החוק הוגש כהצעת חוק ממשלתית של המשרד לשירותי דת ונעשה בשיתוף פעולה עם משרד המשפטים ומשרד החוץ.

בשלבים הראשונים וגם בהמשך הדרך סייעה לקידום החוק, הצעת החוק הפרטית שהגישה חברת הכנסת עליזה לביא מיש עתיד, אשר הביאה בסופו של יום לאישור החוק בועדת חוקה, חוק ומשפט.

מנהל בתי הדין הרבניים הדיין הרב דוד מלכה אמר לאחר אישור החוק כי "מהלך זה הינו צעד משמעותי והכרחי לנשים רבות בעולם וייתן מענה למצוקותיהן ועגינותן. התיקון המקודם עתה יאפשר עם השלמת החקיקה לנשים וגברים אלו לסיים מערכת נישואין כושלת, להתיר את עגינותן ולפתוח דף חדש בחייהן".