אאא

ועדת הגיוס התכנסה הבוקר (שלישי) לדון במתווה חוק הגיוס לאחר אישורו הליהל בקריאה ראשונה במליאה - בהתנגדות חברי הכנסת החרדים.

אחד משני הנציגים החרדיים בוועדה הוא חבר-הכנסת אורי מקלב (דגל התורה) היושב שם לצדו של ח"כ יואב בן צור, ניג סיעת ש"ס. במהלך הדיון בוועדה, הצהיר ח"כ מקלב כי "כל זמן שהחוק לא יפגע בלומדי התורה ניתן יהיה לשבת ולהמשיך לדון בו".

"גם לאחר שבעים שנה כאן במדינה יש פערים גדולים בינינו", אמר מקלב בפתח דבריו, "אני שומע פה את הדיבורים בשעות האחרונות על חובת הגיוס, אך אתם לא מכירים את העולם החרדי, את השקפת עולמו. אתם מגיעים לציבור שלם ומנסים להגיד לו מה טוב לו ומהם הדרישות שלו, אתם לא יודעים שהציבור הזה מאמין כי חובתו העיקרית היא ללמוד תורה, כך הוא התחנך.

"כל הדמויות להערצה בציבור החרדי הם עמלי התורה, אנו מאמינים כי אין מעלה גדולה יותר מזו ואין כל אפשרות למנוע את זה אולי רק בכוח הזרוע, אולי רק כוח הרב יכול לכפות את הפסקת לימוד התורה".

מקלב המשיך ואמר כי "לומדי התורה בחרו במסלול הכי תובעני, כאשר אנו באים לכאן אנו לא באים בכדי להגיע להבנות או פשרות או לשנות במשהו את ההשקפה הזו, כל זמן שהדיון פה לא יפגע בלומדי התורה, אפילו לא בלומד תורה אחד מתוך מאה, ניתן יהיה להמשיך ולדון".

"אנו לא מדברים על לומדי התורה אלא על אותם אנשים בציבור שלא יכולים כבר לחיות בעולם הזה", הבהיר מקלב.

מקלב הגיב לדברי ח"כ סמוטריץ' ואמר כי "אנחנו לא נמצאים במקום של תמריצים או פיתויים, מי שהולך לשם זה רק בגלל שהוא לא יכול להמשיך בעולם הזה".

"לומדי התורה נמצאים פה דורי דורות הרבה מעבר לשבעים השנים האחרונות, זו החובה השורשית, רק בגלל לימוד התורה שרדנו כאומה ואנחנו יכולים לשבת כאן באולם הזה ולנהל דיונים גם בנושאים אחרים, הסברתי אתמול במליאת הכנסת כי באותו הלהט בו בנו והקימו את המדינה לאחר החורבן הגדול בשואה כן אנו מחזקים ומעצים את עולם התורה ששם הייתה שואה רוחנית גדולה, אני שומע פה מדברים על חובה כזו או אחרת – אני אומר פה ואמרתי את זה גם ליו"ר הוועדה בשיחות המקדימות, כל זמן שאלו הם גבולות הגזרה יש לנו מה לשבת ולדון".