אאא

הפסגה של נשיאי ארה"ב ורוסיה בפינלנד ממשיכה לספק כותרות, כששני הנשיאים מתראיינים לאחר מכן לרשת "פוקס" האמריקנית ומשחררים שם הצהרות מעניינות על היחסים שלהם ועל פרשית ה"רוסיה גייט"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אמר הלילה (שלישי), בריאיון ל"פוקס", כי הוא ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין הגיעו בפגישתם ל"מסקנות טובות מאוד עבור ישראל", אך לא פירט מהן. טראמפ הוסיף, כי פוטין "מאמין בישראל, הוא מעריץ של ביבי, הוא עזר לו רבות וימשיך לעשות זאת. זה טוב לכולנו". 

טראמפ התייחס בראיון לחקירה שמנהל התובע האמריקני, רוברט מולר, על המעורבות הרוסית בבחירות. לדבריו, החקירה "מזויפת, ציד מכשפות שמרחיק את ארה"ב ורוסיה זו מזו". הוא הוסיף, כי פוטין "הרגיש שקשה לי לעשות עסקה בגלל כל השטויות האלה".

טראמפ טען בראיון, כי הנושא המרכזי ביחסי שתי המדינות הוא התפשטות הגרעין, וציין כי שתי המדינות מחזיקות ב-90% מהנשק הגרעיני העולמי. טראמפ גם לא וויתר על ההזדמנות לעקוץ את קודמו ואמר, "אני יודע שהנשיא אובמה אמר שהתחממות כדור הארץ היא הבעיה הגדולה ביותר שלנו, אני אומר שהתחממות הגרעינית היא הבעיה הכי גדולה שלנו. עלינו להיות מאוד זהירים בנושא".

לדברי טראמפ, פוטין אמר לו כי הוא רוצה לסייע עם צפון קוריאה. "מצבנו מול צפון קוריאה טוב, כך שיש לנו זמן, אין מה למהר", אמר על כך טראמפ שכמובן לא רוצה לחלוק את הקרדיט לנושא עם רוסיה ושואף להצליח בכוחות עצמו.

אך את הכותרות היותר מרתקות סיפק דווקא מקבילו הרוסי, שלא מתראיין כל יום בתקשורת האמריקנית, כשאת הראיון המלא צפויים לשדר היום בארה"ב. פוטין דחה את הטענות על מעורבות רוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016 ואמר כי הן "מגוחכות". הוא התעקש, כי לארצו אין "לכלוך" על הנשיא האמריקני דונלד טראמפ או על משפחתו.

"האם אתה באמת מאמין שמישהו הפועל משטח רוסיה היה יכול להשפיע על ארה"ב ועל הבחירה של מיליוני אמריקנים?", אמר פוטין והוסיף, "זה מגוחך לגמרי".

"ראשית, רוסיה, כמדינה, מעולם לא התערבה בענייניה הפנימיים של ארה"ב, שלא לדבר על הבחירות", השיב פוטין. על החשש בארה"ב שמוסקבה אספה מידע על טראמפ בעת שביקר ברוסיה כאיש עסקים אמר: "אני לא רוצה להעליב את הנשיא טראמפ כשאני אומר את זה - ואני עלול לדבר בגסות - אבל לפני שהוא הודיע שהוא ירוץ לנשיאות, הוא לא עניין אותנו".

"הוא היה אדם עשיר, אבל יש הרבה אנשים עשירים בארה"ב", הוסיף פוטין. "הוא היה בעסקי הבנייה. הוא ארגן את תחרויות היופי. אבל לא, לא עלה על דעתו של מישהו שהוא יחשוב לרוץ לנשיאות".

פוטין טען גם, כי לרוסיה לא היו את המשאבים הכלכליים לעקוב אחר טראמפ גם אם היא רצתה לעשות זאת. לדברי פוטין, הפורום הכלכלי השנתי בסנט פטרבורג מושך בדרך כלל 500 אנשי עסקים ורובם בעלי הון תעשייתי בדרג גבוה יותר מאשר טראמפ כאיש עסקים. 

"אתה חושב שהשירותים המיוחדים שלנו ארגנו מעקב על כל אחד מהם?", אמר פוטין. "בניגוד אליכם, שלא כמו ארה"ב, אנחנו לא עושים את זה. אין לנו מספיק משאבים. אין לנו מספיק כוח אדם כדי לארגן מצב של שליטה מוחלטת. זה לא חלק מהתוכניות שלנו. וברור שלא עשינו דבר כזה נגד טראמפ".

בריאיון התייחס פוטין לנושא הגרעין עליו דיבר טראמפ ואמר, כי רוסיה מוכנה להאריך את אמנת הגרעין שהיא וארצות הברית חתומות עליה ותוקפה יפוג ב-2021. פוטין הוסיף, כי אמר את הדברים לטראמפ בפגישתם אתמול, "אך עלינו להגיע קודם להסכמה בנוגע לכמה פרטים".

על מעורבותה של רוסיה במלחמת האזרחים בסוריה והטענות כי היא הפציצה אזרחים בחאלב וברוטה אמר פוטין: "כשיש מלחמה - וזה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות עבור האנושות - קורבנות הם דבר בלתי נמנע, ותמיד תהיה השאלה מי אשם. אני חושב שארגוני הטרור הם שאשמים בערעור המצב במדינה".

בריאיון נשאל פוטין גם על אויביו הפוליטיים שהותקפו חלקם מצאו את מותם גם שלא על אדמת רוסיה. "לכולנו יש הרבה יריבים פוליטיים. אני בטוח למדי שלנשיא טראמפ יש הרבה יריבים פוליטיים", התחמק פוטין. "האם לא נרצחו נשיאים בארה"ב? הנשיא ג'ון קנדי נרצח ברוסיה או בארה"ב? ומרטין לות'ר קינג? ומה קורה בעימותים בין המשטרה לבין אזרחים? וכמה קבוצות אתניות? זה משהו שקורה על אדמת ארה"ב. לכולנו יש בעיות".

פסגת פוטין-טראמפ נערכה שלושה ימים לאחר שמשרד המשפטים האמריקני הודיע על הגשת כתבי אישום נגד 12 קציני מודיעין רוסים בגין פריצה למחשבי קמפיין הבחירות לנשיאות של הילרי קלינטון ב-2016 ושל מחשבי המפלגה הדמוקרטית. כריס וואלאס, שראיין את פוטין, ניסה למסור לו עותק של כתב האישום, אך פוטין סירב לעיין בו ורמז לו להניח את הניירות על שולחן צדדי.