אאא

לחימה בדרום: מאז אמש (רביעי) תקף צה"ל, באמצעות עשרות מטוסי קרב,  150 מטרות טרור של ארגון חמאס ברצועת עזה. צה"ל זיהה 180 שיגורים לעבר שטח מדינת ישראל. מערכת 'כיפת ברזל' הצליחה ליירט 30 רקטות, רוב הנפילות בשטח פתוח. 

במקביל, בכיר פלסטיני בעזה אומר בצהריים כי מבחינתם, סבב הלחימה הנוכחי - הסתיים וכי כעת "חזרה לשגרה תלויה בישראל".

בין היתר תקף צה"ל בגל האחרון: מתחם צבאי של גדוד מזרח רפיח, פיר של מנהרת לחימה מערבית לג'באליה וכמו כן שתי מנהרות לחימה שנמצאות בסמוך לחוף במרכז רצועת עזה, השייכות לארגון הטרור חמאס.

מצה"ל נמסר כי "מדובר בהמשך מאמץ להשמדת תשתיות טרור תת קרקעיות שמוביל צה"ל בשנים האחרונות. התקיפות הנרחבות שביצע צה"ל הביאו לפגיעה והשמדה של כ-150 מטרות צבאיות ואסטרטגיות של ארגון הטרור חמאס ומהוות פגיעה קשה בארגון הטרור חמאס. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל".

בשעה זו מכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית, בקריה בתל אביב, בהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל ב אלוף גדי אייזנקוט וראש השב"כ נדב ארגמן.

מאוחר יותר, בשעה 16:00, יכנס נתניהו ישיבה של הקבינט המדיני בטחוני, לדון במצב המתוח בדרום הארץ.

 תקיפות צה"ל ברצועה, הלילה

מוקדם יותר, פיקוד העורף החמיר את ההנחיות ליישובי עוטף עזה: עבודות חקלאיות לא מאושרות. אין לימודים. חוף זיקים סגור לציבור. כל התכנסות במרחב עוטף עזה (0-7 ק"מ) תהיה מוגבלת בשטח סגור ל- 300 אנשים. לא תתאפשר התכנסות בשטחים פתוחים. שירותים לאזרח יפעלו במתכונת מצומצמת. חל איסור לאזרחים להגיע למרחב המכשול. רכבת ישראל מקו אשקלון שדרות סגורה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

דובר חמאס עבד אלטיף קאנוע אמר היום כי "ההתנגדות הפלסטינית נמצאת במצב של הגנה עצמית, וממלאת את חובתה להגיב לתוקפנות הישראלית נגד עמה. ישראל תישא באחריות להשלכות ותשלם את החשבון על פשעיה. הכיבוש לא יצליח לכפות כל משוואה עלינו".

רה''מ, שר הביטחון, הרמטכ''ל וראש השב''כ
רה"מ, שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש השב"כ
הגדלה

קצין בכיר בצה"ל התייחס למתרחש ברצועה ואמר: "אנחנו קרובים יותר למערכה מאשר להסדרה, לא רואים כרגע את סוף הסבב. נשנע לא מעט כוחות לדרום ונחליט על פריסות כיפת ברזל. ארגון חמאס עושה שגיאות קשות. לא היה דבר שצה"ל המליץ עליו ולא בוצע".

לדברי הבכיר הצבאי: "צה"ל ימשיך לתקוף ולתקוף. הוצאנו הנחיות חמורות לעורף, במקרה הצורך גם נפנה אוכלוסיה מיישובי העוטף עד 4 ק"מ מהרצועה".

בין המטרות שהותקפו

  • מפקדת גדוד חמאס בג'באליה ובה עשרות יעדי טרור.
  • מתחם צבאי המשמש את מפקד חטיבת צפון העיר עזה ובו מנהרה ימית.
  • מוצב צבאי של חמאס המשמש את גדוד מרכז אל ג'אבליה ובו מתבצעים אימוני לחימה בשטח בנוי ואימוני צוללנים של הכוח הימי של חמאס.
  • מתחם צבאי של גדוד זיתון המשמש לאחסון אמצעי לחימה רקטיים וחפירת מנהרות.
  • מתחם צבאי של גדוד מזרח ג'אבליה המשמש לאימונים וללוחמה בשטח בנוי, בו נחפר פיר המוביל למתחם מנהרות טרור.
  • בסיס חמאס בצפון הרצועה המשמש לאימוני פעילים בשטח בנוי ובו קיימת מסילת שיגור.
  • מתחם אימונים ללוחמה בשטח בנוי במרכז רצועת עזה.
  • מתחם גדודי של גדוד כפר ג'אבליה בו נערכים אימונים ומפגשים של בכירי הגדוד.
  • מתחם צבאי המשמש את ארגון הטרור חמאס לאחסון אמצעי לחימה וחומרי נפץ. בעבר שימש כמתחם לחפירות פירי שיגורים.
  • מתחם צבאי של חמאס המשמש את גדוד דיר אל באלאח ובו מתקיימות חפירות מנהרה.