אאא

בעקבות החשש הגובר ממחלת העכברת בנחלי הגולן נשקלת האפשרות להורות על סגירת נחלים וספים באיזור הירדן הצפוני, כך דווח הבוקר ב'ידיעות אחרונות'.

לפי הדיווח, לאחר שנאסרה הרחצה בנחלי הזוויתן, הזאכי, היהודיה ומשושים, במערכת הבריאות בוחנים את סגירת כל שמורת הירדן הצפוני, שכוללת גם אתרי קיאקים ואבובים, כמו נחל הג'ילבון, שניר, בניאס ודן.

הסיבה לכך היא החשד כי אנשים נוספים שחלו בעכברת בימים האחרונים רחצו בנחלים הללו במהלך השבועות האחרונים.

היום (רביעי) יערך דיון בנושא בהשתתפות כלל הגורמים ממשרדי הבריאות, הסביבה, החקלאות ורשות הטבע והגנים.

במידה ויוחלט על סגירת נחלים נוספים הרי שענף התיירות יספוג מכה קשה שכן מדובר בימים של חופש במערכת החינוך הכללית בישראל במהלכה משפחות רבות פוקדות את אתרי התיירות בצפון.

בחלק מאתרי התיירות כבר מדווחים על ירידה בכמות התיירים. לפי הדיווח ב'ידיעות', בקייקי כפר בלום נרשמה ירידה של 10% במספר המבקרים, בשמורת הטבע מג'רסה ביקרו אתמול 850 איש בעוד ביום שלישי שעבר ביקרו במקום 2,750 איש. גם בנחל יהודיה נרשמה ירידה ניכרת כאשר אתמול ביקרו במקום רק 50 איש לעומת 1,050 לפני שבוע.

ג'ימי שעל, מדריך טיולי שטח ותיק, סיפר ל'ידיעות' כי "יש לנו שני טיולים ביום, כשבכל ג'יפ שבעה אנשים. בימים יפים יותר יצאנו עם עשרה ג'יפים ללא הפסקה. מספר המטיילים הדל בהחלט משפיע, אנחנו עובדים על אש נמוכה. התחלנו עם האירועים הביטחוניים, המשכנו עם רעידות האדמה ועכשיו העכברת".

בנתיים, משרד הבריאות הודיע כי לפחות 12 בני אדם אובחנו עם הזיהום וקרוב ל-50 חשודים שחלו בזיהום. ההערכה היא כי פרות שהתקרבו למים גרמו להפרשות שנותרו בנחלים מה שגרם להתפרצות המחלה.

מרשות הטבע והגנים קראו לציבור להתעדכן "ולעקוב אחרי עדכונים באתר הרשות ובעמוד הפייסבוק. חשוב לומר שעד כה לא נמצאה דגימה של עכברת בשום נחל. הפעולה היא משנה זהירות לאור בקשת משרד הבריאות".