אאא

שופט בית המשפט עאסי עבאס, החליט לשחרר אמש (מוצאי שבת) שלושה חשודים במעורבות בניסיון הדקירה ביום שישי בעיר העתיקה בירושלים. השלושה שוחררו למאסר בית, למרות התנגדות המשטרה. 

בפתח הדיון אמר נציג המשטרה, כי השלושה זוהו כשהם מסתובבים בשוק עם הדוקר, אחמד מוחמד מחאמיד, בטרם התנפל על השוטר ברחוב הגיא ונורה למוות.

סנגורו של אחד החשודים, עו"ד מוסטאפה מחאמיד אמר ל-ynet: "השופט קבע שאין שום ראיה נגדו וכי יש לשחררו כבר היום. לא קיימת אף ראיה הקושרת את שלושת החשודים לאירוע. מדובר בחמולה אחת שמונה 15 אלף בני אדם באום אל פחם ו-15 אלף נוספים בכפרים מסביב. המשטרה ראו את שם המשפחה מחאמיד ומיד עצרו אותם בשל הסיכוי שקיים קשר משפחתי. באותה מידה היו יכולים לעצור גם אותי".

דאפני מחאמיד, אחיו של אחד החשודים אמר ל-ynet: "אח שלי בן 50 ונולדה לו עכשיו נכדה, שרק מחר הוא יזכה לראות. זה מעשה נבלה. כולם יודעים וגם דווח בתקשורת שהבן אדם שביצע את ניסיון הדקירה הוא חולה נפש. לנו אין שום קשר אליו, אנו לא מכירים אותו בכלל ומוקיעים את המעשה מהשורש".

בסיום הדיון אמר השופט עבאס: "החשד מבוסס על כך שהשלושה נראו במצלמות האבטחה הולכים יחד עם הדוקר. ניתן להתרשם כי מדובר בראיות נסיבתיות. מחומר הראייה לא נמצא בסיס ראייתי מעבר לכך, המחבל נסע יחד עם החשודים באוטובוס שיצא מאום אל פחם למסגד אל אקצה. בהתחשב בפעולות החקירה החדשות אני סבור כי ניתן להסתפק בחלופת מעצר".

לפי המשטרה, המחבל אחמד מוחמד מחאמיד יצא בסביבות השעה 17:30 משטח הר הבית בשער המג'לס ולאחר מטרים ספורים פגש בצוות שוטרים המוצבים במקום, וניסה לדקור אחד מהם בסכין שאחז בידו. לאחר מאבק בין השוטרים לחשוד, הוא נורה על ידם. נמסר כי אין לו רקע ביטחוני קודם.

 הדקירה כפי שתועדה במצלמות האבטחה

גורמי ימין בישראל הדגישו את העובדה שהדוקר יצא עם הסכין מהר הבית דבר שיכל לעשותו רק בשל היעדר הבידוק והשיקוף למוסלמים בהר הבית, למרות הפיגועים שאירעו שם.

בני משפחתו של הדוקר אמרו, כי "הוא סבל ממחלה נפשית וניסה כמה פעמים להתאבד". לטענת המשפחה, "השוטרים לא היו צריכים לירות בו למוות", ויכלו לנטרלו בדרכים אחרות. אחיו של הדוקר סיפר על הרגע שבו התבשרו על האירוע: "חשבנו בהתחלה שהם טעו בזיהוי. אח שלי לא מחבל. כולם צריכים להבין את מצבו הנפשי ולא להוציא דברים שהם רחוקים מהאמת".

בסרטון תיעוד האירוע שפרסמה המשטרה, נראה השוטר מביט במכשיר הסלולר שלו, בזמן שמחאמיד בן ה-30 מתקרב לעברו. הוא צעד באיטיות, ובעת שזיהה את השוטר הוציא את הסכין מכיסו וניסה לדקור אותו. השוטר לא נפגע והמחבל נוטרל.