אאא

מכתב שפורסם, לכאורה בשם 29 רבנים חרדים בבריטניה - בראשם הרב אפרים פאדווא כנגד הרב הראשי לשעבר, הוא מזוייף, כך מדווח הג'רוזלם פוסט.

המכתב עוסק בדבריו של הרב הראשי לשעבר, הרב יהונתן סאקס, בראיון לערוץ מרכזי בממלכה. הרב הזהיר שם כי בגלל מפלגת ה'לייבור' ומנהיגה, ג'רמי קורבין, יהודים רבים ישקלו להגר לארץ אחרת.

במכתב, שהופץ בבתי הכנסת בלונדון סמוך לכניסת ראש השנה, נאמר כי "הזדעזענו לשמוע על אלו שטוענים בתקשורת, שיהודי בריטניה כועסים על ג'רמי קורבין, מנהיגה הנכבד של סיעת הלייבור. הם הפיצו שמועות כי האוכלוסיה היהודית שוקלת לעזוב את בריטניה בחשש שיהיה ראש ממשלה".

"לכן חשוב לנו להדגיש כי אין לנו כל קשר לאמירות לא אחראיות כגון אלו", נכתב כאשר הכותבים מוסיפים כי מכיון שנגזרה גלות על עם ישראל, יש להשלים עמה ולהתפלל בשלומה של מלכות. "בזכות כך נזכה לכתיבה וחתימה טובה", הבטיחו.

המכתב (צילום: @torahjews בטוויטר)
המכתב (צילום: @torahjews בטוויטר)
הגדלה

על המכתב הופיעו שמותיהם של רבנים וראשי קהילות מובילות. השם הבולט הוא הרב אפרים פאדווא, פוסק חשוב בממלכה ומי שנחשב בקרב הקהילות החרדיות כבעל מעמד השווה לרבה הראשי של לונדון. מצטרפים אליו שמותיהם של רבני קהילות באבוב, בעלזא, סאטמר, וויזניץ, ביאלא וחסידויות נוספות, וכן ראשי ישיבות ודיינים.

אלא שמתברר כי המכתב, שפורסם גם בטוויטר על ידי חשבון המזוהה עם סאטמר ונטורי קרתא וזכה לאלפי שיתופים, מזוייף. 

בתגובה של ה-JCC, ארגון גג של רבנים חרדיים בצפון לונדון, נכתב הבוקר (רביעי): "אנו מעוניינים להבהיר ולהצהיר, כי המכתב בעד קורבין שפורסם מספר דקות לפני כניסת ראש השנה הוא מזוייף".

לפי ההצהרה, "אף אחד מהרבנים המוזכרים לא האציל את סמכותו על הנאמר במכתב. תגובה רשמית תפורסם בקרוב".

לא ברור אלו מהרבנים המוזכרים במכתב מיוצגים על ידי JCC.