אאא

אחרי סוף שבוע סוער ואלים בגבול עזה, במהלכו פרצו 20 מחבלים לתחומי ישראל במטרה לפגע והוברחו או נורו למוות, אומר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי "הגענו לרגע; חייבים להנחית מכה הכי קשה על חמאס".

בריאיון נרחב לאולפן ynet נשאל היום (ראשון) ליברמן: אנחנו בדרך למלחמה? - והשיב: "לפני שהולכים למלחמה, חייבים למצות את כל האופציות האחרות, כי כשאתה שולח חיילים לקרב אתה מבין שכמה מהם לא חוזרים הביתה. חובה עלינו למצות כל דרך אחרת, כל אפשרות אחרת. בכניסתי למשרד הביטחון אמרתי - לישראל אין שום זכות, אין אופציה, אין את הלוקסוס לנהל מלחמות יש ברירה. אנחנו יכולים לנהל אך ורק מלחמות אין ברירה. בחודשים האחרונים עשינו כל מאמץ, הפכנו כל אבן והשלב הזה של אין ברירה מאחורינו".

"חמאס הפך אלימות על הגדר לנשק אסטרטגי שבאמצעותו הם מקווים לשחוק את יכולת העמידה ואת ההרתעה שלנו. באמצעות אלימות על הגדר הם רוצים להפעיל לחץ גם על הציבור הישראלי וגם על ממשלת ישראל. הדלקים לא ישנו את המצב. חמאס נחוש להמשיך באלימות עד להסרת המצור באופן מלא בלי להגיע להסדר בנושא שבויים ונעדרים, בלי לוותר על הסעיף המרכזי - השמדת מדינת ישראל - וכמובן בלי פירוז. המצב הזה בלתי אפשרי. הגענו לרגע שחייבים להנחית מכה הכי קשה שאפשר על חמאס, אבל הדבר אני מניח יגיע לקבינט והקבינט יצטרך להחליט".

כלומר ככל שזה תלוי בך, מבצע צבאי בעזה בלתי נמנע.

"אני חושב שאנחנו הפכנו כל אבן, עשינו כל מאמץ, ניסינו למצות כל אפשרות".

נציב קבילות החיילים סבור שצה"ל לא מוכן למלחמה.

"לא צריך לנהל את הדיון באולפן ynet. מבחינתי צה"ל נמצא במוכנות שיא מאז 67'. כמובן כשאתה מדבר על המכונה הענקית כמו צה"ל, 700 אלף איש, עשרות אלפי כלים, תמיד יש מה לשפר, תמיד יש מה לסדר ובהחלט יש חלק מהביקורת שאני מקבל חלק עניינית, חלק יש טעויות. מה שאנחנו רואים בפועל, כולל אתמול מאיסמעיל הנייה, שאין שם כוונה להפסיק את האלימות על הגדר. זה לא משנה מה אני אתן. הגענו לאותו רגע שצריך לקבל החלטות. מי שמוסמך לקבל את ההחלטות זה הקבינט, אבל אני עוד פעם רוצה להדגיש שאנחנו מנהלים מדיניות נחושה ועקבית".

מה היה ביום שישי?

"שבעה פלסטינים מתפרעים הרוגים, 204 פצועים. חשפנו כבר 20 מנהרות, אני מדבר על השנתיים מאז כניסתי".

היה ניסיון לחטיפה?

"אנחנו לא צריכים לנחש. הייתה באמת אלימות קשה כולל הנחת מטען, כניסה לשטח ריבוני ישראלי, וזה הסתיים כפי שהסתיים. אף אזרח לא נשרט. כמו שאמרתי שבעה מחבלים הרוגים, לפחות שניים מהם מזוהים כפעילים בולטים בזרוע הצבאית של חמאס. הנייה הוביל את המהומות ופעלנו כמו שצריך לפעול".

הבוקר דווח שביטלת את הזרמת הדלק בניגוד לדעת בכירים.

"אני לא יודע מי זה הבכירים. אנחנו בבוקר אישרנו להכניס ארבע מכליות דלק לתוךרצועת עזה, בערב קיבלנו ארבע שריפות, 14 שיגורים של בלוני תבערה, בלונים עם חומר נפץ, קיבלנו התפרעות של 16 אלף איש על הגדר ולכן כל עוד יש אלימות והתרפעויות - לא יהיו דלקים".

לישראל יש תוכנית אסטרטגית רחבה?

"הגשתי את התוכנית הזו בשולי דצמבר 2016. יש תוכנית מקיפה, אנחנו לא מאלתרים אלא פועלים לפי משנה סדורה. אני יודע מה צריך לעשות ואיך צריך לעשות וגם מתי".

 הפורעים הפלסטינים, בהם בכיר חמאס אסמעיל הנייה, נמלטים לאחר השלכת רימוני גז בידי צה"ל (צילום: מתוך ynet)

נפתלי בנט טוען שחמאס היה מורתע לפני כניסתך לתפקיד.

"אני מציע שכל אחד יטפל בתחומו. אני לא מוכן להתייחס לנער גבעות מרעננה ולא לטוקבקיסט מבית יהודי. אני פועל לפי משנה סדורה. הגשתי מסמך מסודר עוד בסוף 2016 ופרסמתי בכל כלי התקשורת מה תפיסתי לגבי רצועת עזה".

באשר לכינוס מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל כדי לפרסם עמדה עדכנית לגבי "חוק הגיוס", מבהיר יו"ר 'ישראל ביתנו' השר ליברמן כי דעתו לא השתנתה והוא עדיין סבור שאין לשנות כלום בנוסח החוק, כפי שדורשים באגו"י.

לדבריו, "אפשר תמיד להמציא תירוצים להקדים את הבחירות; חוק הגיוס עבר בקריאה ראשונה ברוב גדול, ואין שום בעיה להעביר את זה גם בקריאה שנייה".

היום תתכנס מועצת גדולי התורה. האם אתה עומד על עמדתך שלא יהיה שינוי? נשאל שר הביטחון בידי מראייניו אטילה שומפלבי ומורן אזולאי מ-ynet, והשיב: "כן. אני חושב שגם חבריי נציגי המפלגות החרדיות מבינים שזו האופציה היחידה האפשרית. זו קונסטורקציה שלמה. ברגע שמתחילים להוציא בורג אחד ועוד בורג הכול עלול לקרוס".

גם במחיר של עוד שנה של כהונה?

"אין שום קשר בין כהונת הממשלה לחוק גיוס. כמו שהוא עבר בקריאה ראשונה וכולם הצביעו בעד ויש רוב מוחלט לחוק הזה, אין שום סיבה לא להעביר אותו בניסוח הזה".

האם אתה שומע שיש סיכוי שבסופו של דבר הרבנים יתנו הנחיה להתגמש בסיפור הזה?

"הכדור לא נמצא במגרש של הרבנים, אלא של ראשי המפלגות. אם ראשי המפלגות יחליטו שהם רוצים להמשיך אז ימשיכו. אין החלטה סופית לא אצל ראש הממשלה, לא אצל אחרים. כל אחד מסתכל מהזווית שלו. אני אומר מהזווית שלי, מהזווית הביטחונית - הדבר האחרון שנחוץ לנו כרגע זה בחירות".

לא נראה שלראש הממשלה יש מוטיבציה לפתור את העניין הזה.

"אני לא קורא מחשבות".