אאא

אחר הצהריים (שלישי) יצאה הלוויתו של עו"ד יעקב וינרוט מביתו שברמת גן, שם נפרדו ממנו בדברי הספד בני משפחה רבנים ואישים נוספים ולאחר מכן הגיעה הלוויה בית העלמין בנתניה, שם נטמן למנוחת עולמים.

בהלוויה, השתתפו בין היתר מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, חבר מועצת גדולי התורה ראש ישיבת פוניבז' הגרב"ד פוברסקי, הרב הראשי לשעבר הגרי"מ לאו, שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי ושרת המשפטים איילת שקד. בהלוויה בנתניה השתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו, שספד לו.

הגאון רבי ברוך דב פוברסקי, ה'חברותא' של המנוח, ספד לו בבכי: "היה לך לב זהב. צר לי עלייך, נעמת לי מאוד. הנפש שלו הייתה תורה. יענקל'ה היה תורה וגדולה במקום אחד. אם הייתה בעיה בבית או צרה - הייתי מזעיק אותו ללמוד קצת תורה".

"הוא היה יחיד בדורו", אמר ראש הישיבה והוסיף: "אני אומר למשפחתו: אני יודע דברים שהם לא יודעים. החסדים שלו גדולים ולא רגילים. הקב"ה לוקח כשהוא צריך לקחת. השם נתן והשם לקח. לאן הוא לקח אותו? אליו אל כיסא הכבוד. אנחנו כאן בוכים ומתאבלים ובשמיים הוא שש ושמח".

הגרי''מ לאו בהספדו, לצד אחד הבנים ויו''ר עזר מציון הרב חנניה צ'ולק
הגרי"מ לאו בהספדו, לצד אחד הבנים ויו"ר עזר מציון הרב חנניה צ'ולק (צילום: מוטי קמחי, ynet)

הבן, הרב יחיאל ויינרוט, אמר בתוך דברי ההספד שנשא: "סליחה אבא היקר, סליחה מכל הנוכחים שההספד יהיה קצר. אני פשוט מתקשה למצוא את המילים שיכולות להכיל את גודל הדמות, את המשמעות, את המראות שחולפים בלי סדר. התפקיד של כל אחד בעולם הוא לשאוף להגיע להשגות גבוהות, לשאוף למעלה. מצד שני, לא לשכוח לראות את הזולת, את השיתוף. לשלב את שני אלה. זה התיאור הכי מתאים לך אבא".

"כשהכל התחיל אמרת כמה פעמים שאתה לא כל כך חושש מהמוות עצמו. אתה חושש שהמחלה תיטול ממך צלם אנוש. אני רוצה להגיד לך אבא שלא רק שלא לקח ממך צלם אנוש, זה הכפיל אותו פי כמה וכמה. כולנו זכינו לראות מהי רגישות לזולת במצבים הכי קשים", סיים בנו.

שרת המשפטים איילת שקד בהלוויה
שרת המשפטים איילת שקד בהלוויה (צילום: מוטי קמחי, ynet)

הבן השני, דובי וינרוט, ספד לאביו: "אני מרגיש מגוחך לגמרי להספיד את אבא שלי. לא רק בגלל העובדה שהוא נפטר בגיל כל כך צעיר. איבדתי את אשתי חני השנה. היא כתבה פעם לאבא שלי: 'לחמי יעקב, שנפשו עצומה, מעבר למה שגוף יכול להכיל'".

"הפער הזה גזר עליו בדידות וצער. זה היה אבא", הגדיר הבן בבכי. "הוא אף פעם לא ישב בשלווה, הוא לא חיפש את זה. הוא היה איש גדול מדי בשביל לשבת בשלווה. זה לא בן אדם רגיל שנפטר היום, זה אדם ענק שנפטר היום".

בן נוסף, עו"ד שמואל וינרוט, ספד: "אבא היה איש משפחה ואהב כל נכד, כל נין וכל חיוך של בן משפחה. היה עסוק בעבודה ובתורה אבל תמיד היה לו זמן בשבילנו. לאבא היתה גם משפחה מסוג אחר. הוא השאיר את אמא אלמנה ואותנו יתומים, אבל השאיר עוד יתומים שעזר להם בגופו ובממונו באהבה רבה. חווית הילדות שלנו זה ללכת בבני ברק ועצרו אותנו אנשים שאמרו 'תגיד תודה לאבא'. כשאמרנו לו הוא לא אמר מילה. הוא עזר לכל כך הרבה אנשים".

שמואל הוסיף וגילה: "אבא היה נדלק באמת כשהוא למד תורה. הוא שלט בזה בגלל הכישרון אבל גם בגלל שהיה מתלהב כמו נער צעיר מכל סוגייה. אי אפשר לזייף את זה. זה אמיתי. אבא היחיד שיכל להגיש עומקים נוספים בתורה על מדע וספרות. בשיעור האחרון של אבא הייתי צריך להחזיק אותו. נגמר החמצן והוא המשיך. הוא שאל 'איך הילדים יזכרו אותי? חלש ורזה ובקושי זז?'. אמרתי לו שהוא ממשיך, עובד ויוצר עד הסוף".

בנו, יחיאל וינרוט, נפרד (צילום: מוטי קמחי, ynet)
בנו, יחיאל וינרוט, נפרד (צילום: מוטי קמחי, ynet)

הרב הראשי לשעבר הגרי"מ לאו אמר בהספדו: "לפני שנים רבות נכנס בחור בן 17 לביתו של חמי, הרב יצחק פרנקל זצ"ל, בשכונת פלורנטין. בא כבחור בפוניבז' להיבחן על שולחן ערוך לקבל הסמכה לרבנות. הרב פרנקל היה יושב עם צעירים כאלה חצי שעה-שעה. הם ישבו בחדר הספרים שלוש שעות. אחרי זה הצעיר הזה יצא וחמותי הרבנית שאלה את הרב, 'יצחק, מה זה היה כל כך הרבה זמן ישבת עם הבחורצ'יק הזה?'. הוא אמר לה 'תרשמי בפנייך, מהחדר הזה יצא גאון אמיתי'".

"כולם יודעים על יעקב וינרוט הפרקליט הגדול, אבל לא רבים יודעים על החברותא של ראש ישיבת פוניבז', ופחות יודעים על יעקב וינרוט כנותן בסתר למוסדות וארגונים. קשה לדעת מה קדם למה: המוח המזהיר שאין שני לו או הלב האדיר שהיה חנון ורחום. יעקב וינרוט היה צדיק ואדם גדול".

הבן זאבי ספד ואמר כי "אבא היה עסוק באין סוף דברים. הוא תמיד היה תלמיד חכם. זה מה שהיה אבא - תלמיד. הוא תמיד רצה ללמוד. הוא חי בין הספרים. אבל למרות שהוא חי בין הספרים, הוא ידע לגעת באנשים". 

עו"ד וינרוט, שכזכור נפטר הבוקר ממחלת הסרטן בגיל 71, כשהוא מותיר אחריו אישה ושישה ילדים, נודע כאחד מבכירי הפרקליטים בישראל, שבלט גם בפרשיות משפטיות מרכזיות, בהן ייצג אישים בכירים כולל ראש הממשלה בנימין נתניהו.

עו''ד יעקב וינרוט ז''ל (צילום: Uri Lenz)
עו"ד יעקב וינרוט ז"ל (צילום: Uri Lenz)