אאא

ממצא חריג בקהילה היהודית באוקראינה: מאבטחי בית כנסת מרכזי בקייב גילו ציוד ריגול מקצועי המותקן בתחומי המבנה.

בהצהרה שפרסם אמש (שלישי) הרב משה ראובן אסמן, רב 'בית הכנסת המרכזי' המוכר בשם 'בית הכנסת ברודצקי', שליח חב"ד ראשי ועסקן חרדי מוכר בקייב, באתר האינטרנט שמתפעלת הקהילה, נאמר כי מדובר ב"תעודת עניות למדינה".

"צוות האבטחה הפרטי של בית הכנסת גילה, כי מספר בני אדם ניהלו מעקב סמוי אחר מתחם בית הכנסת ומבקריו", נכתב בהודעה. עוד נאמר כי מכשירי האזנה אותרו במהלך בדיקות שגרתיות שנערכות במבנה.

פנים בית הכנסת (צילום: שאטרסטוק)
פנים בית הכנסת (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

לפי הרב אסמן, המשמש כאמור ברבנות הקהילה ומוכר כנשיא 'זק"א - אוקראינה' ועסקן מקומי בולט, "עלי להדגיש את חששותי לגבי מעשים שלא רק פוגמים בקהילה ומהווים אנטישמיות, אלא גם מהווים תעודת עניות לאומה כולה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"עדכנתי בממצאים לא רק את ממשלת אוקראינה אלא גם בכירים ישראליים", מסר הרב, שהאשים בהודעתו סוכנות ממשלתית נגד שחיתות כמי שלדעתו התקינה את ציוד הריגול.

בית הכנסת של הרב אסמן נחשב לשני בחשיבותו בקהילה שומרת המצוות בבירה, לאחר בית הכנסת הגדול והעתיק ברובע פודול שבעיר.

רבה הראשי של אוקראינה, הרב יעקב דב בלייך הגיב לדברים בשיחה עם 'כיכר השבת'. לדבריו, "מעשים כאלו מצד שלטון החוק בתוך בתי כנסת ומבני דת, חמורים מאד, ומזכירים את פעילות הממשל הקומוניסטי שביצע מעקבים כדי לגלות פעילות דתית באוקראינה. למעקב כזה חייבות להיות סיבות טובות מאד והוראה מיוחדת".

בית הכנסת העתיק בפודול (צילום: באדיבות המצלם)
בית הכנסת העתיק בפודול (צילום: באדיבות המצלם)