אאא

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, פרסם הערב (ראשון) הודעה חריגה שבה הגן על ההחלטה להעביר לידי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסמך עם מידע רכילותי ומשמיץ על המועמדים האפשריים לתפקיד המפכ"ל. המכתב הועבר ביום האחרון שבו היה אמור השר לביטחון פנים להגיש את המועמד שלו לוועדה מה שיכל לכאורה לתקוע את התהליך כולו.

גם משרד המשפטים פרסם ככל הנראה לבקשת המפכ"ל הודעה חריגה בנושא, לפיה אלשיך פנה כבר לפני כמה שבועות למנדלבליט בנוגע למידע הנמצא ברשותו בנוגע למועמדים להחליפו בתפקיד.

במכתב ששלח המפכ"ל לשוטרים, בעקבות הודעת היועמ"ש, כי אין במכתב המקורי ששלח כלום מלבד מידע רכילותי מיותר, כתב המפכ"ל: "בהתאם לחוק ההתאמה התעסוקתית, משטרת ישראל מחויבת לדווח באופן שוטף אודות ממצאי הבדיקות לשר לביטחון פנים. הדיווח נעשה תוך שמירה על דיסקרטיות מירבית".

אלשיך פתח את מכתבו בכך שהוא מתכוון להעמיד את הדברים על דיוקם. הוא סיפר, כי לקראת מינוי מפכ"ל חדש, עוד בטרם פורסמו שמות המועמדים, התקיימה התייעצות בינו לבין מנדלבליט בנוגע לדרך הנכונה למימוש חובת הדיווח של המשטרה לוועדה למינוי בכירים. בהתייעצות סוכם שהדיווחים יועברו על ידי היועצת המשפטית של המשטרה, תנ"צ אילת אלישר, למשנה ליועמ"ש, דינה זילבר.

הוא המשיך וסיפר, כי ברגע שנקבע שרק מועמד אחד יוצג לוועדה, הוא סבר, כי יש להעביר מידע "אך ורק על המועמד שיוצג! זאת כדי לשמור על פרטיות שני המועמדים הנוספים וכדי לצמצם למינימום ההכרחי העברת מידע שלא יעשה בו שימוש". אלשיך הוסיף, כי ברגע שהועבר, לפני כמה ימים, שהבקשה היא להעביר מידע על שלושת המועמדים לבדיקה מקדימה של היועמ"ש עבור השר לביטחון פנים, הועבר כלל המידע, כולל השלמות שבוצעו לבקשת משרד היועמ"ש.

"למותר לציין שהמידע הועבר כמות שהוא ללא פרשנות או שיקול דעת!! שיקול הדעת נשאר בידי היועץ, השר וועדת גולדברג. אין זה מתפקידה של משטרת ישראל להחליט מי ראוי להיות מפכ"ל!", הבהיר אלשיך במכתבו. "כך בדיוק נעשה על ידי היועץ המשפטי של שב"כ בזמנו, שהעביר כל מידע רלוונטי לגביי באופן אישי כאשר עלה שמי כמועמד למפכ"ל וכך ראוי שייעשה".

אלשיך הוסיף: "יש לי אמון מלא בתהליך שקיימה יועמ"ש משטרת ישראל, ברגישות שלו ובדיוק בדיווחים. לצערי גורמים בתקשורת בחרו להציג את הדברים בצורה מעוותת, רחוקה מקשר אמיתי למסמך ולייחס מניעים זרים להעברת החומרים האמורים. הגם שהורגלנו, שגם כאשר אנו פועלים על פי החוק וביושרה מלאה, הדברים מוצגים באופן הפוך לאמת, לאור הרגישות והעיסוק הפעם באנשינו אנו, מבשרו של הארגון- החלטתי לפרסם הבהרה מפורטת זו".

הוא בירך את ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי, על מועמדותו, אמר כי יסייע לו ככל שיידרש והוסיף: "לא נסכים לקחת חלק במסע הכפשות זה או אחר, לא ניגרר למתקפות חסרות שחר שנועדו לשבש את עבודת המשטרה או לפגוע בראשיה ולא ניקח חלק בשיח לא מכובד ולא ראוי מעין זה".

ממשרד המשפטים נמסר, כי "המשך ההתקדמות בהליך המינוי כפוף לבדיקת הוועדה המייעצת לאישור מינויים בכירים, בראשות כבוד שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב גולדברג, ביחס למועמד שנבחר על ידי השר לביטחון פנים, ניצב (בדימוס) משה (צ׳יקו) אדרי. בפני הוועדה יונחו החומרים הרלוונטיים לצד חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה".