אאא

בפעם המי יודע כמה, שוב בג"צ דן בסכסוך בין הפלגים בישיבת פוניבז', הסכסוך מתנהל מזה עשרים שנה והחל בדין תורה שהתנהל בשנת 2000, בבית הדין בתל אביב בראשות הגרח"ג צימליסט, והדיינים הגר"פ שרייבר והגר"מ הייזלר. 

כבר לאחר פסק הדין פנו מצד ה'שונאים' לבית המשפט לחזור בהם מהחתימה על זבל"א (בוררות ש.כ.) הליך שנמשך במשך למעלה מ-15 שנה כאשר שוב ושוב הדיון חוזר לבית המשפט. 

הדיון האחרון שהחל לפני כשנה היה סביב טענות צד השונאים כי החלטות הגר"מ הייזלר נכתבו בידי מקורבו של הגר"ש מרקוביץ, וכן טענות לדיבור מזלזל של הגרח"ג צימבליסט כלפי הגר"א כהנמן ובניו. אך מתברר כי במהלך הדיונים כל הצדדים דיברו בלהט הדברים בצורה פחות מכבדת.

בין היתר נחשף בהחלטה שהתקבלה היום נאמרו המשפטים הללו כלפי הגרח"ג צימבליסט: "אתה כל הזמן סותם לי את הפה"; "לעולם לא היה מתנהל הליך כזה כמו שאתם נוהגים. לעולם לא היה מתנהל הליך של שופטים שהחליטו מראש מה הם הולכים לעשות"; "אדוני עושה בדיוק את מה שבגללו אנחנו חוששים, ובדיוק את מה שבגללו אין לנו אמון באדוני. אין לנו אמון בכך שאדוני מנהל הליך הגון";

"אני לא אתן לאדוני לטייח את מה שהולך להתרחש פה. אדוני לא יעזור שום דבר, אדוני לא ימלט את הרב הייזלר, ומה שנעשה פה זה מעשה נורא, שנועד להפוך את הבוררות הזאת"; "אדוני נושא פנים"; "אדוני משבש את הדין."

מנגד גם כלפי דיין צד השונאים הרב פרקוביץ' נאמרו המשפטים הבאים: 

"אתה רוצה לטרפד את הבוררות! אתה מטרפד אותה פעם עשירית"; "אל תגיד לו כלום, מי הוא בכלל שתגיד לו?... אתה מדליף! אתה מדליף במחשב... אתה צריך לשלם אישית..."; "מן הדין היה שפרקוביץ בכלל לא יהיה בורר... אל תענה לו כלום (לרב הייזלר), מי הוא שישאל אותך שאלות. אל תענה לפרקוביץ כלום, פרקוביץ עושה בלאגן, אל תענה לו, אל תענה לו..."

"שיירשם בפרוטוקול שפרקוביץ מטרפד את הבוררות... פרקוביץ מייצג את עורך הדין..."; "אתה פסול מלהיות בורר סתם באוויר, אפילו לא פה אתה פסול. ההתנהגות שלך, אתה מבזה תלמידי חכמים, אומר רכיל ומגלה סוד".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אין בין רב מקליט לרב מדליף אלא מכשיר הקלטה בלבד... אתה אסור לך להיות בכלל רב לדעתי, אתה מבזה תלמידי חכמים, אתה אסור לך להיות בורר בכלל, אסור לך. לפסוק כלום, איך זה יכול להיות? מבחינההלכתית מי יודע מה מצבך"; "ממתי מעניין אותך החוק, התורה לא מעניינת אותך אז החוק מעניין אותך? אתה הולך רכיל, מגלה סוד, מבזה שני תלמידי חכמים, אולי שלושה, אז ממתי החוק מעניין אותך, לא, אל תיסחף אל תלך לחוק... בית משפט אמר שאפשר לתבוע אותך אישית על כל הנזקים שאתה עושה...".

השופט מינץ קובע בפסק הדין הניתן היום בנוגע לשיח בין הצדדים: "דברים אלו מצביעים עד היכן הידרדר השיח הדיוני שבין הצדדים בינם לבין עצמם ובינם לבין הבוררים. לא כבוד הבוררים יש כאן ולא כבוד האדם בהיותו אדם יש כאן". 

השופט גם העיר בתחילת דבריו, "אין זו הפעם הראשונה שהבוררות מושא בקשה זו מגיעה לפתחו של בית משפט זה. למרבה הצער, ותוך התעלמות מהערות חוזרות ונשנות מצד בית המשפט".

השופט דחה את הבקשה ומאפשר לבוררים הגרח"ג צימבליסט והגר"מ הייזלר להמשיך לדון ולפסוק בעייני הישיבה. אך מציין, "פועל יוצא מדחיית בקשת רשות ערעור, הוא בדרך כלל חיוב הצד המפסיד בתשלום הוצאות הצד הזוכה. ברם, נוכח התלהמות שני הצדדים, כל אחד מהם יישא בהוצאותיו". תוך שהוא מעביר ביקורת על שני הצדדים. 

את הרב הייזלר ייצגו עורכי הדין דרור גדרון ונועם בניה ממשרד אפרים אברמזון ושות׳.