אאא

שבוע החגיגות של 'צמאה' בבנייני האומה בעיצומו:  יריד החסידות במסגרת אירועי י"ט כסלו בבנייני האומה, החל במוצאי שבת ויימשך עד יום רביעי כ' בכסלו.

במופע המרכזי הערב השתתפו האמנים שולי רנד, אביתר בנאי, אברהם פריד וביני לנדאו אל מול אלפי המשתתפים. שר החינוך, נפתלי בנט עלה במהלך ההופעה לבמה לברך את הקהל וכן את האמנים אביתר בנאי ונאור כרמי המופיעים מידי ערב השבוע בפסטיבל 'צמאה', ולהם יעניק מחר את פרס תרבות יהודית "נאור ואביתר מביאים איתם את עוצמת האמונה והחסידות לכל עם ישראל" בנט בירך את הקהל לסיום ואמר "תמשיכו לאהוב את התורה ורק לשמוח. העוצמה המורגשת כאן מקרינה חזק חזק לכל ארץ ישראל".

במהלך היום פקדו את המקום קרוב ל-8,000 איש, ביניהם 3,000 בני נוער, תלמידי ישיבות תיכוניות, ומאות נבחני תכנית 'לב לדעת' על התניא.

מוקדם יותר, התקיימה השקת הספר "צמאה לך" עם מחברי הספר, העיתונאים יאיר שרקי ויוסי אליטוב, ובהשתתפותם של חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, הרב שמעון אליטוב- והרב אורי שרקי- יו"ר ברית עולם. אבותיהם של המחברים וקהל רב. הספר מהווה ליקוט של פנינים מתורתו של הבעל שם טוב, בשפה בהירה ונגישה. הנדיב שעומד מאחורי הוצאת הספר הוא היהלומון הרב איל משיח.

יוסי אליטוב אמר בהשקה: "הצגנו בספר תורות שמספרות על המהפכה החברתית של הבעש"ט. הבאנו לקידמת הבמה, לעם ישראל, בריכוז אחד, את התורה הגדולה הזו בשפה בהירה ונגישה לכל. הספר עושה סדר ומספר את כל מה שקרה אחרי מהפכת החסידות, מהפכה שהצילה בעבר את יהדות אירופה. כל אדם יכול למצוא עוצמות אדירות בתורות אלו, תורות אלו הן תורות שמשנות סדרי בראשית".

אליטוב המשיך וסיפר כי "הבעש"ט הסיר את המחיצות מעולם הפתגמים לעולם המעשה, כי את הקב"ה פוגשים יותר בחוץ מאשר בבית המדרש. ברגע שיהודי מוצא את הקב"ה בכל תקופה בחייו, הוא יכול להגיע למצב שהוא מברך על הרעה כשם שמברך על הטובה, וכן להגיע לתודעה תמידית שה' נמצא איתו בכל עת".

העיתונאי יאיר שרקי דיבר על עבודתו בחברת החדשות שמשתלבת יחד בכתיבת תורת הבעל שם טוב. "המסר שמצאנו בתורת הבעש"ט היה מאוד ברור: האור האלוקי נמצא בחיים עצמם. בהתלבטויות. בקשיים. במקומות שנראים כאילו הם אינם רשות היחיד של הבורא. דווקא שם הבעל שם טוב מלמד אותנו לפגוש את הבורא. לגלות את קיומו. להסיר את המחיצות של הדימיון שכביכול מפרידות בין יהודי לקונו".

יריד החסידות 'צמאה' המתקיים זו השנה התשיעית לאירועי י"ט בכסלו הלא הוא 'ראש השנה לחסידות', מתפרש על פני שבוע, כשמוצאי שבת היה מיועד לקהל הנשים ולגברים, ראשון ושני לקהל הגברים, ושלישי ורביעי יהיו מיועדים לקהל הנשים. המארגנים מצפים לשבור את שיא השנים הקודמות עם למעלה מ-60,000 משתתפים מכל הארץ, כש-20,000 מתוכם הן נשים. ביניהם דתיים, חילונים, חרדים, חסידים ומסורתיים. פסטיבל 'צמאה' מציע תכנית לכל אורך היום, הכוללת חוויית לימוד, מוזיקה, אמנות ותרבות, תערוכות אמנות אינטראקטיביות ואלפי כותרים של ספרי חסידות במחירים חסרי תקדים כש-30,000 ספרים כבר נמכרו אמש, בערב הפתיחה.

האירוע המרכזי של 'צמאה' יחל השנה בשעה 18:30 ויכלול שלוש הרצאות קצרות בנושאי חסידות. בין הדוברים - הרבנית ימימה מזרחי, סיון רהב-מאיר, הרב יהושע שפירא, הרב שבתי סלביטיצקי והרב משה שילת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המופע המרכזי יכלול עיבודים אישיים, חדשים ומרגשים לניגוני חב"ד בהשתתפות אברהם פריד, אביתר בנאי, שולי רנד, ארז לב-ארי, עקיבא תורג'מן, נועם בנאי, ביני לנדאו, ישי ריבו ונאור כרמי.

בנוסף למופע הכללי, התקיים אתמול והיום מופע מיוחד לתלמידי הישיבות התיכוניות במסגרת אירועי יריד החסידות. הרב איל לוגסי המרכז את תכנית הלימוד בחסידות בישיבות התיכוניות מטעם "לב לדעת" אמר "ההשתתפות המדהימה של כ6,000 נערים ביומיים האחרונים, מעשרות ישיבות תיכוניות יחד עם רבותיהם במהלך היום, מעידה על ההשפעה הברוכה והנצרכת של תורת החסידות בדורנו, אין ספק שהאוירה המיוחדת המורגשת כאן, תשאיר חותם משמעותי אצל התלמידים".

מחר ומחרתיים, צפויות להגיע למקום 6,000 תלמידות אולפנות, מדרשות ומקיפים דתיים ובנוסף, כ-10,000 נשים.
הרב משה שילת מייסד ומארגן 'צמאה' אמר "העוצמות האדירות והשמחה הגדולה שיש כאן ב'צמאה', מלווים את המשתתפים גם אחרי כן, לכל אורך השנה. אנחנו מקבלים פה בהתרגשות עשרות אלפי אנשים מכל הסגנונות והגילאים".

הרב שילת מספר כי "כולם צמאים לה' ולאור החסידות. המשתתפים ממלאים את עגלותיהם בספרי חסידות, ממלאים נפשם וליבם בניגוני החסידות ואמרותיה, יושבים כאן שעות ארוכות בהתוועדויות ונהנים משיעורים ייחודיים. כמידי שנה הכנסנו חידושים ותכניות מגוונות וכן הפתעות שטרם היו עד היום, על מנת לאפשר לכלל באי היריד להנות מהחוויה החסידית במיטבה. הכמויות כאן הם תופעה שאין לה שום הסבר בדרך הטבע, זה משהו שהוא לגמרי בידי שמים, שמראה את הכוח של האדמו"ר הזקן, בעל התניא, והרבי מלובביץ'".