אאא

בשעות הערב אמש (שני) נפטר לבית עולמו הגאון רבי עזריה בסיס זצ"ל, רבה הראשי של ראש העין, והוא בן 74 בפטירתו. מסע הלוויה יוצא הבוקר בשעה 11:00 מבית מדרשו ברחוב שילה 60 בראש העין, לבית העלמין בעיר. על פי בקשתו וצוואתו - נשים מתבקשות לא להשתתף בהלוויה.

"כיכר השבת" חשף אמש את צוואתו של הרב בסיס זצ"ל, למנות את בנו, הרב יחיאל בסיס, כממלא מקומו ברבנות ראש העין.

 הצוואה של הגר"ע בסיס זצ"ל

כעת, אנו חושפים שני מכתבים ששיגר הרב בסיס לפני כשבועיים, באמצעות מקורבו, יו"ר ש"ס באלעד, צוריאל קריספל, אל הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף ויו"ר ש"ס השר אריה דרעי. הגר"ע בסיס ביקש מקריספל להיות שליח שלו ולהביא את צוואתו כדי שימנו את בנו.

במכתבו אל הראשל"צ הגר"י יוסף, כתב הגר"ע בסיס: "לכבוד רבה דעייה מדברנא דאומתיה, מרן הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א, ממשיך דרכו של מרן מלכא הגאון רבינו עובדיה יוסף זצוקלה"ה 

"כנהר שלו' וכנחל שוטף ברכות לעד. אחר מבוא השלום והברכה למעלת הוד כבוד תורתו, בהיות ולצערי (עקב מחלה) במוקדם או במאוחר הנני פורש מתפקידי, ומשאלתי שטוחה לפני מעלת כבוד תורתו שבני היקר הרה"ג יחיאל שליט"א יכהן אחרי, תלי"ת עבר את כל המבחנים ברה"ר ובקי במנהגי העדות וביזמתו הוצאו לאור שו"ת בית העזרי, שערכן והאיר עד שיצא לאור, גם הוא נעים הליכות כנאה ויאה להנהיג את העיר במיוחד שהיה צמוד אלי וראה כיצד להתייחס לכל עניין בדרכי נועם.

המכתב אל הראשון לציון הגר''י יוסף
המכתב אל הראשון לציון הגר"י יוסף

"ולמותר לציין למע"כ  שכן פסק הרמב"ם בפ"א מהלכות מלכים דין ט' והרמ"א בסוס"י רמה, והערוך השולחן בסי' נ"מ סעיף ל', ושו"ת הרב"ז או"ח סי' ק"ט, והרבה אחרונים אשר לא נעלם ממעכת"ר - ולא נצרכה אלא כלפי החוק שצריך הליך של בחירה כידוע. 

"הנה כי כן הנני מבקש שיעמוד לימין בני שיבחר, זכור אזכור את מעלת כבוד אביו זצוק"ל שבזכותו ופסיקתו שאבחר וכך היה ואף באותו ערב ברכני על הבחירה בטלפון, תהא מנוחתו כבוד. 

"אני תקוה ותפילה לפני השי"ת שתענה משאלה זו בחיוב, ושכרו כפול מהשם אלוקי'. מנאי מוקיר ומכבד, הצב"י עזריה בסיס".

הגר"ע בסיס זצ"ל מסר בידיו של מקורבו יו"ר ש"ס באלעד צוריאל קריספל, מכתב נוסף שממוען ליו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, בו הוא מציין בהתרגשות כי אותו עצמו מינה בזמנו דרעי שגם השתתף בטכס ההכתרה.

"לכבוד ידידנו היקר רחים רבנן איש חיל ורב פעלים כבוד השה"ט הנעלה לש"ט ולתהילה השר אריה דרעי שליט"א", כתב הגר"ע בסיס לשר דרעי.

"כנהר שלום וכנחל שוטף ברכות לעד, אחר עתרת החיים והשלום, אודיע לחכים רזא, דהבא ופזא, כי אני עומד לפרוש מתפקידי כרב ראשי בראש העין במוקדם או במאוחר, והנני מגלה את אוזן כבוד מעלתו, כי משאלתי לפני השי"ת שבני הרה"ג יחיאל בסיס יכהן אחרי, תלי"ת עבר את כל המבחנים ברה"ר, ונעים הליכות ובקי במנהגי העדות - והוצאת הספרים בית העזרי ג"ח לע"ע הכל היה ביזמתו ובעריכתו. 

"הנה כן בקשתי שטוחה לפני מע"כ לעשות כל אשר ביכולתו שיבחר, זכור אזכור בזמנו שגם כבודו עזר בבחירתי לראש העין וגם הופיע בהכתרתי.

המכתב אל יו''ר ש''ס השר אריה דרעי
המכתב אל יו"ר ש"ס השר אריה דרעי
הגדלה

"למותר לציין דברי הרמב"ם בפ"א הלכות מלכים ה"ט שאם הוא (הבן) חכם וממלא מקום אבותיו בחכמה, וביראה, מעמידין אותו במקום אביו - ואם הוא ממלא ביראה ואינו ממלא בחכמה מלמדין אותו ומעמידין אותו במקום. ועיי' ערוך השולחן או"ח סי' נ"מ סעיף ל' - ושו"ת הרב"ז ח"א או' סי' ק"ט והרבה אחרונים כתבו כן וכ"כ הרמ"א ביור"ד סוס"י רמ"ה. ולא נצרכה אלא כלפי החוק שצריך הליך בחירה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אני תקוה ותפילה שתעשה כל אשר ביכולתך שיבחר ושכרך כפול מה' אלוקי' וכסאך ירום ונשא, מנאי הצב"י עזריה בסיס ס"ט".

בשיחה עם "כיכר השבת", סיפר צוריאל קריספל כי "אני חייב לציין שלמחרת נסעתי במיוחד לירושלים והגעתי לישיבה שהתקיימה בסיעת ש"ס בכנסת, סיפרתי ליו"ר ש"ס הרב אריה דרעי הי"ו על פגישתי זו עם כבוד הרב זצ"ל ועל בקשתו, כמו כן סיפרתי לו על מחלתו הקשה, הרב דרעי כאב לשמוע כי הרב חולה מאוד ומייד הפטיר, מה השאלה בכלל, ראשית זו ההלכה, ובמיוחד כאשר מדובר בבן תלמיד חכם חשוב, ואמר לי, נעשה הכל שכך יהיה בע"ה ונשתדל שזה יקרה עוד בחייו, שיזכה לראות את בנו ממשיך את דרכו, אך כאמור נצחו האראלים את המצוקים ונשבה ארון ה'".

תנועת ש"ס ובראשה מועצת חכמי התורה פרסמה מודעת אבל בה נאמר כי הם "מבכים מרה את הסתלקותו האי גברא רבא, גאון התורה וההלכה אשר כל רז לא אניס ליה, עבד ה' מנעוריו, ממעתיקי השמועה אשר האיר את דרך ההלכה בפסיקותיו לרבים בארץ ובתפוצות הגאון הגדול רבי עזריה בסיס זצוק״ל, מזקני ומנהיגי עדת תימן המפוארה, רבה של ראש העין, מחבר ספרי שו"ת "אבי העזרי", חבר מועצת הרבנות הראשית לשעבר והוא בן 74 בפטירתו".

עוד נאמר בהודעה כי "מועצת חכמי התורה ותנועת ש״ס אבלים יחד עם כל בית ישראל על האבדן הגדול לעולם התורה והרבנות, לקהל עדת תימן ולכלל עם ישראל ושולחים תנחומים כנים למשפחתו המעטירה, ולבנו הגדול, ברא כרעא דאבוה, הגאון רבי יחיאל בסיס שליט"א אשר ראוי לשבת על כיסא אביו ולמלא את מקומו כרבה של ראש העין. וה' ירפא את שבר עמו ומן השמיים ננוחם אכי"ר".