אאא

החלטה הזויה: האם התבטאויות כמו "שאהיד נוח על משכבך בשלום" ו-"בדם נפדה את פלסטין" מעודדות או תומכות בטרור? המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים), עו"ד נורית ליטמן, משיבה היום (חמישי), כי התבטאויות האלו אינן בהכרח קשורות לטרור או לקריאה לאלימות.

בתשובה לפנייה על קריאות שנאמרו בהפגנה נגד חוק הלאום באוגוסט שנה שעברה, הגיעה ליטמן להחלטה כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית.

לדבריה, "עבירות ההסתה לאלימות ולטרור דורשות יסוד תוכני, של תמיכה או עידוד לאלימות או טרור, וכן יסוד הסתברותי", וכן "הוכחה של אפשרות ממשית שההתבטאות תוביל בפועל למעשי אלימות או טרור".

ליטמן מתייחסת ספציפית לקריאות שנאמרו בהפגנה: "שאהיד נוח על משכבך בשלום, אנחנו ממשיכים את דרכך", ו-"ברוח, בדם נפדה את פלסטין" – אינן מקושרות לטרור.

נורית ליטמן, אתר פרקליטות המדינה
נורית ליטמן, אתר פרקליטות המדינה
הגדלה

לדבריה: "ההתבטאויות אינן מפורשות או מובהקות ואינן בהכרח מהוות עידוד, אהדה או תמיכה למעשה אלימות או טרור".

המשנה לפרקליט המדינה הוסיפה בתגובתה, כי "עיקרון חופש הביטוי הינו עיקרון יסודי במדינה דמוקרטית, ובמיוחד כשמדובר בהפגנה פוליטית. המתאפיינת בביטויי מחאה".

וסיכמה כך: "נראה כי חלק מהביטויים שהושמעו בהפגנה, מקוממים ככל שיהיו, ראויים להתברר בזירה הציבורית ולא במסגרת ההליך הפלילי".

תשובה של המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד נורית ליטמן, הגיעה כתגובה לפנייה של עו"ד מיכאל ליטווק על בקשתו לפתיחת חקירה בחשד להסתה בגין קריאות שנאמרו בהפגנה נגד חוק הלאום.