אאא

פרופ' משה ארנס ז"ל, הלך הבוקר (שני) לעולמו והוא בן 93. ארנס כיהן בעברו כשר הביטחון, כשר החוץ, כשגריר ישראל בארצות-הברית וכיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

ארנס נולד בשנת 1925 בליטא, ובשנת 1939 היגר עם משפחתו לארה"ב. בשנת 1948 עלה לישראל והיה ממייסדי המושב 'מבואות בית"ר'.

הוא נבחר לראשונה לכנסת ה-8 ברשימת 'החירות', ובכנסת התשיעית נבחר ברשימת 'הליכוד'. ב-1982 מונה לשגריר ישראל בארה"ב, ב-1983 שב לישראל ומונה לשר הביטחון לאחר פרישת אריאל שרון, ב-1984 מונה לשר בלי תיק בממשלת האחדות.

בשנת 1987 התפטר ארנס מן הממשלה, לאור התנגדותו להפסקת פרויקט ה"לביא". בשנת 1988 שב לממשלה כשר בלי תיק, כעבור מספר חודשים מונה לשר החוץ, וכאשר התפרקה ממשלת האחדות מונה לשר הביטחון. לאחר הבחירות לכנסת ה-13 התפטר ארנס מהכנסת לפני ההשבעה, והודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

בסוף שנת 1998 התמודד על ראשות 'הליכוד' מול בנימין נתניהו, אך יומיים לפני ההתמודדות, קיבל מנתניהו הצעה לכהן כשר הביטחון והוא נענה לה ולאחר מכן נבחר לכנסת ה-15, עד שפרש מהחיים הפוליטיים.

הבוקר, כאמור, הלך לעולמו והוא בן 93.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ספד ואמר: "רעייתי שרה ואני מבכים מרה את פטירתו של אהוב נפשנו, משה ארנס ז"ל. מישה, מורי ורבי, היה תלמיד מובהק של זאב ז'בוטינסקי. במסגרת זו הוא הכיר את אבי שנכח בחתונתו עם רעייתו היקרה מיוריאל. מאז נרקם קשר עמוק בין משפחותינו.

"ראיתי את מישה עושה נפלאות לביצור מעמדה של מדינת ישראל – כשגרירנו בוושינגטון, כשר החוץ, כיושב-ראש ועדת החוץ והביטחון וכשר הביטחון פעם אחר פעם. בשנים האחרונות הוא התמסר בשקידה אינסופית לתיעוד הסיפור המלא על מרד גטו ורשה, בו מילאו אנשי בית"ר מקום מרכזי.

"לפני כמה שבועות ביקרתי את מישה בביתו. הוא היה צלול כתמיד, חד כתער, מופלא בהדרו ובאצילות נפשו, דמות מופת. לא היה פטריוט גדול ממנו. תרומתו העצומה של משה ארנס לעמנו ולמדינתנו תיזכר לעד. היה שלום מישה, נעמת לי מאוד. אהבתיך כאהבת בן את אביו".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד ואמר: "מישה היה ממנהיגיה החשובים של תנועת החירות. איש ההדר שלא חשש מפני תגר. מישה היה משרי הביטחון המעולים של מדינת ישראל. לא מצביא ולא גנרל, פשוט למדן מסור ששקד יום וליל למען ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה.

"מישה פעל כל חייו בעמדות מפתח שונות לביסוסה ופיתוחה של מדינת ישראל. כאיש אצ"ל, כמדען וכמהנדס, כמדינאי, כשגריר וכמנהל בתעשיות המשמעותיות ביותר לביטחון ישראל. לא תשכח גם תרומתו החשובה לתיקונה של ההיסטוריה אודות חלקו של הארגון הצבאי-היהודי במרד גטו ורשה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"מישה פעל בגבורה, בנחישות, באהבה אין קץ למולדת שלנו, בהדר ובאצילות בית"רית ונדמה כי המצפן הפנימי והחזון הציוני היו אלו שהוליכו אותו בכל אשר הלך. יהי זכרו ברוך".

יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין, ספד ואמר: "מדינת ישראל איבדה הבוקר את אחד מגדולי אוהביה, משה ארנס. במשך עשרות שנים ועד יומו האחרון ארנס היה מסור לרעיון אחד בכל נפשו ובכל מאודו: תחיית עם ישראל בארצו. תרומתו לביטחון ישראל ולמעמדה הבינלאומי לא תסולא בפז, והיא תהיה לו מצבת נצח.

"מישה היה מקור ידע בלתי נדלה להיסטוריה של עמנו, בעל ראייה מפוכחת ומלאת תבונה ביחס להווה שלנו, ואופטימי חסר תקנה לגבי העתיד. כאיש תנועת הליכוד הוא היה לי מורה דרך ומצפן, ואני מבקש לשלוח את תנחומיי למשפחתו היקרה. חבל על דאבדין ולא משתכחין".

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר: "משה ארנס, מגדלור ציוני, שר ביטחון פורץ דרך, הלך לעולמו. ‏אהבתי אותך מאוד, מישה. ‏משה ארנס היה ציוני ברמ"ח אבריו. ‏את כל חייו הקדיש לביצור ביטחון ישראל. במדע, באווירונאוטיקה, כשר ביטחון, כדיפלומט, כסופר והיסטוריון. ‏יהי זכרו ברוך".