אאא

הלילה, כך על פי התחזית המעודכנת, צפויים כולנו לחוש במערכת חורפית נרחבת, שתכלול כמויות רבות של גשם, רוחות חזקות בעוצמה של כ-90 קמ"ש, טמפרטורות נמוכות ובירושלים - אולי גם שלג מעורב בגשם, שלא ייערם. 

כבר אחר הצהרים הגשם שהחל בצפון יתפשט למרכז הארץ ויתחזק בהדרגה, בתוספת אובך אפשרי. במהלך הלילה הגשם יירד לפרקים, כשהוא מלווה בסופות רעמים מהצפון ועד לצפון הנגב, עד כדי חשש מהצפות ומשיטפונות במקומות המועדים.

הקור העז והשלג שצפוי בפסגות הגבוהות של הרי הצפון והמרכז, מובילים את הרשויות השונות להיערך בהתאם. כך בירושלים, משלים מטה החירום העירוני את היערכותו, גם לתרחיש בו מזג האוויר יקצין מעבר לתחזית.

המטה המיוחד "ממליץ לתושבים לשמור על בטיחות, להיערך למזג האוויר הסוער ולהישמע להנחיות שיופצו בתקשורת. במידה וירד שלג - העירייה ערוכה לטיפול בו" - נפתחת הודעת העירייה.

"יש להצטייד בתאורת חירום וערכות לחימום", מתריע מטה החירום, "וחשוב לחזק אנטנות, דודי שמש וחפצים אחרים על הגגות ובמרפסות".

כמו כן, "מומלץ לבדוק את תקינות מערכת החימום, בעיקר אלו המחייבות אוורור; לוודא איטום גגות ופתחים (חלונות ותריסים); לנקות ולפתוח תאי ניקוז מים בחצרות ומרזבים על הגגות; לפנות חפצים שאינם מוחזקים ועשויים ליפול ממקום גבוה או לעוף כגון עציצים/אדניות, ריהוט ושלטים; להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים".

 תלמוד תורה שהוצף בגשמים, ב'מערכת' הקודמת (באדיבות המצלם)

עוד מתבקשים התושבים ובעלי העסקים: "לשמור על הניקיון; להקפיד לא להשליך קרטונים ושקיות זבל מחוץ לפחי האשפה, מחשש שיסתמו את פתחי הניקוז; יש לגזום עצים וענפים בגינות פרטיות בסמיכות לכבלים ולפנות את הגזם באופן מוסדר; לבדוק בטיחות מערכות חשמל".

ובזמן אמת, בעת הפעלת מערך החירום העירוני: "ניתן יהיה לקבל מידע באתר האינטרנט העירוני, בעמוד הפייסבוק של עיריית ירושלים ובכלי התקשורת", נמסר מהעירייה.

משטרת ישראל פרסמה הנחיות נוספות, לנהגים, על רקע התחזית כי צפוי לרדת שלג בפסגות הגבוהות באזור בית אל וגוש עציון, וכי קיים חשש לשיטפונות בנחלים, כמו גם שיטפונות והצפות בכביש 90.

רוחות עזות. אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)
רוחות עזות. אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

ההמלצות החשובות הן:

• יש להימנע מהגעה לאזורים בהם קיים חשש ממשי משטפונות, לרבות עיסוק במה שמכונה "ציד שיטפונות", מה שעלול להוביל לסיכון מיותר.

• יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי מזג האוויר ותנאי הדרך.

על הנהגים להקפיד בטרם הנסיעה ברכב על תקינות האורות וניקוי הפנסים, כמו כן להדליק אורות בזמן הנהיגה.

• אין לבצע עצירות פתע ויש לשמור מרחק מהרכב שמלפנים.

• תשומת לב מיוחדת יש לתת להולכי רגל, תוך מתן זכות קדימה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

• יש להיות מרוכזים היטב בנהיגה ולהימנע מכל היסח דעת לרבות שימוש בטלפון נייד או שליחת הודעות, במקרה הצורך יש לעצור בצורה בטוחה בצד הדרך.

• חל איסור לעצור בשול הדרך ובמקום שאינו מיועד לכך, הדבר מהווה סכנה לרכבים החולפים.

• במקרה של תקלה ברכב, יש להדליק אורות מהבהבים, ללבוש אפוד זוהר, להציב משולש אזהרה, לעבור אל מעבר למעקה הבטיחות ולהתקשר למוקד 100.

• מוקד התנועה של משטרת ישראל יעדכן את מפות הwaze ואת הציבור בדבר מצב התנועה וצירים חסומים באמצעות כלי התקשורת.