אאא

פרסום ראשון: מאות אברכים שחייגו בימים האחרונים לקו טלפוני של הרבנות הראשית, כדי לשמוע את תוצאות בחינות ההסמכה הקשות שעשו ברבנות הראשית, נדהמו לגלות כי השיחה לא מתבצעת.

מתברר, כך נודע ל"כיכר השבת", כי 'וועדת הרבנים לענייני תקשורת' החליטה משום מה לחסום את אפשרויות ההתקשרות לקו זה דרך הטלפונים הכשרים.

בעקבות כך פנו רבים מהם לרבנות הראשית, כדי שזו תפעל מול הוועדה לברר מה הרקע לחסימה הזויה זו, וכדי שהיא תבוטל בהקדם האפשרי. 

ואכן ראש לשכת הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו, רפי אלטמן, שיגר מכתב חד משמעי בנדון, ל'וועדה' המדוברת.

"הנדון: חסימת קו מידע תוצאות המבחנים ברבנות הראשית", נפתח המכתב בשמו של הגר"ד לאו, שהגיע לידי 'כיכר השבת'; "אני פונה אליכם בעקבות פניה שקיבלנו מלשכת מנכ"ל הרבנות הראשית".

"בימים אלו נסתיימה בדיקתם של עשרות רבות של מבחנים במסגרת מבחני ההסמכה של הרבנות הראשית לישראל. תוצאות המבחנים מתפרסמות באתר הבחינות של חברת 'מרמנת', כשבעבר לאור הנחיית הרב הראשי לישראל הגר"ד לאו שליט"א, נוספה אפשרות גם לבעלי הטלפונים הכשרים לקבל את תוצאות הבחינות באמצעות שיחת טלפון למספר ייעודי (שמספרו 072-3977330)".

הרב הראשי לישראל (Yaakov Cohen/Flash90)
הרב הראשי לישראל (Yaakov Cohen/Flash90)
הגדלה

וכאן מגיע הרל"ש הבכיר לגופו של ענין: "בימים האחרונים מתקבלות פניות רבות מאברכים המבקשים לקבל את תוצאות הבחינות, שמס' הטלפון נחסם לחיוג ממכשירים כשרים".

"מדובר בעוול למאות רבות של נבחנים שמחכים בקוצר רוח לקבל את תוצאות הבחינות והדבר נמנע מהם. נבקש לפעול בהקדם לפתרון הנושא", מסתיימת הפניה הבלתי שגרתית.

יצוין, כי בתקופה האחרונה התקבלו פניות על חסימות מוזרות נוספות שביצעה 'וועדת הרבנים' לכמה קווי תוכן נצרכים, בהם קו המידע לתחבורה ציבורית 'קל-קו', ללקוחות חברת 'הוט מובייל', קווי מידע של כמה מהחסידויות הגדולות וכן מספרי טלפון לאמירת תהלים ומשניות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בחלק מהמקרים הללו נפתחו הקווים, לאחר תלונות רבות שהגיעו בענין זה.

הפנייה ל'ועדת הרבנים' (צילום מסך)
הפנייה ל'ועדת הרבנים' (צילום מסך)
הגדלה

בעקבות התנהלות זו של 'וועדת הרבנים', דווח אמש ב'קו הסקופים' כי בשבוע הבא צפוי להתקיים דיון ב'בד"ץ בני ברק' בו תידון האפשרות להקים כשרות אלטרנטיבית למכשירי הטלפון הסלולרי, בפיקוח מחודש של נציגי הרבנים הנחשבים.

גורמים המקורבים ל'ועדת הרבנים לענייני תקשורת' מסרו ל'כיכר השבת' בתגובה: "כנראה משום שמדובר על קו תוכן שהקידומת שלו אינה כשרה, הוא נחסם בעקבות רענון אוטומטי של המערכת הטכנית".

"אם היה נשלח אלינו טופס בקשה מסודר, כפי ששאר החברות נוהגות לעשות, הקו המדובר לא היה נחסם - כי הוא היה בתוך 'הרשימה הלבנה' של הקווים הפתוחים".