אאא

בעקבות הודעת המשטרה לתקשורת לפני כחודש אודות מעצר חשוד בחשד שעקץ את כספו של קשיש בשנות ה-80 באמתלה של מכונאי רכב, החלו להתקבל במשטרת ישראל תלונות רבות בתחנות המשטרה בירושלים מקשישים בשנות ה-60-90, שהובילו להקמתו של צח"מ (צוות חקירה מיוחד) במשטרה ולחקירה סמויה של 16 התלונות שהתקבלו אודות דפוס פעולה דומה של החשוד.

במהלך החקירה הסמויה, התחקו חוקרי המשטרה אחר דפוס פעולתו של החשוד בן ה-42 תושב מזרח י-ם, ועלה כי הוא נוהג על פי החשד לאתר את הקשישים כשהם נוהגים לבדם ברכבם, פונה אליהם מיוזמתו תוך שמציג עצמו כמכונאי רכב, ובאמתלה כי הוא מזהה תקלה/קלקול ברכבם.

לאחר שהצליח החשוד לגרום להם לעצור בצד הדרך, על מנת לרכוש את אמונם אף דאג על פי החשד ליצור מצג של תקלה, למשל באמצעות שפיכת מים על המנוע בכדי להציג כי ישנה נזילה או ניתוק אחד הכבלים. בשלב זה על פי החשד דרש החשוד מהקשישים אלפי שקלים במזומן תוך התחייבות כי יתקן את רכבם, אך נעלם עם כספם והתיקון כאמור מעולם לא בוצע.

אתמול (ראשון) עם מעבר החקירה לשלב הגלוי, עצרו חוקרי המשטרה את החשוד כשהוא ברכבו שעל פי החשד סייע לו בביצוע העבירות, והוא נעצר לחקירה בחשד לקבלת דבר במרמה, עושק ע"י קבלת דבר שאינו מגיע כדין, זיוף, גניבה ועבירות נוספות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

רכבו של החשוד נתפס ע"י השוטרים, ובמהלך חקירת המשטרה ייבחן הליך לחילוטו. הבוקר, יובא החשוד בפני בית המשפט בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו.

במקרה העוקץ הראשון שנחשף במשטרה בתאריך 23.1.19, הצליחו השוטרים להשיב את מלוא הסכום, ניגשו לביתו של הקשיש והשיבו לו את כספו. הוא בתגובה אמר לשוטרים: "אני שמח ומעריך מאוד את השוטרים, אני לא יודע איך הצלחתם לעלות עליו, הוא כנראה נוכל."

הקשיש שקיבל בחזרה את כספו
הקשיש שקיבל בחזרה את כספו
הגדלה

במשטרה ציינו, הפרסומים בתקשורת יחד עם היענות הציבור להתלונן במשטרה, הביאו להקמת צוות החקירה המיוחד שחשף את דפוס פעולתו המלא של החשוד שפעל במשך חודשים ועקץ קשישים בחוסר רגישות, ובחלק מהמקרים אף גזל מהם את כספם היחיד המשמש אותם למחייתם. נגדו אנו מתכוונים לפעול ביד קשה למיצוי מלוא הדין ובמטרה לנסות ולהשיב לקורבנותיו את כספם.