אאא

בשבת בצהריים נפטר הגאון רבי יחזקאל ברטלר, מחשובי תלמידי מרן החזון איש זצק"ל ומגדולי תלמידי החכמים בבני ברק, והוא בן 84.

תלמידיו מספרים כי הרב שוב לא חש בטוב, כפי שאירע מספר פעמים בשנים האחרונות, וכי הוא נפטר בדרכו לבית החולים מעייני הישועה.

הגאון רבי רפאל אביגדור יחזקאל זצ"ל, רֶבּ חַצְקְל בפי כל, היה מקורב לגדולי הדור זצ"ל ושליט"א, ונודע בגאונותו והתמדתו בתורה, בה עסק כל חייו.

הוא נולד בקולומיאה, אז בשטח פולין, לרב עזריאל ברטלר זצ"ל, חסיד ויז'ניץ, ולאמו הרבנית מינדל, בתו של הרב יצחק פרנקל מצאצאי ה'נודע ביהודה'.

במהלך מלחמת העולם השנייה חולצה אמו עם ילדיה מגטו בוכניה בידי העסקן אליעזר לנדא, שהציל מגטו זה אלפי יהודים, אל החבלים המזרחיים של פולין שנתפסו על ידי הצבא האדום.

בהיותו בן 8 עלה יחזקאל לארץ ישראל, במסגרת עליית 'ילדי טהרן', ונכנס לבתי אבות של פוניבז'. מרן הרב מפוניבז' זצ"ל, שעמד על כישרונותיו, הביאו אל מרן החזון איש, שהכניסו לביתו ופרס עליו את חסותו, ועל אף גילו הצעיר למד עמו רבות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאחר המלחמה אביו לא שב, ואמו קיבלה היתר עגונה, אולם לא נישאה - בשל חוות דעתו של החזון איש, שסבר שבמקרה שלה אסור לה להתחתן.

הרב ברטלר זצ"ל, שעם השנים הלך והתגדל בתורה, נמנע מלכתוב את חידושיו. אמנם חלק מהם כתב אחיינו ותלמידו הרב מתתיהו רייסנר, שכלל אותם בסדרת ספריו "מבא שערים" וספרים נוספים. בשער כל ספר ישנו כיתוב המייחס את רוב הדברים בספר לדודו של המחבר, הרב ברטלר.

רעייתו של המנוח זצ"ל היא הרבנית דבורה לבית שכטר, גיסו הוא ראב"ד העדה החרדית הגר"מ שטרנבוך, גיס נוסף הוא ה'מגיד מישרים' הנודע רבי אריה שכטר.

חתניו הם הגאון רבי אליהו פוזן המשמש כדיין בבית דין צדק בני ברק, הגר"צ פרידמן, והרב אברהם קלמנוביץ - שלושתם מכהנים גם כר"מים בישיבת זכרון מיכאל שבזכרון יעקב. כלתו היא הסופרת חסיה ברטלר.

הלוויתו של הגר"י ברטלר תצא מחר בשעה 10 בבוקר, מביתו שברחוב ורנר בבני ברק.