אאא

וועדת חקירה מיוחדת שהעבירה היום (חמישי) את ממצאי חקירתה לידי מועצת זכויות האדם של האו"ם קובעת כי ייתכן וישראל ביצעה פשעי מלחמה.

על פי הדו"ח, שבחן את תגובת צה"ל להתפרעויות האלימות של הפלסטינים בגבול רצועת עזה, "חיילי צה"ל ירו במכוון על אזרחים וייתכן שביצעו פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות".

"כוחות הביטחון הישראליים הרגו ופגעו במפגינים פלסטינים שלא היוו סיכון מיידי, או שלא לקחו חלק באופן ישיר בפעולות איבה כשנורו", נכתב בדו"ח. לטענת מחבריו, החיילים ירו במכוון לעבר עיתונאים.

"ישראל עשתה שימוש מופרז בכוח קטלני, שהפר את זכותם של מפגינים לחופש ביטוי, אסיפה חופשית והתאגדות. ישראל הפרה גם את זכותם של ילדים כשהשתמשה נגדם בכוח קטלני למרות שלא היוו סכנת חיים. כוחות הביטחון הפרו את הדין ההומניטרי הבינלאומי כשירו בפראמדיקים, עיתונאים וילדים, שמעמדם מוגן". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בתגובה מסר שר החוץ ישראל כץ, "תאטרון האבסורד של המועצה לזכויות אדם הפיק עוד דו"ח עוין, שקרי ומוטה נגד מדינת ישראל. מדובר בדו"ח שמתבסס על מידע מסולף שבו כלל לא נבדקו העובדות ושכל מטרתו היא להכפיש את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ולפגוע בזכותה להגנה עצמית מפני טרור של ארגון רצחני.

"ישראל דוחה את הדוח על הסף. אף גורם לא יוכל לשלול מישראל את הזכות להגנה עצמית ואת החובה להגן על תושביה וגבולותיה מפני מתקפות אלימות", הוסיף השר כץ.

לדברי שר החוץ הזמני, "מי שדוחף את תושבי עזה לגדרות, כולל נשים וילדים, הוא ארגון החמאס, שמטרתו המוצהרת היא השמדת מדינת ישראל והוא הנושא באחריות".