אאא

עיתון 'הארץ' פרסם הבוקר (רביעי) בכותרות הראשית תחקיר של הכתבים יהושע (ג'וש) בריינר עידו אפרתי, תחת הכותרת: "כך גייס ליצמן את מערכת הבריאות לטיפול באשת האדמו"ר מגור".

בכתבה, נטען כי במשך חודשים ארוכים גויסה שורה של רופאים בכירים בישראל, בהם מנהלי מחלקות, בכדי לטפל באופן אישי ברבנית מגור.

"הארץ" טוען כי הטיפול ברבנית "כלל בין היתר תנאי אשפוז מפליגים, ביקורי בית של מומחים משלושה בתי חולים מובילים וגדולים, וזירוז תורים לבדיקות, שהביאו לעקיפת אזרחים רבים".

בתגובה לתחקיר, מפרסמת לשכתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן תיעוד של עשרות ארגזי מסמכים ובהם פניות הציבור שהתקבלו בלשכת ליצמן בחמשת החודשים האחרונים בלבד. "כל זה רק פניות ציבור מתועדות וממוסכמות. בנוסף להן יש עוד לפחות כפול פניות מידיות, המטופלות בהודעה כתובה וללא מסמכים מצורפים", הם מבהירים.

באשר לתחקיר עצמו נמסר כי "עקב מחויבות לצנעת הפרט לא נוכל כמובן להתייחס ישירות למקרה ספציפי, אך יודגש כי כל ההליכים בנושא שהוזכר בוצעו על פי החוק ובהקפדה יתירה על כללי מינהל תקין".

בלשכת ליצמן מציינים עוד כי "לגבי פניות לשכת ליצמן לעזרה, אנו רואים זאת בזכות וכחובה, לסייע לכל מי שפונה ללשכתנו בנושאי רפואה, בדגש על כל מי שפונה, ללא הבדל דת, גזע וקהילה. זאת בניגוד מוחלט לנטען כביכול על העדפות למקורבים ומטופלים חרדים.

"יש לדחות ניסיונות להכפיש את ליצמן ולשכתו בגין סיוע לזולת כי זו מדיניות ברורה עליה הודענו בראשית הקדנציה ואף פרסמנו מספרי טלפונים של צוות הלשכה כדי לסייע לציבור, כל זאת במקביל למניעת בירוקרטיה וייעול מערכת הבריאות ולא במקום זאת. יש להבין כי חלק גדול מהפניות אלינו הינן בגדר פיקוח נפש והצלת חיים. זו חובתנו לסייע לפונים, כמובן בהקפדה על דרישות החוק והנהלים".

בלשכה מציינים עוד כי "הדברים ניתנים לבירור ובחינה, מעולם לא בדקנו מי זה שפונה אלינו לעזרה, רוב הפונים אלינו כלל אינם מוכרים לנו ואינם שייכים לציבור החרדי ולקהילה מסויימת. חילונים וחרדים, דתיים ושאינם, ערבים ועולים, כולם שווים להשתדלות מצידנו לסיוע ועזרה אפשרית ובכל נושא רפואי".

בסיום ההודעה צורפו מספרי הטלפונים אליהם ניתן לפנות לצוות לשכת סגן שר הבריאות:
חיים יוסטמן ‭050-4121212‬
מוטי בבציק ‭050-4151111‬
אבי דז׳דק ‭052-7616112‬
דוא״ל: SAR@moh.gov.il