אאא

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן התייחס היום (רביעי) לדברי שר האוצר משה כחלון כי העביר יותר ממיליארד ש"ח ואין לו מושג לאן הם נעלמו, וטוען כי משרד הבריאות לא קיבל את הכסף.

"נדהמתי לקרוא הבוקר את אמירתך כביכול הועברו מיליארד ש"ח למשרד הבריאות עבור הפסיכיאטריה", כותב ליצמן במכתבו לכחלון. "אני מניח שנכון למועד זה ערכת כבר בדיקה מקיפה בנושא וגילית שלא הועבר אף לא שקל אחד למשרד מתוך סכום זה".

ליצמן מוסיף בהמשך מכתבו, "הופתעתי לאחרונה לגלות שכעת גורמי המקצוע במשרדך דורשים שסכום זה יממן גם העתקה של בית החולים הגריאטרי שמואל הרופא, למתחם בית החולים שמיר, עניין העומד בסתירה מוחלטת לסיכום התקציבי, וכמובן שלא יותיר משאבים למערכת הפסיכיאטרית".

לסיום כותב לו ליצמן, "אשמח שתנחה את אנשי משרדך להעביר את 2 מיליארד השקלים אליהם התייחסת היום על מנת שאנו נוכל להביא לשינוי הנדרש במערכת בריאות הנפש".

מכתבו של ליצמן בא לאור חשיפת ישראל היום הבוקר, של הקלטה בה נשמע השר כחלון נשאל במפגש על המצוקה הגדולה שיש בבתי החולים הפסיכיאטריים, והוא השיב: "כי כבר לפני שנה העברתי למנכ"ל משרד הבריאות מיליארד שקלים שיהיו מיועדים לפסיכיאטריה, והרי אני זה שסופר את הכסף, ואז מעביר. ופתאום אני שומע אין כסף, אז החלטתי להעביר אקסטרה תקציב ונתתי עוד מיליארד שקל. וכנראה שוב הכסף לא הגיע ליעדו. תהרגו אותי, אני לא יודע לאן הולך כל הכספים האלו".

עוד הוסיף השר כחלון ואמר: "מנכ"ל המשרד סימן טוב, אומר שהוא אחראי להעביר את הכסף, ואני סומך עליו, כי אני לא מבין ברפואה, ואני באמת ובתמים בטוח שהוא מעביר את הכסף. אלא שפתאום מגיעים אליי אנשי הפסיכיאטריה ואומרים שלא העבירו להם אפילו שקל".

משרד הבריאות מסרו בתגובה ל"ישראל היום": "בניגוד לנטען, מיליארד השקלים שהובטחו לבינוי המוסדות הפסיכיאטריים לא הועברו למשרד הבריאות על ידי גורמי המקצוע במשרד האוצר. לא ברור על אילו מיליארד שקלים נוספים מדובר, אך הם מעולם לא ניתנו. אנחנו משוועים לכל תוספת תקציב עבור המערכת הפסיכיאטרית, שכמו שאר המערכת, זקוקה באופן דחוף לתוספת משאבים משמעותית.

"לגבי התקנים, משרד האוצר העביר 100 תקני סיעוד לבתי החולים הפסיכיאטריים ו־50 נוספים סוכמו, אך טרם תוקצבו על ידי משרד האוצר. אנו מסכימים כי נדרשת תוספת תקנים גדולה יותר, ובכוונתנו לדרוש תוספת כאמור בדיוני התקציב עם הרכבת הממשלה החדשה".