אאא

משפחות רבות שרכשו לחג הפסח השנה, את אותה כמות המצות כפי שרכשו בשנה שעברה, התלוננו כי השנה המצות אזלו להם מוקדם מהצפוי.

בבדיקה שערכו התברר, כך לדבריהם, כי שינוי בגודל של כל מצה ממצות המכונה, גרם לבלבול - אף שהמשקל של כל חבילה, לא השתנה.

בחבילות מצות מכונה 1 ק"ג שהציבור רגיל לרכוש לחג הפסח, יש בממוצע יותר משלושים מצות, כאשר לפי ההלכה כל מצה היא כזית, לעניין קיום מצות אכילת מצה ו'ברכת המזון'. עד היום ובמשך שנים רבות, מצות המכונה המרובעות היו בגודל ובמשקל אחידים.

אלא שהשנה לראשונה, מותג מצות מוכר וידוע אפה מצות מכונה בגודל שונה מהמקובל וכך, אף שהמשקל הכולל של החבילה נשאר כפי שהיה - ק"ג בכל חבילת מצות, הרי שמספר המצות בכל חבילה ירד לקצת יותר מעשרים מצות ולעומת זאת המצה מעט ארוכה יותר מהמצות הסטנדרטיות הנמכרות במשך שנים. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אברך בני ברקי שרכש את המצות הללו מספר ל"כיכר השבת": "רכשתי 10 ק"ג מצות מכונה בדיוק כפי שרכשתי בשנה שעברה, לא היה שינוי במספר הסועדים בביתי, אולם באופן בלתי מוסבר המצות שרכשתי כמעט ואזלו באמצע החג".

לדבריו, "רק לאחר בדיקה מדוקדקת התברר כי אמנם רכשתי 10 ק"ג מצות אך הרבה פחות מצות. אנחנו רגילים לאכול מצה שלמה כפי המקובל כל השנים, שכל מצה היא 'כזית' כדי לצאת ידי חובת אכילת מצה ולחיוב בברכת המזון, ומתברר כי במצות אלו, שלפי דעתי עבות יותר וארוכות יותר, מספיק הרבה פחות ממצה אחת ל'כזית'. לדעתי בהזמנה הטלפונית היו צריכים להדגיש לציבור שמבנה המצה השנה שונה, ולהסביר לציבור שהמשקל לא השתנה אבל כמות המצות ירדה".

בעלי מותג המצות, הסביר ל"כיכר השבת" בתגובה כי "המצות אזלו מוקדם מהצפוי בשל העובדה שהן טעימות באופן מיוחד". לדבריו, "השינוי היחיד הוא שהוספנו 5 ס"מ באורך המצה, מה שהפחית את הכמות בכמה מצות בודדות בכל חבילה".