אאא

סכסוך משפטי מתמשך בין ועד מושב מירון ותנועת חב"ד על מתחם בגודל 600 מטר העיב לאורך תקופה ארוכה על ההכנות להילולת ל"ג בעומר המסורתית במירון.

שלשום דחה בית המשפט המחוזי בנצרת דחה את עתירת ועד מושב מירון ופסק כי תנועת חב"ד תוכל לערוך פעילות כרגיל בל"ג בעומר.

עם זאת, בניגוד להחלטת בית המשפט, אתמול מנעה משטרת ישראל מאנשי חב"ד להקים את התשתיות במתחם לקראת ההילולה, הבוקר לאחר קבלת הבהרה מבית המשפט - ההכנות התחדשו.

הסיפור התחיל לפני כחודש, אז עתר הועד הממונה של מושב מירון לבית במשפט המחוזי בנצרת לפינוי חב"ד מהמתחם, כאשר לטענת הוועד, תהליך הקצאת המתחם לתנועת חב"ד היה בלתי תקין, ויש לבטלו רטרואקטיבית.

העתירה הוגשה ערב חג הפסח, וכללה צו למתן סעדים זמניים במטרה למנוע את פעילות חב"ד המסורתית שנערכת בל"ג העומר, ומשההחלטה התעכבה, הוגשה בשבוע שעבר מטעם ועד היישוב בקשה נוספת למתן תשובה טרם ל"ג בעומר.

בתגובה לעתירה השיבה תנועת חב"ד, אותם יצגו עוה"ד מרדכי בייץ ודויד שמואלביץ ממשרד עוה"ד יגאל ארנון ושות', כי טענות הוועד חסרות בסיס, וכי הקצאת המתחם אושרה שוב ושוב בכמה החלטות שונות לאורך השנים.

בדבר הבקשה לסעד זמני, הדגישה המשיבה כי המבקשת מעלימה מבית המשפט את העובדה שחב"ד מבצעת במקום פעילות אינטנסיבית מזה שנים רבות. וכי לא צפוי להיגרם לאגודה נזק כלשהו מדחיית בקשתה. לעומת זאת, קבלת הבקשה תגרום למשיבים נזקים כבדים, כשפעילותם בתקופת ההילולה לא תצא אל הפועל ורבבות חסידי חב"ד לא יוכלו להשתתף באירועים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בית המשפט המחוזי קבע כי אכן לו סמכות לדון בתיק והעבירו לבית המשפט השלום, אך נוכח דחיפות הסעד נעתר לדון בו ופסק נגד התובעים כי לא יערך פינוי של חב"ד מהמתחם, לא תהרס הגדר התוחמת ולא תמנע כל פעילות אחרת של חב"ד מהמתחם.

לדברי בית המשפט, לא הוכח שייגרם נזק כלשהו למבקשת אם לא תוסר הגדר, לדבריו "המבקשת מציינת כמעט באופן לקוני בבקשה כי המקרקעין נדרשים לה לצורך התארגנות לפעילות ל"ג בעומר, בדיון הוסיף בא כוחה כי הדבר אף דרוש מטעמים ביטחוניים, תוך שהוא מזהיר מפני התרחשויות קשות ככל שלא יפונה השטח. אין בפניי ראיה כלשהי לאמור" עוד הוסיף בית המשפט: "טענה לקונית כי השטח דרוש למבקשת עצמה לצורכי התארגנות בשלב ראשוני זה, אינה מעמידה לה זכות כלשהי ואינה מלמדת כי תיגרם תוצאה קשה ביותר אם לא יינתן הסעד."

בית המשפט נעתר לבקשה רק באופן חלקי ומנע בינתיים הקמת מבנה של קבע או מבנה ארעי עד להחלטה בתיק העיקרי, זאת לאחר שהמשיבים הבהירו שכרגע הם שוקדים על הוצאת היתר בניה אשר אורכת זמן רב, ואין להם כוונה לבנות בניגוד להיתר.

אך בזו לא תמה הפרשה, אתמול במהלך ההכנות לקראת ההילולה הוציאה המשטרה צו מניעה לתנועת חב"ד משימוש בשטח בטענה כי בניית אוהלים וציליות נחשבות כמבנה ארעי אשר ע"פ החלטת בית המשפט לא ניתן להקים טרם ההחלטה בתיק העיקרי. לאחר פניה דחופה של תנועת חב"ד לבקשת הבהרה מבית המשפט המחוזי, הוסר הבוקר צו המניעה וההכנות להילולה התחדשו.