אאא

במהלך חקירת ניר חפץ, הפעילו עליו לחצים כדי שיהפוך לעד מדינה ובין היתר שכנעו אותו להחליף עורך דין - כך חושף היום (שני) עיתון גלובס.

עו"ד ירון קוסטליץ, שייצג תחילה את ניר חפץ, אינו מייצג עדי מדינה. לפי תמלילים מתוך החקירה, החוקר אמר לחפץ: "אם אותו מנתח או רופא יכול לגרום למותך, או שאתה באיזשהו שלב מבין כי הרופא, האבחנה שלו לא נכונה - אולי צריך להחליף רופא, וזה קורה. בדיוק כמו שהוא יכול להציל אותך, כך הוא גם יכול להרוג אותך".

כעבור שבועיים, החליף חפץ את סנגורו בעו"ד אילן סופר, שייצג אותו במשא ומתן לחתימה על הסכם עד מדינה.

לפי גלובס, במהלך חקירה שנערכה לחפץ ב-21 בפברואר 2018, הוקרן לחפץ סרטון של עימות שנערך קודם לכן בין שאול אלוביץ', החשוד במתן שוחד לנתניהו, לבין אחת העדות.

החוקר יניב פלג, הבהיר לחפץ כי "כל מה שאתה רואה פה זה אמת, זה זמן אמת, לא משהו מבוים, שלא יהיה לך ספק בכלל. אבל מה שכן, קח בחשבון, כנראה אתה משווה את העורך דין שלך למנתח, או רופא".

חפץ: "נכון".

חוקר: "אם אותו מנתח או רופא יכול לגרום למותך, או שאתה באיזשהו שלב מבין כי הרופא, האבחנה שלו לא נכונה, אולי צריך להחליף רופא, וזה קורה. בדיוק כמו שהוא יכול להציל אותך, כך הוא גם יכול להרוג אותך".

חפץ: "אני מסכים איתך. ואני.."

חוקר: "אני מכיר את העורך דין שלך אבל אם הוא רופא אז.."

חפץ: "תזכור, תזכור שבסופו של דבר כשאתה צריך להיכנס לניתוח אתה צריך רופא".

חוקר: "נכון".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

חפץ: "ההוא עוזר, בלי רופא לא תעשה ניתוח".

חוקר: "נכון, נכון, נכון".

חפץ: "אוקיי".

חוקר: "לפעמים כשיוצאים מהניתוח אתה יודע אם עוד איזשהו משהו שנגרם, עוד תקלה שקרתה, עוד איזה, אתה יודע יש כל כך הרבה תביעות בעולם הזה. שישב לך בראש שלפעמים אולי הרופא, אותו רופא שאנחנו נעזרים בו, אולי הוא לא טוב בשבילנו. כן, אם אין ראיות נגדך ואתה לא עונה לעניין, הכול בסדר, כי אין לי ראיות, אני לא יכול להוכיח שום דבר ממה שאני שואל אותך, אלא אם כן ענית לי והודית במה ששאלתי אותך".

חפץ: "כן, אבל אני עונה".

חוקר: "אתה לא עונה".

בהמשך החקירה חוקר המשטרה הטיח בחפץ שהוא אינו דובר אמת. חפץ אמר שהוא משתף פעולה ולא שומר על זכות השתיקה אך החוקר המשיך: "לא, לא, לא. זה שאתה מוציא מלים מפיך זה לא אומר שבגלל זה אתה לא שומר על זכות השתיקה. זכות השתיקה לא הכוונה לשתוק ולהיות אילם בחקירה, אלא זה כדוגמה. התשובות שלך הן זכות השתיקה לכל דבר ועניין".

חפץ: "הייתי צייתן, הייתי ממושמע, שמרתי על הכללים".

חוקר: "לא אמרתי שלא, לא אמרתי שלא, דיברתי ספציפית אך ורק על התשובות שאתה נשאל, לא אמרתי שאתה לא צייתן, אתה מבחינת נחקר, התנהגותך למופת".

חוקר: "אתה עונה בנימוס אבל אתה לא עונה לעניין".

חפץ: "לא, לא, לא, אתה לא יכול לצפות שהתשובות שלי הן יהיו מה שאתה רוצה, אתה צריך לצפות שהתשובות שלי הן יהיו מה שאני חושב".

חוקר: "אני רוצה שהתשובות שלך יהיו אמת, אמת, אמת".