אאא

שני חברי צוות "עובדה", הצלם ירון וינשטיין והכתבת לימור פנחסוב, נסעו לגואטמלה בכדי לצלם כתבה על הכת "לב טהור" ובמהלך הצילומים, הותקפו באלימות.

הכתבת שחזרה היום (חמישי) בראיון לחדשות הבוקר של קשת 12 את רגעי האימה: "זה רגע מאוד מפחיד שבו העבודה העיתונאית מתערבבת עם פחד אמיתי".

"אני שוקדת על הסיפור הזה לפחות ארבע שנים, הנושא הזה לא מניח לי. מסוכן בכת הזו, הם באמת לא פוחדים מכלום. הם מבודדים במתחם מבודד. הם ידעו שאנחנו ישראלים והם קיללו אותנו ואת המדינה בעברית".

הצלם ואחד המרואיינים שהצטלמו לכתבה, הותקפו באכזריות על ידי עשרות חברי הכת שקשרו אותם, בעטו בהם ורגמו אותם באבנים. הכתבת הזעיקה את המשטרה שחילצה אותם והם פונו לבית החולים המקומי.

וינשטיין סיפר במהדורה המרכזית של חדשות 12 על רגעי התקיפה: "פחד אימים. הם אמרו שיקברו אותנו, צעקו, 'אתם תמותו פה היום, אנחנו נהרוג אתכם, ציונים מסריחים'. אחרי שהייתי על הרצפה חנוק והפסקתי להתנגד, התחילו מכות מטורפות. הם לקחו אבנים גדולות והתחילו לזרוק. פחדנו ממוות בסקילה".

על הרגע בו הצילה אותם ספרה פנחסוב, "הייתי ברכב שבא לאסוף את הצלם ואת אבי, המרואיין שלנו. כשהגעתי לאסוף אותם אחד המקומיים אמר, 'באת לאסוף את האמריקאים? הם שמה למעלה חוטפים מכות'. הזעקתי את המשטרה. הם לא ידעו שאני למטה, יש להם גם המון קשרים במשטרה המקומית. הם לא התכוונו שאבוא ואפריע להם, זה היה נס".

בהמשך, כך היא מתארת, "הקונסולית והקב"ט של השגרירות הגיעו לקחת אותנו וחילצו אותנו. יום אחרי הבדיקות בבית החולים, ירון חזר לצלם שזה פשוט מדהים. יש לנו פה מטרה שהיא לספר את הסיפור הזה ולחולל שינוי, זה הכוח שלנו, לחשוף את זה ולעשות שינוי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדברי פנחסוב, הילדים, שרובם ישראלים, עוברים מסכת התעללות קשה בכת: "יש שמה חוקים מאוד נוקשים, הקצנות ועונשים, כמו הצלפות בילדים בהמון אמצעים. נותנים לילדים תעניות דיבור. יש שם נישואים בגיל 12".

בכת לב טהור, חברים כמה עשרות מבוגרים וכמאתיים ילדים. אחרי שהוכרזה ככת פוגענית בישראל ובארה"ב, נמלטו חבריה לגואטמלה - שם הם חיים כיום.

הכתבה המלאה על הנעשה בכת החרדית, תשודר בעונה הבאה של תכנית התחקירים 'עובדה', שם הביעו תקווה כי בזכות השידור - ישוחררו הילדים.

פנחסוב מזכירה, "יש פסיקה ישראלית של בית משפט ישראלי שקובע שזאת כת פוגענית ושעל מדינת ישראל לעשות ככל הניתן כדי להחזיר את הילדים הישראלים לארץ. זה לא נעשה. הכת הזאת פעילה כבר שנים. צריך לעזור לילדים האלה, להפריד אותם מהמבוגרים ולהוציא אותם משם".