אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר לבני גנץ מתווה בנושאי דת ומדינה בשם גוש ה-55. החרדים לא אישרו את המתווה עדיין אך גם לא מתנגדים אליו. נמסר כי ידונו בנושא עם מועצות חכמי וגדולי התורה במידה וגנץ יקבל אותו 

הנושא הבוער ביותר הוא נושא חוק הגיוס. נתניהו מציע את מתווה אטיאס שמאזן בין המתווה שהגיש משרד הביטחון בשם אביגדור ליברמן לבין המתווה שהחרדים רוצים. נתניהו אף מציע בנושא חופש הצבעה לכל הסיעות. יודגש, שהמתווה הזה מנוגד לעמדת האדמו"ר מגור. שהתנגד אליו בעבר.

בנושא דת ומדינה נתניהו מציע שלא יחוקקו חוקים דתיים או חילוניים, אלא רק במסגרת וועדה בין מפלגתית שהיא זו שתכריע בחוקים דתיים או אנטי דתיים. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בסרטון שפרסם: "התקשרתי עכשיו לחבר הכנסת בני גנץ והצעתי בפניו מתווה פשרה להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה. זו הממשלה היחידה שאפשר להקים עכשיו וזו הממשלה היחידה שחובה להקים עכשיו".

"כל אזרחי ישראל מסתכלים סביב ורואים איך המזרח התיכון משתנה לנגד עינינו - משתנה לרעה. מי שצריך לדעת יודע שגם האתגרים הביטחוניים הולכים וגדלים, והם לא מחכים לנו".

"לכן אני קורא לבני גנץ לגלות אחריות לאומית ולהיכנס איתי מייד למשא ומתן, להקים איתי את הממשלה שמדינת ישראל כל כך זקוקה לה".

יצוין כי מדובר בפעם הראשונה שראש הממשלה פונה במסגרת גוש ה-55 הכולל את הסיעות החרדיות גם ליאיר לפיד להצטרף לממשלה אחת יחד עם החרדים. ייתכן ובשעות הקרבות חלק מהסיעות החרדיות יפרסמו הבהרה בנושא הפניה ליאיר לפיד.

ההערכה היא שבוודאי בנושא חוק הגיוס לפיד צפוי להתנגד לכל פשרה ולכל מקרה שכן הוא הצהיר כבר כי החוק היחיד שיתמוך בו יהיה החוק שהגיש משרד הביטחון על פי המתווה של ליברמן.

בכיר חרדי שעודכן על המתווה קודם שנתניהו שוחח עם גנץ אמר: "הסיכוי שהמתווה יתקבל שואף לאפס".

מיהדות התורה נמסר: "כפי שהודענו אחרי הבחירות האחרונות סיעת יהדות התורה היא חלק מבלוק הימין ה- 55. כידוע, הסמכנו את רה"מ נתניהו לנהל מטעמנו מו"מ להקמה אפשרית של ממשלת אחדות עם מפלגות נוספות. כשיוגש לנו מתווה קואליציוני קונקרטי נדון בו ונכריע".

מכחול לבן נמסר: "יו"ר כחול לבן, חה״כ רא"ל (במיל') בני גנץ שוחח היום עם ראש הממשלה היוצא לבקשתו ושמע ממנו את הצעתו". 

"לצערנו, התנהלותו של ראש הממשלה היוצא בפועל גם במהלך התקופה האחרונה מצביעה שדרכו אינה לאחדות אלא לחסינות. גם היום הוא לא מוכן לבוא למשא ומתן ישיר, וגם היום הוא אינו מוכן להכיר בכך שרוב אזרחי ישראל בחרו בממשלת אחדות ליברלית, ללא הקיצוניים. זו הסיבה שכחול לבן היא הסיעה הגדולה בכנסת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"לא בכדי, הצעתו של ראש הממשלה היוצא אינה כוללת התייחסות לנושא החשוב ביותר- שמירה על טוהר המידות ושלטון החוק. גם בשבועות האחרונים, ממשיך נתניהו לצאת נגד מערכות אכיפת החוק, נגד התקשורת ונגד גורמים ממלכתיים ואינו נוהג במערכות אלו בכבוד הראוי. "

"אנו מברכים על חלקים בהצעתו של ראש הממשלה, כמו הנכונות לדון בנושאי דת ומדינה וההכרה בצורך להכין תוכנית רב שנתית למערכת הביטחון. עם זאת, הקמת ועדות ודחיית קבלת ההחלטות לשלבים מאוחרים, מעלה חששות כי מדובר במתווה שמטרתו היא להקים ממשלה בראשות נתניהו, ולא לפתור את סוגיות היסוד. בעת הזו ובהתאם למצב הביטחוני, הכלכלי והמשפטי, הדבר הנכון למדינת ישראל ולעם ישראל הוא ממשלת אחדות רחבה וליברלית, עם קווי יסוד ברורים ביחס לנושאי ביטחון, טוהר המידות, דת ומדינה וכלכלה. לכן, אנו קוראים לנתניהו להחזיר את המנדט לנשיא המדינה ולאפשר ליו"ר כחול לבן להוביל הקמת ממשלה שתתקן את הבעיות הביטחוניות והכלכליות שיצרה הממשלה הנוכחית, ולבוא למשא ומתן ישיר בלב פתוח ובנפש חפצה במקום למשוך זמן".

הליכוד הגיב, כי "גנץ נכנע שוב לתכתיבים של לפיד וליברמן - והפך לסרבן סדרתי המונע הקמת ממשלת אחדות לאומית. גנץ סירב למתווה הנשיא, סירב להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו, סירב למפגש בין צוותי המו״מ וכעת מסרב למתווה הפשרה של ראש הממשלה".

"לפיד-ליברמן וגנץ מובילים לממשלת מיעוט שנשענת על המפלגות הערביות וכשלא יצליחו גם בזה הם ידרדרו את המדינה לבחירות חדשות".