אאא

בליל תשעה באב הותקף ל' ללא סיבה בעת שצעד ברחוב א-סראיה בעיר העתיקה בירושלים. התוקפים היכו וקיללו אותו, ובעת של' טופל על ידי חובש מד"א שהזעיק למקום המשיכו התוקפים והשליכו לעברם אבנים ובקבוקי זכוכית. לטענת המותקף, פניית החובש לשוטרים שהיו בסמוך נענתה בתגובה כי אין ביכולתם לעזור, ועל ל' הפצוע להתפנות בכוחות עצמו מהמקום. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את ל' שלח מכתב למפקד מרחב דוד, בבקשה לדעת מה עלה בגורל החקירה.

במכתבו תיאר עו"ד בלייכר את שאירע במהלך התקיפה "בליל תשעה באב הותקף ונפצע מרשי ברחוב א-סראיה בעיר העתיקה, לאחר שרחובות אחרים נסגרו בידי המשטרה. באותה עת היו במקום חבורת בני מיעוטים אשר הציפו את הרחוב במים, והחלו להשפריץ ולהתנכל לעוברי אורח יהודים".

לדבריו, "מרשי עבר במקום כאשר לפתע אחד החשודים העיף לעברו מגב. מרשי אחז במגב ואז ברגע אחד קפץ עליו אחד התוקפים והפילו לרצפה, בו בזמן שתוקפים אחרים מכים את מרשי תוך שהם מקללים את מרשי ואת ה'יהוד' קללות נמרצות".

עו"ד בלייכר תיארף כי ל' הצליח בקושי רב להתרחק לרחוב אחר, והתקשר למשטרה ולמד"א. ל' נזקק לטיפול רפואי היות ובשל התקיפה פרק את כתפו וקרע את רצועת הכתף. "תוך כדי הטיפול החלו לזרוק לעבר מרשי והחובש אבנים ובקבוקי זכוכית, אשר סיכנו את חייהם. החובש פנה לכוח משטרתי שהגיע למקום בבקשה לפעול כנגד זריקת האבנים, ונענה על ידי הקצין שאין בידם מה לעשות לבד מלברוח מהמקום".

נוסף לכך, הבהיר קצין המשטרה לחובש כי אין אפשרות להביא למקום רכב פינוי, ועל ל' הפצוע להתפנות בכוחות עצמו מהמקום. ל' נאלץ לדדות על רגליו מרחק רב, תוך שהוא סובל מכאבים עזים בידו וכולו ספוג מים. ל' פונה לטיפול בבי"ח הדסה עין כרם, ולאחר חודש נאלץ לעבור ניתוח לחיבור הרצועות בכתפו. מאז האירוע סובל ל' מכאבים וטרם שב לעבודתו.

בסוף מכתבו ציין עו"ד בלייכר כי בעת שהגיש ל' תלונה במשטרה נאמר לו כי האירוע צולם. עו"ד בלייכר ביקש ממפקד המחוז לקבל מידע על התקדמות החקירה, "מדובר באירוע חמור של תקיפה וחבלה חמורה ביותר. אבקש לקבל מידע בהקדם על מצב החקירה, מעצר חשודים והגשת כתבי אישום".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "התיאורים המוצגים אינם מדויקים וחוטאים לאמת, בפרט בכל הנוגע לטיפול המשטרתי במקרה שעודנו בחקירה בימים אלו.

בניגוד לנטען, השוטרים הגיעו מיד למקום לטפל באירוע וצוות מד"א אותו הזעיקו השוטרים, טיפל בצעיר ופינה אותו לקבלת טיפול רפואי. בעקבות חקירה שנפתחה במשטרה, נעצר חשוד במעורבות באירוע ובימים אלו מבוצעות כל פעולות החקירה הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת.

נציין כי השוטרים והלוחמים המוצבים ברחבי העיר העתיקה בירושלים, פועלים מדי יום לשמירה על שלומם וביטחונם של המבקרים במקום, לעתים קרובות תוך סיכון חייהם, ועל כך יעידו פיגועים שסוכלו, הפרות סדר אלימות שפוזרו וחשודים רבים שנעצרו לאורך השנים בגין עבירות אלימות שונות. לצערנו יש מי שמנסה פעם אחר פעם להטיל דופי בעבודת הקודש של השוטרים בכל ימות השנה תוך עיוות המציאות. נמשיך להגן על בטחון אזרחי ישראל והמבקרים באזור ולחקור ביסודיות אירועי אלימות באשר הם".