אאא

ילדי שכונת הר נוף, הרגילים כי הכבישים סגורים לתנועת כלי רכב בשבתות ולכן משתובבים בכבישים, היו נתונים לסכנת חיים בשל התנהלות אחת השכנות.

המדובר בבחורה, שהשתייכה בעבר למגזר החרדי המאכלס את השכונה, אך כיום היא נוסעת ברכבה. אחד השכנים העיר לה, וכמעט נעצר על ידי השוטרים שהוזעקו למקום.

כותב השורות, שהיה עד למתרחש, העיר לשוטרים כי המעצר אינו חוקי וגרם לשוטרים שלא לממש את איומם, אך תוך כדי הבהרה לשכן כי במקרה ויעיר לה - ייעצר.

זה קרה ברחוב בראנד, רחוב צדד ושקט עם קומפלקס של בתי כנסת למגוון העדות והחוגים המתגוררים בשכונה. הרב מתי רבינוביץ' מספר ל'כיכר השבת': "בשנים האחרונות, שתי בחורות המתגוררות בצמידות לבית הכנסת, עושות ככל העולה על רוחן, הן נוסעות בשבת בליווי מוזיקה רעשנית, עישון סיגריות ולבוש בלתי הולם לשכונה חרדית".

"הר-נוף היא שכונה ליברלית", מדגיש רבינוביץ', "ולכן מלבד הערות בודדות אף אחד לא אמר להם מילה על הפרה בוטה של השלווה בשבת בשכונה. לפני כמה שבועות, הלכתי עם משפחתי ברחוב וכנהוג בשכונות חרדיות הלכנו על הכביש, לפתע הבחורה הגיעה במהירות וכמעט הרגת את אחת מהילדות שלי".

יודגש, כי רבינוביץ', הוא אחראי מטעם ארגון החירום השכונתי - 'החובש הר-נוף', על הבטיחות. לכן מטבע הדברים הוא גם אמור לדאוג לביטחונם של התושבים.

מה קרה השבת? 

"השבת, יצאנו בשעה 22:00 משיעורו של ראש ישיבת איתרי הגר"א עוזר ונתקלתי בבחורה יושבת ברכב עם המנוע דלוק וסיגריה דלוקה. כבר לא יכולתי להתאפק, עשרות אנשים חרדים יוצאים משיעור תורה והיא יושבת ומתריסה בריש גלי".

"החלטתי לקיים את מצוות התוכחה ואמרתי לה כי לא ייתכן שהיא תיסע בשבת בשכונה חרדית תוך סכת נפשות והפרעה לכלל השכנים, הרי מלבדה ומלבד אחותה אין עוד מישהו שנוסע בשבת ברחוב".

בשלב הזה, כאשר רבינוביץ' התרה בה על חילול השבת, יצאו עוד מספר שכנים שהצטרפו למחאה על כבודה של השבת, ובשלב זה - הרחוב המנומנם התחיל להתעורר לחיים.

אחד השכנים מתאר ל'כיכר השבת': "ישבתי בביתי ולפתע שמעתי את הדו שיח בין שני הצדדים. האמת, שגם לי זה נורא כואב החילול שבת אך אין לי ילדים קטנים שזו סכנת נפשות בעבורן, אך בכל מקרה לא ברחתי לגור ברחוב דיזנגוף בתל אביב אלא בשכונה חרדית בירושלים עיר הקודש".

"אני הגעתי למקום כאשר המשטרה הגיעה, לתומי הייתי בטוח מכיוון שזו מדינת חוק, ציפיתי מהשוטרים שיבהירו לבחורה כי אסור לה לנסוע בשבת בשכונה דתית ואף יבהירו לה כי פעם הבאה שזה יקרה יתנו לה דו"ח ואם זה יימשך אף יחרימו לה את הרכב - בדיוק כמו שנוהגים עם כאלה הפורעים חוק בכבישים".

"להפתעתי", אומר השכן, "המשטרה אמרה לרבינוביץ' כי הוא עובר על החוק, איזה חוק? חוק הגבלת תנועה. צחקתי וחשבתי שמדובר במשהו לא אמיתי ועוד רגע השוטרים יתעשתו על עצמם ויבינו מה בדיוק קרה פה".

"אך מחשבות לחד ומעשים לחוד", אומר השכן, "השוטרים להפתעתי המוחלטת, רצו לעצור את רבינוביץ על... "הטרדה", מה ההטרדה פה? שהוא אמר לשכנה שלו שלא תיסע בשבת בשכונה חרדית ובמקום שחוץ ממנה אף אחד לא נוסע ולכן ילדים יורדים לכביש ומשחקים שם? כשאמרתי זאת לשוטר לא רק שהוא לא התעשת, הוא אף הוסיף כי הוא יזמין לשכונה את שירותי הרווחה - על הזנחה של ילדים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כותב השורות, שהיה נוכח כמעט רוב הזמן, הבהיר לשוטר, כי מדובר פה בעבירה על החוק ואילו רבינוביץ' דיבר בנועם ואסור לו לעצור אותו בשום פנים ואופן, כלומר שלא בשבת.

השוטר כנראה התחיל להבין את טעותו ואת התייצבותו החד-צדדית לטובת זאת שהפרה את החוק ברגל גסה, ואמר לרבינוביץ' כי הפעם הוא לא עוצר אותו אך פעם הבאה שיעז לפנות לבחורה הוא יעצור אותו.

התושבים ההמומים שהתגודדו באזור, אמרו ל'כיכר השבת', "המדינה פה התחרפנה לגמרי. שכן שעניין הבטיחות קרוב לליבו מדבר עם השכנה שלו ברוגע. לא רק שהמשטרה מגיעה לשכונה בעיצומה של שבת בשביל שטויות כאלה היא אף רוצה לעצור אותו בעיצומה של השבת"..

תושבי השכונה, שישבו בשקט עד עכשיו כי לא רצו לעורר מהומות, החליטו בעצת רבני השכונה יותר לא לשתוק. בימים הקרובים התושבים מתכננים לפעול בכל המישורים כדי שכבודה של השבת לא תירמס באופן כה בוטה.

פנינו לדוברות המשטרה בבקשה לקבלת תגובה אך היא טרם נמסרה עד לשעת פרסום הידיעה.