אאא

בשבוע בו מציינים את ליל הבדולח, או בשם המוכר יותר בקרב הקהילה המקומית, ה'קריסטלנאכט', תגלית נדירה מרגשת את חברי הקהילה היהודית בוינה.

הסיפור מתחיל לפני למעלה משנה. רצפת עץ עקומה בחדר הספורט של תלמוד תורה מקומי ברחוב מאלטשטראסה, חשפה חלל ענק המסתתר מאחורי המקום. הרשויות עודכנו והארכיאולוגים שהוזעקו, גילו את מה שהנאצים ימ"ש ניסו להסתיר.

המדובר במרתף גדול, שם היה בית הכנסת לפני מלחמת העולם השנייה והשואה האיומה. מה שתועד עד כה בעדויות וביומנים, כעת התגלה בצורה ממשית.

לאחר שהנאצים נכנסו לוינה, ציוו ליהודים לפנות את כל הזבל שנשאר מבית הכנסת שנשאר ולזרוק אותו למרתף - שם חסמו את הכל, במטרה שהייתה להם להקים במקום בית חולים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במקום גילו מאות חפצים, וביניהם: פצצת מולוטוב שהצטמקה אחרי שנזרקה, והיה מה שהוביל לשריפת המקום. בנוסף, קורות עץ שרופים של בית הכנסת, שעון שמראה את זמן התפילה בשעה 07:50, מזוזות, חנוכייה עם איור של אריה ועוד עשרות חפצים.

חנוכייה עם דמות אריה שהתגלה במרתף
חנוכייה עם דמות אריה שהתגלה במרתף
הגדלה
מזוזה עתיקה
מזוזה עתיקה
הגדלה
השעון עם זמן התפילה
השעון עם זמן התפילה
הגדלה
לוח הנצחה מבית הכנסת העתיק
לוח הנצחה מבית הכנסת העתיק
הגדלה

הרב שמעון ויינברגר מנהל תלמוד תורה אגודת ישראל ומנהל הקמפיין, מספר בשיחה עם 'כיכר השבת' כי את החפצים, חשפו לראשונה בפני חברי הקהילה במסגרת הועידה לקראת קמפיין הגיוס לטובת 'בית יעקב' המקומי המתנהל היום, וכי חשיפת הממצאים הביאה להתרגשות רבה בקרב חברי הקהילה היהודית.

האדמו''ר מרחמסטריווקא בוועידה (חיים יונגער)
האדמו"ר מרחמסטריווקא בוועידה (צילום: חיים יונגער)