אאא

לאחרעשרות שנים בהן ארצות הברית החשיבה את בת בריתה - ישראל, כמפרת החוק הבינלאומי בשל ההתנחלויות, כעת הממשל האמריקני יכריז על הקלה בנושא זה.

לפי הדיווח , בכלי התקשורת בארצות הברית, בשעה 21:30, שעון ישראל צפוי מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו לנאום ולדבר על ההחלטה האמריקנית החדשה.

בשינוי המדיניות הנוכחי, ארה"ב תדחה את חוות הדעת המשפטית של מחלקת המדינה מ-1978, שקבעה כי היישובים היהודים הנמצאים מעבר לקו הירוק ביהודה ושומרון הם התנחלויות אזרחיות בשטחים כבושים.

לפי כך, הן אינן תואמות את החוק הבינלאומי. לפי טיוטה שהגיעה לסוכנות הידיעות, ממשל טראמפ סבור ששאלות משפטיות על ההתנחלויות הן עניין של בתי המשפט בישראל.

מי שכבר הספיקו לברך על המהלך הם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ואילת שקד. סמוטריץ הודה ואמר, "תודה ענקית לידידתנו הגדולה ארה"ב על העמידה לצד ישראל. ארה"ב עושה היום צדק היסטורי. בשבוע שעבר נפגשתי בלשכתי עם אנשיו של השגריר מר דייויד פרידמן והעליתי בקשה שארה"ב תתייצב לצד ישראל אל מול פסק הדין הצבוע של בית המשפט האירופאי ובתגובה הולמת תבטל את מסמך הנסל ותקבע כי ההתיישבות ביהודה ושומרון אינה בלתי חוקית.אני מודה לאנשי השגרירות, למזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ולנשיא טראמפ על נשיאת לפיד של צדק בעולם.

יו"ר הימין החדש, ח"כ איילת שקד, אמרה בתגובה על הכרזת ממשל טרמפ: "הכרזה חשובה מאד של ממשל טראמפ.
ההתישבות ביו״ש חוקית וטוב שסוף סוף אומרים את זה. יהודה ושומרון אינה שטח כבוש, אלא שטח שנתון במחלוקת לפי החוק הבינלאומי. אני מברכת את הממשל על ההחלטה האמיצה וההיסטורית הזאת שמחקה חרפה של עשרות שנים".